TBB Başkanı Feyzioğlu:

- "Terörist ile PKK'yı orada hiçbir şekilde istemediğine yürekten inandığım halkı birbirinden ayırmak lazımdır. Halkımız, PKK'nın hendeklerinden, barikatlarından, evlerini işgal etmesinden, kepenk kapattırmasından fevkalede rahatsızdır. O halde devletin de PKK'nın mağdur ettiği vatandaşı sarıp sarmalama görevi vardır" - "Bizim kanaatimiz Türkiye'de köprü olmaya çalışan ve sözleriyle PKK'nın hiç de hoşuna gitmeyen, 'Bu hendekler kapatılsın, çocuklarımızın eğitim hakkı engellenmesin, bu yol yol değildir' diyen köprü insan tesadüfen vurulmuş olamaz"

TBB Başkanı Feyzioğlu:

banner390

ESKİŞEHİR (AA) - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Terörist ile PKK'yı orada hiçbir şekilde istemediğine yürekten inandığım halkı birbirinden ayırmak lazımdır. Halkımız, PKK'nın hendeklerinden, barikatlarından, evlerini işgal etmesinden, kepenk kapattırmasından fevkalade rahatsızdır. O halde devletin de PKK'nın mağdur ettiği vatandaşı sarıp sarmalama görevi vardır" dedi.

Eskişehir Barosu tarafından düzenlenen ''Meslek İçi Eğitim Semineri''ne katılmak üzere kente gelen Feyzioğlu, baro binası önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Feyzioğlu, bir gazetecinin "PKK ile mücadele kapsamında operasyonlar devam ediyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz? sorusu üzerine Türkiye'de toplumsal barışın bir an önce sağlanması gerektiğini söyledi.

Bölge insanının kazanılması gerektiğine vurgu yapan Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Terörist ile PKK'yı orada hiçbir şekilde istemediğine yürekten inandığım halkı birbirinden ayırmak lazımdır. Halkımız, PKK'nın hendeklerinden, barikatlarından, evlerini işgal etmesinden, kepenk kapattırmasından fevkalade rahatsızdır. O halde devletin de PKK'nın mağdur ettiği vatandaşı sarıp sarmalama görevi vardır. Her çocuk orada ana kucağında, henüz emeklerken silahla, şiddetle terör ile karşılaşıyor. Bu çocukların travmasını önlemediğimiz, devletin sıcacık kucağı ile sarıp sarmalamadığımız takdirde, okul yerine hendeklerde oynamaya göndermeye devam ettiğimiz sürece Türkiye bu hendekleri aşacak ama 10 yıl sonraya çok daha büyük tehlikeler birikiyor. Hendeği kapatırız, zihinlerde, yüreklerde açılan hendekler o kadar kolay kapatılmaz."

- Dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmaları

Feyzioğlu, "PKK propagandasını yaptığı iddia edilen milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündemde. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir" sorusuna ise "Bu benim tahminime göre tam da PKK'nın arzu ettiği bir sonuç olacaktır" cevabını verdi.

Türkiye'yi iç savaşa sürüklemek isteyen içeriden ve dışarıdan tam destekli çok ciddi bir yapıyla karşı karşıya kalındığını anlatan Feyzioğlu, "Hamasetle, ezberle, önceden öğretilmiş şablonlarla yol yürünmesi akıllıca değildir. PKK'nın elinden her türlü mazereti, altından halıyı çekmek ve vatandaşı kazanmak gerekir" diye konuştu.

- ''Tahir Elçi cinayeti esrarını korumaktadır''

Feyzioğlu, Diyarbakır Baro Başkanı Elçi'nin öldürülmesine de değinerek, Elçi'nin silah ve şiddete karşı bir insan olduğunu bildirdi. 

"Tahir Elçi cinayeti esrarını korumaktadır" diyen Feyzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizim kanaatimiz Türkiye'de köprü olmaya çalışan ve sözleriyle PKK'nın hiç de hoşuna gitmeyen, 'Bu hendekler kapatılsın, çocuklarımızın eğitim hakkı engellenmesin, bu yol yol değildir' diyen köprü insan tesadüfen vurulmuş olamaz. Dolayısıyla mantık, Tahir Elçi'nin Türkiye'nin iç savaşa sürüklenmek istendiği bir ortamda kasten hedef gözetilerek öldürüldüğünü bize söylüyor. Dolasıyla kurşunun tesadüfen isabet ettiğini kim iddia ediyorsa bize çok sağlam delil göstermek zorundadır. Klavye kahramanlığı yapıp sıcak bilgisayarlarının başında atıp tutanlara sözüm şu. Gidin hendeğin önünde, keleşin namlusunun ucunda 'burada silah istemiyoruz' deyin. Bunu diyemediğiniz sürece Tahir Elçi'ye söylediğiniz her söz iki yüzlülüktür."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.