10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI Foto Galeri: 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Karaman Valiliği ev sahipliğinde Grand Otel de düzenlenen programla kutlandı.

Programa, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Mustafa Çetinkaya ve gazeteciler katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Karamanoğlu Mehmet Bey Gazeteciler Cemiyeti temsilcisi Necati Ermiş; “Burada değerli büyüklerim ve meslektaşlarım varken benim çıkıp konuşmam biraz garip olacak, önce onların affına sığınarak konuşma yapmak istiyorum. Çalışan Gazeteciler günü hepimizin kutlu olsun. Biz burada bir emek sarf ediyoruz, toplumu bilgilendirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Gazetecilik fedakârlık gerektiren bir meslektir. Bu işin sevmekten içten geldiğini düşünüyorum. Ben 10 yıl önce meslekteki ilk haberimi dün gibi hatırlıyorum. Gerçekten ben bu işi severek yapmıştım ve isteyerek başlamıştım. Aynı heyecan ile mesleğimi devam ettiriyorum, buradaki meslektaşlarımın da heyecanını görebiliyorum. Meslek büyüklerime göre yaşım biraz genç ama bu işi severek yaparak herkese saygı duyuyorum. Sayın Valimize teşekkür ediyorum, Karaman’a geldiğinden beri şehre büyük bir heyecan kattı. Her konu ile bire bir ilgilendiği için Sayın Valime buradan teşekkür etmek istiyorum. Burada meslek büyüklerimi gördükçe benim heyecanım daha da artıyor. Gazetecilik doğuştan mı gelir bilmiyorum ama son nefese kadar yapılacak bir meslek olarak düşünüyorum. Kim olursa olsun tüm meslektaşlarım hepsi Karaman’a emek vermiş insanlar onlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gazete medyası, İnternet medyası hiçbirini ayırmıyorum çünkü gazeteci kendini gazeteci hisseden herkestir. Burada herkes kendini gazeteci hissettiği için bulunduğunu düşünüyorum. İnşallah sahada yaşanan olayların azaldığı, gazetecilere şiddetin azaldığı ve daha da önemlisi şartların daha da iyileştiği bir döneme gireriz. Bir laf vardır ünü var unu yok, inşallah ununun da olduğu güzel günler diliyorum. Tekrardan herkesin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” dedi.

“BİNLERCE GAZETECİ İŞSİZLER KERVANINA KATILDI”

Daha Sonra gecede Konuşma yapan Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Önder Demirkollu: “Gazetecilik, başkalarının sorunlarını yazmaktan, kendi sorunlarını dile getiremeyen garip bir meslek. Herkesçe de bilinen ancak, nadir dile getirilen gazetecilik mesleğinin sorunlarını bu özel günümüzde dile getirmek istiyorum. Henüz resmi bir rapora konu olmasa da Türkiye’de yüzlerce gazete kapandı, gazetelerin tirajları düştü ve binlerce gazeteci işsizler kervanına katıldı. Son yıllarda Türkiye’nin önde gelen gazeteleri bile artan maliyetler ve düşen reklam gelirleri nedeniyle gazetelerinin kapısına kilit vurmak zorunda kaldı. Artan maliyetler nedeniyle yüzlerce gazete baskısına veda ederken, Türk gazetecilik tarihinin köklü gazeteleri bile kâğıt baskıyı bitirerek, bazı gazetelere ek yapıldı. Gazete ve dergilerin tiraj kaybı yüzde 50’leri geçti. Resmi ilan ve reklam bedellerinde de önemli gerilemeler var. Türkiye genelinde yaşanan sorunların aynısı bölgemiz Karaman'da da yaşanıyor. Gazetelerin ve gazetecilerin var olan ve özellikle bilinen sorunları bu özel günde dahil her gün paylaşılsa yeridir. Çünkü basın sektöründe yaşanan sorunların bir an önce çözülmesi, sürekli itibar kaybeden basın mesleğinin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Gazeteci ve internet medyasının hak ettikleri güvencelere kavuşturulması gerekmektedir. Çünkü gazeteciler; demokrasinin vazgeçilmez unsurlarındandır. Demokrasilerde şeffaf ve güvenilir bilgiye erişim yaşamsal önemdedir. İfade özgürlüğü ve özgür basın, çağdaş, katılımcı ve çoğulcu demokrasinin olmazsa olmazlarıdır. İfade ve basın özgürlüğü, şeffaflık ve hesap verilebilirlik, çağdaş toplumların ve demokrasinin temel direkleridir. Bunlar sadece basının ve gazetecilerin değil, tüm toplumun meselesidir. Bu özgürlüklerden yoksun bir toplumun ilerlemesi mümkün değildir” dedi

“BU TÜR ŞAHISLARA ASLA PİRİM VERMEMELERİNİ İSTİYORUZ”

