banner417
banner425
18 Şubat 2016 Perşembe 10:09
14 Okunma
Uluslararası Af Örgütünden İsrail'e 'Kıyk' çağrısı
banner416

KUDÜS (AA) - Uluslararası Af Örgütü, İsrail'e "85 gündür açlık grevi yapan Filistinli tutuklu gazeteci Muhammed el-Kıyk'ı kendi seçtiği bir hastaneye nakletmesi" çağrısında bulundu.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, İsrail Yüksek Mahkemesinin, Kıyk'ın bir Filistin hastanesine sevk edilme yönündeki talebini reddetmesi eleştirilerek, "İsrail mahkemeleri yıllardır Filistinli tutuklulara yasal koruma sağlamakta başarısız oluyor. (İdari tutukluluk kapsamında) Hüküm giymeden hapiste tutulan Kıyk'ın avukatları, sağlık durumunun kritik olduğu yönünde hastaneye rapor sundu. Bu durum göz önüne alınarak İsrail makamları Kıyk'ın talebine saygı duymak ve onu seçtiği hastaneye acilen transfer etmek zorundadır" denildi.

İsrail'in idari tutukluluk adı altında Filistinlileri "Gizli deliller" ile suçlayıp yargılamaya tabi tutmadan hapse atmasının "Keyfi tutuklama" olarak nitelendiği açıklamada, "Uluslararası Af Örgütü, İsrail makamlarının daha önce birçok kez yaptığı gibi idari tutukluluk mekanizmasını, Kıyk'ı yargılamadan cezalandırmak için kullanmasından endişe ediyor" ifadelerine yer verildi.

Muhabir: Turgut Alp Boyraz

Anahtar Kelimeler:
Dünya
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426