CHP Yalova Milletvekili İnce:

- "(Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesinin kararı ile ilgili açıklamaları) "Yargı kararları, mahkeme kararları hepimizi bağlar, bir tek kişiyi bağlamaz"

CHP Yalova Milletvekili İnce:

banner390

ESKİŞEHİR (AA) - CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesinin kararı ile ilgili açıklamalarına dair, "Yargı kararları, mahkeme kararları hepimizi bağlar, bir tek kişiyi bağlamaz" dedi.

CHP Eskişehir İl Başkanlığı binasında partililerle bir araya gelen İnce, burada yaptığı konuşmada, her sabah kalktığında şehit haberleri duyduğunu ve bunun üzüntüsünü derinden yaşadığını belirtti.

Anayasa Mahkemesinin gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki tahliye kararına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına değinen İnce, şunları söyledi:

"(Anayasa Mahkemesinin kararını tanımıyorum, saygı da duymuyorum, yerel mahkeme direnmeliydi) diyor. 'Hadi şimdi ben gidiyorum Türkiye karışacak' diyor. Bir, senin görevin Türkiye'yi karıştırmak değil, Türkiye'yi barıştırmak. İki, yerel mahkemeye hukuksuzluk öneriyor. Üç, yargı kararları, mahkeme kararları hepimizi bağlar, bir tek kişiyi bağlamaz. Doktor raporuyla cezai ehliyeti yoksa onu bağlamaz. 'Beni bağlamaz' diyorsan raporunu göster o zaman."

Yargı kararlarının herkesi bağladığını vurgulayan İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaymakamlara "mevzuatı takmayın" diye talimat verdiğini öne sürerek, "Geçmişte yargıya hakaret ettiği için sabıkası var. Genelkurmay Başkanını 'terörist' diye içeriye tıktıklarında 'yargıya güvenin' diye açıklama yapmıştı. O zaman 'yargıya güvenin' şimdi 'saygı duymuyorum'. Yani bunun hukukun üstünlüğüyle filan ilgilendiği yok'' diye konuştu.

Toplantı, basına kapalı devam etti.İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.