Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

NİĞDE (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye ekonomisinin geçen yıl 1,5 milyon kişilik yeni iş alanı ortaya çıkardığını belirterek, "Gerçekten inanılmaz bir sayı. Yani birçok gelişmiş Avrupa ülkesi 10 yılda böyle...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli:

banner390

NİĞDE (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye ekonomisinin geçen yıl 1,5 milyon kişilik yeni iş alanı ortaya çıkardığını belirterek, "Gerçekten inanılmaz bir sayı. Yani birçok gelişmiş Avrupa ülkesi 10 yılda böyle bir istihdam artışı sağlayamıyor" dedi.

Canikli, Bor Organize Sanayi Bölgesi'nde deri fabrikası açılışında yaptığı konuşmada, AK Parti olarak, üretimin artması için çeşitli teşvik paketlerini açıkladıklarını anımsattı.

Bor Organize Sanayi Bölgesinin en yüksek teşvik şartlarından yararlandığını ifade eden Canikli, bu düzenlemelerle yatırımcıların yolunu açtıklarını söyledi.

Türkiye'nin AK Parti iktidarıyla büyük ekonomik atılımlar gerçekleştirdiğini kaydeden Canikli, "Türkiye ekonomisi geçen yıl 1,5 milyon kişilik yeni iş alanı ortaya çıkardı, gerçekten inanılmaz bir sayı. Yani birçok gelişmiş Avrupa ülkesi 10 yılda böyle bir istihdam artışı sağlayamıyor. Dolayısıyla ondan yana problem yok, onları hallediyoruz. Bunun yanında bizim artık çok para eden kıymetli ürünleri üretip onları ihraç etmemiz gerekiyor, sanayiyi oraya doğru dönüştürmemiz gerekiyor. Artık bu dönüşümü gerçekleştirme zamanı" diye konuştu.

- "Başkasından alıyorsanız ona mahkumsunuz"

Savunma sanayinde son yıllarda gerçekleştirilen yatırımların diğer alanlarda da artmasını beklediklerini vurgulayan Canikli, şöyle devam etti:

"Savunma sanayinde ciddi bir ivme kazandık. Mesela 2002 yılında yüzde yüz yerli savunma sanayi ürün oranımız yüzde 25 civarındaydı. Onlar da teknolojisi yüksek ürünler değildi. Fakat bugün savunma sanayimizin yüzde 55'ini yüzde yüz yerli kaynaklardan sağlıyoruz. Çok önemli bir gelişmedir. 2002 yılında askerimizin elindeki o piyade tüfeği bile başka ülkelerin lisansı altında üretiliyordu. Onu bile istediğimiz zaman kullanamayabilirdik. Müdahale etmek istediği zaman bizi engelleyebilirdi. Çünkü onun lisansının altında üretiliyordu. İlk defa Türkiye yüzde yüz yerli piyade tüfeğini daha yeni yaptı ve seri üretime başladı. Bunu diğer alanlara da teşvik etmek gerekiyor. Bu çok önemli. Başta savunma sanayinde olmak üzere diğer alanlarda yüksek teknoloji ürünler üretilmesi son derece önemli. Üretemediğiniz zaman başkasından alıyorsanız, ona mahkumsunuz."

- "Yardım etmek milletimizin en önemli özelliği"

İktidar olarak ülke içindeki yatırımların yanı sıra dünyanın fakir ülkelerinin de yanında yer aldıklarını dile getiren Canikli, "2002 yılında devraldığımızda dönemle kıyasladığımızda devletin gelirlerinde inanılmaz artış söz konusu. Bunları yapmak bizim görevimiz. Bunlar bize emanet sonuçta" dedi.

Yatırımları yapmaya, imkanları geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Canikli, "Bunun sonucunda da öncekilerle kıyaslanamayacak kadar değişimler var. Geçen yıl dünyanın fakir topluluklarına 4,5 milyar dolar hibe yaptık, karşılıksız yardım yaptık. Bunu biz yapmıyoruz, bu milletin, yani Türk milletinin yardımı ve desteğidir. Vermek, yardım etmek bizim milletimizin, tarihimizin en önemli özelliklerinden birisidir."

Konuşmaların ardından fabrikanın açılışını gerçekleştiren Canikli, fabrikayı gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Bakan Canikli daha sonra Bor Organize Sanayi Bölgesinde yer alan bazı fabrikaları da ziyaret etti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.