Cumhurbaskani Erdogan Kayseri'de

- Erdoğan: (3) - "Dikkat edin, bugün yeni anayasa tartışmasında olumsuz tavır alan herkesin ortak özelliği milletten, milli iradeden, milletin tercihlerinden çekiniyor olmalarıdır. Bundan çok korkuyorlar. Başkanlık sisteminden bundan dolayı çekiniyorlar. Milli iradeden bundan dolayı çekiniyorlar. Millete güvenenler, yeni anayasadan, başkanlık sisteminden niye korksunlar? İnşallah önümüzdeki dönem Türkiye'nin artık bu meseleyi çözdüğü, kendisine yakışan hedefleriyle uyumlu reformları hayata geçirdiği bir dönem olacaktır" - "Bizim mücadelemiz terör örgütüyledir, teröristlerdir. Ülkemize başta Doğu, Güneydoğu bölgeleri olmak üzere huzuru, refahı, mutluluğu getirdiğimiz ana kadar bu mücadele orada devam edecektir. Asla durmak yok. Çünkü biz bu yola çıkarken bir şey söyledik. Kefenimizi giydik, bu yola öyle çıktık" - "Bölücü terör örgütünden bu Paralel Devlet Yapılanmasının hiçbir farkı yoktur. İkisi de aynıdır, bunu böyle bilin. Milletimiz bu şekilde bizim arkamızda durduğu müddetçe çok açık ve net söylüyorum. Allah'ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir mesele yoktur"

Cumhurbaskani Erdogan Kayseri'de

banner390

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dikkat edin, bugün yeni anayasa tartışmasında olumsuz tavır alan herkesin ortak özelliği milletten, milli iradeden, milletin tercihlerinden çekiniyor olmalarıdır. Bundan çok korkuyorlar. Başkanlık sisteminden bundan dolayı çekiniyorlar. Milli iradeden bundan dolayı çekiniyorlar. Millete güvenenler, yeni anayasadan, başkanlık sisteminden niye korksunlar? İnşallah önümüzdeki dönem Türkiye'nin artık bu meseleyi çözdüğü kendisine yakışan hedefleriyle uyumlu reformları hayata geçirdiği bir dönem olacaktır' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri Ticaret Odası 120'nci Onur Yılı programında yaptığı konuşmada, "Dikkat edin, bugün yeni Anayasa tartışmasında olumsuz tavır alan herkesin ortak özelliği milletten, milli iradeden, milletin tercihlerinden çekiniyor olmalarıdır. Bundan çok korkuyorlar. Başkanlık sisteminden bundan dolayı çekiniyorlar. Milli iradeden bundan dolayı çekiniyorlar. Millete güvenenler, yeni anayasadan, başkanlık sisteminden niye korksunlar? İnşallah önümüzdeki dönem Türkiye'nin artık bu meseleyi çözdüğü kendisine yakışan hedefleriyle uyumlu reformları hayata geçirdiği bir dönem olacaktır. Birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, istikrarın, huzurun, güvenliğin kıymetini Kayserili kardeşlerim çok iyi bilir" diye konuştu.

Bugün Kayseri'nin sanayide, ticarette, üretimde, ihracatta, eğitimde ve pek çok alanda ülkenin önde gelen merkezlerinden biri haline gelmiş olmasının gerisinde sözünü ettiği bu değerlere olan bağlılığının bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu değerleri çalışkanlığı ve azmiyle birleştiren Kayseri halkı, Anadolu'nun ortasında başarı hikayesine imza atmıştır. Kayseri'nin ülkemizde ve dünyada örnek gösterilen, model alınan bir şehir haline gelmiş olmasından biz de memnuniyet duyuyoruz" ifadesini kullandı.

- "Kayseri'ye biz denizi getirdik"

Geçtiğimiz 13 yılda Kayseri'nin potansiyelini daha iyi hayata geçirebilmesi için her türlü desteği verdiklerini belirten Erdoğan, ulaştırma projelerinin merkezini Kayseri'yi yerleştirdiklerini söyledi.

Erdoğan, "Şehre 79 yılda 83 kilometre bölünmüş yol yapılmışken, biz buna 13 yılda 437 kilometre daha ilave ettik. Nereden nereye. Havalimanımızı yeni iç ve dış hatlar terminal binasıyla potansiyel bir hale getirdik. Şimdi gündemimizde yeni ulaşım projeleri var" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ankara-Yozgat-Kayseri Hızlı Tren Projesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. İnşallah 2020 yılana kadar bu hat devreye girmiş olacak. Aynı şekilde Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Hattıyla ilgili çalışmalar bölümler halinde o da devam ediyor. Bu projenin tamamını da 2023'e kadar hizmete almayı planlıyoruz. Mevcut Kayseri-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye demir yolunu modernize ediyoruz. Bu hattaki çalışmalar önümüzdeki yıl tamamlanacak. Mevcut Kayseri-Sivas-Yozgat-Ankara demiryolu da şu anda modernize ediliyor. Bu çalışma da önümüzdeki yıl bitmiş olacak. Kayseri'deki kamu ve özel hastaneler şehrimizi adeta bölgesel sağlık merkezi haline getirdi. İnşası süren, daha önce temelini attığım şehir hastanesinin önümüzdeki yıl tamamlanmasıyla Kayseri bu alanda çok da önemli bir konuma gelecek. TOKİ aracılığıyla ilimizde inşaa edilen 13 bin 580 konut adeta 50-60 bin kişilik bir şehir demek. Aynı şekilde birileri hani geçmişte diyordu ya 'Kaysere'ye deniz getireceğim falan.' Tabii Kayseri'ye deniz falan gelmedi. Ama Kayseri'ye biz denizi getirdik. Bu denizin adı Yamula Denizi. Bunu biz getirdik. Yamula başta olmak üzere yapılan 43 adet baraj, gölet ve sulama tesisi Kayseri'nin iklimini dahi değiştiren bir güzelliği beraberinde getirdi."

