18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi Mesajları

Sitemize ulaşan 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi Mesajları

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi Mesajları

banner390
Karaman Valisi Murat Koca'nın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 98'inci Yılı Mesajı

Vali Murat Koca 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 98'inci Yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Vali KOCA yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:"Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, vatan topraklarımızı savunmak ve korumak için canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimizin anılması bakımından önemli ve anlamlı bir gündür.

Çanakkale, paylaşılmak ve tarihten silinmek istenen bir cihan imparatorluğu içinden kahraman bir milletin varlığını bütün dünyaya ispat ettiği, tarihte eşine rastlanamayacak kadar muhteşem bir milli duygu, milli inanç, istiklâl, kahramanlık ve milli şahlanışın başlangıç noktasıdır.

Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına zemin hazırlayan Çanakkale Zaferi, bizim tarihimizin önemli savaşlarından biri olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, bir ulusun, bir coğrafyayı nasıl vatan yaptığının, aziz milletimizin sahip olduğu ve özünde var olan kahramanlık duygularının bir ifadesidir. Sonuçları itibarıyla, dünya tarihini etkileyen bir dönüm noktası olmuştur.

Bu vatan için canlarını seve seve veren şehitlerimiz, emsalsiz özverileriyle, milletimizin değerlerinin ne kadar sağlam ve güçlü olduğunu tarih boyunca kanıtlamışlardır. Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde aktarmaktır.

Biz bu şanlı destanı nesilden nesile aktararak, bu mukaddes emaneti daima hatırlayacak ve hatırlatacağız. Bu inançla Çanakkale Zaferi’ni en içten duygularla kutluyor; 18 Mart Şehitler Günü’nde bu mukaddes topraklar uğruna eşsiz bir mücadele örneği sergileyen, hiç çekinmeden canını ortaya koyan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla yâd ediyorum."dedi.

..............


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Karaman Milletvekili Lütfi Elvan'ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 98'inci Yılı Mesajı

1915 tarihinde Çanakkale Boğazı'nda cereyan eden deniz ve kara savaşlarının sembol tarihi olan 18 Mart tarihi şehitlerimizi anma günü olarak yâd edilmeye başlanmıştır.

Türk tarihinin acı ve bir o kadar da şerefli hatıralarından biri olan bu tarihin şehitlerimize armağan edilmesi de bize çok büyük bir gurur vermektedir.

Çanakkale Zaferi hakkında çok şey söylendi ve de söylenmektedir. Ancak bu zafer bizlere göstermiştir ki, vatanın bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, bu milletin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır.

Bu vesileyle Çanakkale zaferi ile birlikte, şehitler günü olarak da yad ettiğimiz bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz ve dün olduğu gibi bugünde sahip olduğumuz bu değerleri koruma ve geliştirme adına karşımıza çıkan her zorluğu ve engeli aşma azminde olduğumuzun da bilinmesini istiyoruz.

Atalarımızın bizlere emanet ettiği bu vatan coğrafyasını aynı şuur ve sorumluluk bilinci içinde dünyanın en ileri ve gelişmiş ülkelerinden birisi yapma konusunda vermiş olduğumuz mücadele her geçen gün artarak devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, üzerinde huzur ve güven içerisinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir daha anıyor aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz''dedi.

...............
KARAMAN MİLLETVEKİLİ MEVLÜT AKGÜN’ÜN “18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ” NİN YILDÖNÜMÜ NEDENİ İLE YAPTIĞI YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

“Çanakkale savaşları, milletimizin zor şartlar altında kendisinden donanım ve imkan yönünden güçlü ordulara karşı verdiği muhteşem mücadeleyle destanlaşmış, "Çanakkale geçilmez" dedirtmiş, eşine az rastlanır, anlamlı bir kahramanlık destanı ve tarihî dönüm noktalarından biridir.

