AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır:

- "Avrupa Birliği sürecinde yurt dışında Türkiye ile ilgili oluşmuş bazı yanlış algıların doğru olgular haline çevrilmesinde yurt dışındaki sivil toplum örgütlerimizin çok büyük katkısı olacaktır"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır:

banner390

ESKİŞEHİR (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Avrupa Birliği (AB) sürecinde yurt dışında Türkiye ile ilgili oluşmuş bazı yanlış algıların doğru olgular haline çevrilmesinde yurt dışındaki sivil toplum örgütlerimizin çok büyük katkısı olacaktır" dedi.

Bakan Bozkır, çeşitli ziyaret ve etkinliklere katılmak üzere geldiği Eskişehir'de Vali Güngör Azim Tuna'yı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Bozkır, bugün kentte düzenlenecek "Türkiye'nin AB'ye Üyelik Süreci Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı''na katılacağını anımsattı.

AB sürecinde önem verdikleri hususlardan birinin sivil toplumun güçlendirilmesi olduğunu vurgulayan Bozkır, 1980'li yıllarda 50 civarında olan sivil toplum örgütlerinin bugün 108 bine ulaştığını kaydetti.

Bozkır, sivil toplum örgütlerinin demokrasinin temeli olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

"Bu açıdan öncelikle sivil toplum diyaloğuna önem veriyoruz. Avrupa Birliği sürecinde yurt dışında Türkiye ile ilgili oluşmuş bazı yanlış algıların doğru olgular haline çevrilmesinde yurt dışındaki sivil toplum örgütlerimizin çok büyük katkısı olacaktır. Ama Türkiye'de de sivil toplumun güçlendirilmesi ve ona ilaveten AB sürecinin tanıtılması, Türkiye'nin stratejik hedefi olan AB hedefine yürürken sivil toplumun bu büyük gücünü arkamızda hissetmek, bize katkı veren bir yapı halinde görmek ve bu iletişimden Türkiye'nin yararına sonuçlar çıkartmak amacıyla bu toplantıları yapıyoruz. Eskişehir geldiğimiz 7'nci il olacak. Bu şekilde hem güzel illerimizi yakından görme imkanı buluyoruz."

Eskişehir'de AB ile ilgili 294 proje üretildiğini dile getiren Bozkır, "Ben Eskişehir gibi güzide bir ilimizin sağladığı bu rakamı son derece az buluyorum. Bunun da temelinde bundan sonra yapacağımız proje çalışmalarının güçlendirilmesi gereği yatıyor. Çünkü proje ayrı bir formatta belli kaynaklara yönelinerek, gerçekten bazı proje üreticilerin uzmanlığını gerektiren bir alan, bu konuda da bugünkü toplantımızda AB fonlarından nasıl yararlanılır, proje nasıl üretilir, ne şekilde olmalıdır, bunları arkadaşlarla paylaşacağız" diye konuştu.

Bozkır, buradaki ziyaretin ardından Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Türk Dünyası Vakfı tarafından yaptırılan Türk coğrafyasındaki yaklaşık 30 mimari eserin minyatürlerinin bulunduğu açık hava müzesini ziyaret etti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.