Eğitim alanında yapılan yatırımlarla Kayseri'nin tarihindeki bilim ve kültür merkezi olma vasfını yeniden ve daha güçlü kazandığına inandığını söyleyen Erdoğan, bir şehre eğitim, sağlık, ulaştırma, enerji, kamu alt yapı yatırımlarında hizmet getirmenin çok önemli olduğunu belirtti.

- "Bölücü terör örgütünden bu Paralel Devlet Yapılanmasının hiçbir farkı yoktur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ama daha önemlisi o şehrin bu hizmetleri değerlendirerek tarihi bir atılım gerçekleştirebilmesidir. Kayseri işte bu başarıyı göstermiş bir şehrimizdir. Ben, sizlerin şahsında tüm Kayserili kardeşlerimi tebrik ediyorum. Kayseri'ye bir başka tebrik borcumuz da ülkemizin ve milletimizin karşı karşıya bulunduğu tehditler karşısında gösterdiği dirayetli duruş içindir" değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan, şunları söyledi:

"2002 yılında veya 2002 yılından bu yana Türkiye'deki vesayet odaklarına karşı yürüttüğümüz mücadelede Kayseri hep yanımızdaydı. Bölücü terör örgütünün ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliğini hedef alan eylemlerine karşı en sağlam duruşu sergileyen şehirlerimizin başında yine Kayseri geliyor. 2013 yılından beri 'Paralel Devlet Yapılanması' adını verdiğimiz ihanet şebekesine karşı verdiğimiz mücadelede de Kayseri yine yanımızda yer aldı. Ama bu mücadele bitmedi. Bakın az önce 'bölücü terör örgütü' dedim değil mi? Bölücü terör örgütünden bu Paralel Devlet Yapılanmasının hiçbir farkı yoktur. İkisi de aynıdır, bunu böyle bilin. Milletimiz bu şekilde bizim arkamızda durduğu müddetçe çok açık ve net söylüyorum. Allah'ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir mesele yoktur."

Türkiye'nin yanı başındaki Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin 1. Dünya Savaşından sonraki en çalkantılı dönemlerinden birini yaşadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin bu gelişmelere kayıtsız kalabilmesi mümkün değildir. Esasen şu anda Hakkari, Şırnak, Diyarbakır gibi illerimizde yaşanan hadiselerin ne Kürt kardeşlerimizde ne de o bölgelerimizle bir ilgisi yoktur. Birileri çıkıyor ne diyor, 'işte şu anda devlet Kürtleri öldürüyor.' Elinize dizinize dursun. Bizim, Kürt kardeşlerimizle hiç bir sorunumuz yok. Onlar bizim kardeşimizdir. Biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Bunu diyenler kimler? O bin 128 tane sözde akademisyen. Bunlar diyor. Hayatta o bölgelere gidip o bölge halkıyla şöyle aynı sofrayı paylaştıkları mümkün değil, yok. Ama biz onları çok yaptık. Biz, Güneydoğu'nun, Doğu'nun köylerini çok taradık, en ücra köşeye kadar. Biz bu hayatı yaşadık. Bizim oradaki mücadelemiz asla ve asla Kürt kardeşlerimizle değildir. Bizim mücadelemiz terör örgütüyledir, teröristlerdir. Ülkemize başta Doğu, Güneydoğu bölgeleri olmak üzere huzuru, refahı, mutluluğu getirdiğimiz ana kadar bu mücadele orada devam edecektir. Asla durmak yok. Çünkü, biz bu yola çıkarken bir şey söyledik. Kefenimizi giydik, bu yola öyle çıktık. Bugün bir üsteğmenimizi ebediyeti uğurladık. O, peygamberlerden sonraki en yüce makama gitti, yürüdü. Tabii ilk değil şehitlerimiz, şehitlerimizin sonu da yok, değil mi? Ta nelerden nereye, biz bundan sonrasını da göremeyeceğiz. Onun içinde Rabbimiz şehidin makamını da yerini de ilahi kitabımız Kur-an'da bize haber veriyor değil mi? 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz.' Öyleyse şehit eşi olmak, şehit annesi, babası olmak bir iftihar meselesidir. Peygamberlikten sonra da en yüce makam orası. Onun içinde Akif merhum İstiklal Marşımızda onu haber veriyor. 'Şuheda fışkıracak toprağı sıksan şuheda. Canı cananı bütün varımı alsın da huda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda' diyor.

Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da katıldı.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.