Lodos zararinin temini icin hasar tespiti uyarisi

- Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin: - "Öncelikle hasar tespitinin vakit geçirilmeden yaptırılması lazım. Sigortalı ise sigortacıya değilse kolluk kuvvetlerine tutanakla hasar tespiti yaptırılması gerekiyor"

Lodos zararinin temini icin hasar tespiti uyarisi

KAYSERİ (AA) - Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Türkiye genelinde etkili olan şiddetli lodos nedeniyle çok sayıda otomobil ve evin zarar gördüğünü belirterek, zararın temini için mutlaka hasar tespitinin yaptırılması gerektiğini bildirdi.

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, mevsim nedeniyle ülke genelinde zaman zaman etkili olan şiddetli lodos nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerinin çatısının uçtuğunu, sökülen parçaların da hem araçlara hem de apartmanlara zarar verdiğine dikkati çekti.

Oluşan zararların temini için vatandaşların izlemesi gereken yolu bilmediğini aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Öncelikle hasar tespitinin vakit geçirilmeden yaptırılması lazım. Sigortalı ise sigortacıya değilse kolluk kuvvetlerine tutanakla hasar tespiti yaptırılması gerekiyor. Lodosta genellikle tabela ve çatı uçmalarına şahit oluyoruz. Bu durumda aracı, pencere veya balkonu zarar gören kişi tabela veya çatının bulunduğu dükkan veya binadan şikayetçi olabilir. Onlar bizim zararımızı karşıladıktan sonra ise çatılarını veya tabelalarını yapan firma veya müteahhide dönüp bu bedeli ondan isteyebilir."

- Kayıp-kaçak bedeli

Şahin ayrıca elektrik faturalarında kayıp kaçak bedellerinin geri alındığına dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "İki senedir her fırsatta tüketicilere bu işin çözümünün iki yolu olduğunu ve bu olana kadar beklenmesi gerektiğini söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Ya bir yönetmelik çıkarılacak ya da Danıştay kayıp kaçak bedelini iptal edecek. Lütfen şovlara ve tahriklere kapılmadan beyhude uğraşlar içine girmeyelim" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.