Vatan sevgisinin ve dayanışmanın üst düzeye çıktığı, Anadolu'nun farklı bölgelerinden gelen, farklı hayat tarzlarına, farklı anlayışlara sahip yüz binlerce Türk insanı, adeta Çanakkale siperlerinde tek vücut olmuştur. Çanakkale Zaferi'nin başarılmasında ki en büyük güç, tek vücut haline gelmiş Türk milletidir. Yokluklar, zorluklar imkansızlıklar içinde gerçekleştirilen bu savaşın sonunda elde edilen bu zafer, milletimize İstiklal Savaşı'nın kazanılmasını sağlayan manevi gücü, güveni ve inancı aşılamıştır. Çanakkale Zaferi'yle, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün, bölünmez bütünlüğümüzün korunması için kararlılıkla savaşılacağını, birlik içinde vatanın her karış toprağının savunulacağı bir kez daha kanıtlanmıştır. Bu şekilde kazanılarak bize emanet olan güzel vatanımızı ve Cumhuriyetimizi aynı ruh ve anlayışla korumak temel görevimiz olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, üzüntü ve gururu bir arada yaşadığımız, 18 Mart Zaferinin yıldönümünde başta Mustafa Kemal olmak üzere, Çanakkale Kahramanlarını minnet ve şükranla anıyor, şehitlerimize ve bugün hayatta olmayan gazilerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum.” dedi.

..............

Karaman Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yunus Özdemir'in 18 Mart Çanakkale Zaferiyle ilgili basın metni:
ÇANAKKALE DIŞTA BAĞIMSIZLIĞIN, İÇTE İSE BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN ÇİMENTOSUDUR

''Çanakkale Destanı, milletimiz için bir varlık ve yokluk savaşıdır, imkânsız gibi görülenin başarıldığı bir destandır. Kurtuluş Savaşı’nın önsözü, sömürge halinde yaşamak zorunda kalan Müslümanları özgürlüğe götüren ayaklanmaların başlangıcı olmuştur. Çarlık Rusya’sını yıkıma götüren, Dönemin Fransa başbakanın deyişiyle; "Türkler boğazı kapamakla savaşın iki yıl uzamasına ve müttefiklerin milyonlara varan insan gücü ve yüzlerce milyarlık maddi kayba uğramasına sebep olmuşlardır”


Ancak Çanakkale Zaferi’nin bedeli milletimiz için de çok ağır olmuştur. Bu savaşın sebep olduğu ekonomik yıkımın yanında, en verimli çağınca 250 bin insanımızdan, yüz binden fazla öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli- yetişmiş aydınımızdan da yoksun bırakmış,   bu yetişmiş insan gücünün eksikliği Cumhuriyetin kurulduğu dönemde can yakıcı bir şekilde hissedilmiştir. Yani Çanakkale Savaşları Türk milletinin gençliğini yemiş bitirmiştir.


Dün; Çanakkale Destanı, Kurtuluş Savaşı’nın önsözüydü. Sonra Çanakkale ruhu, Kurtuluş Savaşı azmi ve kararlığıyla bütünleşerek sömürülen üçüncü dünya ülkeleri için bağımsızlık modeli oldu. Bugün ise dünya barışı adına sözün bittiği yer Gazze ve Kudüs Çanakkale’dir; Bağdat ve Kabil Çanakkale’dir; Suriye ve Arakan Çanakkale'dir. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda nasıl dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar Türkiye’ye yardım elini uzattıysa bugün yardım etme görevi ve nöbeti bizlerdedir. “Çanakkale Geçilmez” diyerek destan yazan milletimiz aynı ruhla Bağdat’a, Kudüs’e , Gazze’ye, Arakanlı Müslümanlara, Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkarak yeni destanlar yazmalıdır.


