14 Kasım Dünya Diyabet Günü

İnsulini keşfederek diyabet tedavisinde çığır açan Fredrik Bantig'in doğum günü anısına her yıl 14 Kasım da düzenlenen Dünya Diyabet günü, bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Özel Selçuklu Hastanesi de Diyabette farkındalık yaratmak için eğitim seminerleri düzenliyor.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

banner390
Özel Selçuklu Hastanesi’nden yapılan açıklama da ‘’Diyabet; İnsülin hormonunun vücutta kısmî ya da tam eksikliği sonucunda kan glukoz (kan şekeri) seviyesinin yükselmesi ile akut ve kronik komplikasyonların geliştiği tıbbın temel sorunlarından birini teşkil etmektedir. Bazen tesadüfen yapılan bir tahlil sonucu ortaya çıkmaktadır.  Halsizlik, kilo kaybı,  çok su içme ve idrara çıkma gibi şikâyetlerle dâhiliye polikliniğinde bazen de çok ihmali vakalarda ağır bir zatürre, böbrek iltihabına sekonder olarak gelişebilir. Nadiren şeker koması ile acil polikliniklerinde tespit edilirler. Ayrıca aramız da prediyabetik durumda çok sayıda insan bulunmaktadır. Obezite veya fazla kilo ailesel yatkınlık, aktivite azlığı, ilaçlara bağlı sebepler diyabet eğilimini hazırlayan sebeplerdir. Diyabetli oranının geçmişten günümüze çığ gibi büyüyerek artması; insanımızın yaşam kalitesini düşürmenin yanı sıra milyar dolarlık sağlık harcaması ile devletimize de ek yük getirmektedir. Diyabetik, prediyabetik ve risk grubundakilere etkin diyabet eğitim programlarıyla farkındalık oluşturulması çok önemli adımlardır. Yaşam tarzı değişikliği diyabetik hasta için adeta bir reform niteliğindedir. İleri ülkeler; hem sağlık harcamalarını düşürmek hem de vatandaşlarının yaşam kalitelerini artırmak için kaliteli eğitimler ve filmlerle farkındalık çalışması yapmaktadır’’ dendi.

Ayrıca Hastanenin farkındalık yaratmak için seminerler verildiği de dile getirilerek ‘’Biz de Selçuklu Hastanesi Dâhiliye kliniği olarak he gün Diyabetik ve Obez hastalarımıza farkındalık oluşturmak için Eğitim Seminerleri vermekteyiz. Dünya Diyabet Günü vesileyle hastalarımızın tedaviyi tahlil yaptırıp ilaç kullanmaktan ibaret olmadığını;  yaşam tarzını tamamen değiştirmelerini ve bu şekilde geleceğe daha güvenle yürüyebileceklerini söylemek isteriz’’ denildi. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.