Çanakkale dışta bağımsızlığın sembolü iken içerde milletimizi birbirine bağlayan çimentodur. Anadolu insanının bin yıllık kardeşliği Çanakkale ruhu etrafında güçlenerek devam etmektedir, etmelidir. Çanakkale’de var olan ruhu günümüze yeni bir anlayışla taşımalıyız. Günümüz emperyalizminin silahları ekonomi, diploması, teknoloji, kültür ve toplumsal hareketler olmuştur. Bizler de aynı araçları çok daha iyi kullanarak gelişim, değişim ve dönüşüm süreçlerini hızlandırarak güçlü bir ülke olmalıyız. Türkiye bölgesel liderlik konusunda tereddütsüz en önde yer almaktadır. Ancak bu yeterli değildir. Türkiye’nin yeni vizyonu dünya ekonomileri içinde ilk 10’a girmek ve küresel gücün ortağı olmaktır. İşte o zaman Çanakkale ruhu dünya ölçeğinde zirveye ulaşmış; mazlum ve mağdurların sesi olmanın yanında yeni mağdur ve mazlumların oluşmamasının garantörü ve güvencesi olacaktır.


Bu duygularla 18 Mart Şehitler Günü’nde; vatanımızı koruma bilincini yeniden kuşanırken şehitlik mertebesine ulaşan bütün aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, mekânları cennet, ruhları şad olsun diyoruz,''dedi.


..............

KMÜ REKTÖRÜ PROF. DR. SABRİ GÖKMEN’İN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları söyledi:

”Çanakkale Zaferi, vatan topraklarını korumak için şahlanan bir milletin hür yaşama aşkının ibret verici bir mücadelesidir. Çanakkale’de Türk milleti binlerce şehidinin kanıyla tarihe ‘Çanakkale Geçilmez’ gerçeğini altın harflerle yazdırmıştır. Bu zaferle milletimiz, olumsuzluklar ve imkansızlıklar içerisinde de olsa yüksek bir inançla kendisinden kat kat güçlü olan devletleri mağlup edebileceğini göstermiştir.

Çanakkale Zaferi, milletimizin yüksek manevi değerlerinin, birlik ve bütünlüğünün simgesidir. Bu zafer ile sadece bir milletin hayatta kalması değil, aynı zamanda geleceği de belirlenmiştir. Çanakkale’de gösterilen azim ve irade, milletimizin bağımsızlığa olan inancını perçinlemiş ve İstiklal Savaşı’nın kazanılmasını sağlayarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının yolunu açmıştır.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 98. yıldönümü vesilesiyle, milletimizin birlik ve beraberlik içinde tüm zorlukların üstesinden gelebileceğini bir kez daha hatırlatıyor, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz.“dedi.

..............
Ak Parti Karaman Kadın Kolları İl Başkanı Emine Şimşek 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı;
Şimşek yaptığı yazılı açıklamada,” Yurt savunması adına konulan ve büyük kahramanlık destanı yazılan Çanakkale Savaşı’nın Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir zafer olduğunu belirtti.

Yine bu zafer, kendisinden güçlü düşman orduları karşısında kazanılmış bir onur savaşıdır. Çanakkale Savaşları sonunda zamanın en gelişmiş silahları ile donatılmış düşman kuvvetleri, Türk askeri karşısında ağır bir yenilgiye uğramış, geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Kazanılan bu zaferde Türk kadınının önemine de değinen Şimşek , “Tarih boyunca Türk Kadını hayatın her safhasında erkeğin yanında yer alarak sorumlulukları paylaşmıştır. Kurtuluş savaşında verdiği büyük mücadelede erkeği ile omuz omuza cephedeki yerini almış, düşmana karşı silahı ile çarpışarak, cepheye mermi taşıyarak, yaralı askerleri tedavi ederek, silah ve giyecek imal ederek vatanın kurtuluşunda ve bugünlere ulaşmamızda hak sahibi olmuştur. Bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi saygıyla anıyoruz” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
gültaze GÜL - 2 yıl önce
allah o günleri göstermesin bir daha yetiştirdiğimiz çocukların özünde çankkale şehiteri gibi kahramanlık duygusu olur inşallah