Türk basınının, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’na acilen ihtiyaç duyduğunu belirten Demirkollu; “Günümüzde böyle bir yasa olmayınca dileyen herkes, eğitimine ve bilgi birikimine bakılmaksızın “gazeteciyim” diyerek mesleğe başlayabilmektedir. Bu durumu da özellikle her seçim öncesi fazlasıyla denk gelmekteyiz. Eline fotoğraf makinesi alıp bir internet sitesi açan gazeteciyim diye ortalıklarda gezdiklerini çok gördük. Ne var ki seçimlerin akabinde hiç birisine bir daha denk gelmiyoruz. Buradan özellikle siyasi parti yetkililerine seslenmek istiyorum. Bu tür şahıslara asla pirim vermemelerini istiyoruz. Gazetecilik mesleğinde bu vb. çarpık durumları ortadan kaldırmak için, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen “Gazetecilik Meslek Yasası" teknolojik gelişmeler de göz önüne alınıp günümüz koşullarına uygun olarak yeniden çıkarılmalıdır. Nasıl ki, bir mesleği yapmak için belirli şartlar, koşullar varsa gazetecilik mesleğini yapacak kişilerde de belirli şartlar ve koşullar aranmalı. Bu meslekte hala geleneksel metotlar çok etkili. Bu sektörde ‘alaylı’ gazetecilerin sayısı oldukça fazla. Onların bu sektöre katkısı inkâr edilemez. Onları da dışlamadan içine alan kesinlikle bir düzenleme şart. Nasıl ki, ustalık belgesi olmayan berberlik yapamıyorsa, avukatlık ruhsatı olmayan avukatlık yapamıyorsa, gazetecilik belgesi ve ruhsatı olmayan da gazetecilik yapamasın.

Bu anlamda basınımız, kamuoyunun adeta gözü, dili, kulağı ve sesidir. Gazeteciler, ilimiz ve ülkemiz genelinde büyük bir özveriyle, bazı bölgelerde ise her türlü tehlikeyi göze alarak, birer fedakârlık abidesi gibi canları pahasına görevlerini yapmaktadırlar. Ülkemiz ve yerelde Karaman'ımızın sorunlarının kamuoyuna aktarılmasının yanı sıra çözüm önerileriyle de toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan basın mensuplarımızın yorum ve görüşlerinin çalışmalarımıza sağladığı faydalar yadsınamaz. Basın emekçilerimizin bu yüksek anlayışla görev yaptıklarına inanıyorum. Çalışan gazetecilerimizin rahat çalışma koşullarına sahip, emeğinin hakkını alabildiği, kendini geliştirebildiği bir basın ortamına kavuşmaları en büyük dileğimizdir. Basın Mensubu kardeşlerimizin ve bu mesleğe geçmişte büyük emekler vermiş, ustam dediğimiz gazeteci abilerimin, ablalarımın "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nü kutluyor, aileleri ile birlikte sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimi sunuyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren basın çalışanlarını, basın şehitlerini rahmetle yad ediyor, tüm basın çalışanlarımıza selamlarımı ve başarı dileklerimi iletiyorum. Bir teşekkürü de hak eden, gece gündüz mesaisi olmayan gazetecilerin eve dönmesini sabırla bekleyen eşlerimize de iletmek istiyorum.

Tekrar tüm Basın Camiamızın gününü kutlarken, Gazeteciler Günü ile aynı güne denk gelen 10 Ocak İdareciler Günü vesilesiyle başta sayın Valimiz Tuncay Akkoyun nezdinde tüm idarecilerin gününü en kalbi dileklerimle kutluyor, sevgi ve muhabbetlerimle hepinizi selamlıyorum” dedi.

Gecenin son konuşmacısı olan Karaman Valisi Tuncay Akkoyun ise: “Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle aziz şehrimiz Karaman’ın siz kıymetli gazetecileri ve basın mensupları ile birlikteyiz. Sözlerimin başında yerelde ve ülkemizin dört bir yanında fedakârca gazetecilik mesleğini icra eden tüm basın mensuplarımıza sevgi ve muhabbetlerimi iletiyorum. Sizlerin şahsında tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum.

Gazetecilik, vatandaşlarımızın haber alma ve doğru bilgilendirilmesi hususunda demokrasimizin gereği olarak büyük önem taşımaktadır. Doğru, dürüst ve hakkaniyetle yürütülen habercilik ve gazetecilik, demokrasinin ve fikir özgürlüğünün kuvvetli bir tezahürüdür. Siz kıymetli gazetecilerimiz, vatandaşlarımızın doğru bilgiye ulaşması ve haber alma ihtiyacının karşılanması hususunda toplumsal mesuliyet şuuru içerisinde, demokratik, insanî ve millî değerlere hassasiyet göstererek mühim görevler yürütmektesiniz. Mesleğinizi dürüstlük ve hakkaniyet çerçevesinde icra etmeniz ve ilkeli duruşunuz, ilimiz ve ülkemiz medyası ve gazeteciliği için çok ama çok kıymetlidir. Hakikatin sesi siz gazetecilerimize, Aziz Milletimizin yüzyıllık hedeflerini gerçekleştirmesinde ve aydınlık yarınlarına ulaşmasında mühim vazifeler düşmektedir. Sizler Sebilurreşâd ve Sırat-ı Müstakim gibi dergiler neşreden Mehmet Akif Ersoy’un varislerisiniz. Nasıl ki Millî mücadele yıllarımızda çıkarılan bu dergiler, İstiklâl Şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy gibi dönemin münevverlerine ses, milletimize nefes olmuşsa, sizler de bugün yerelde ve ulusalda necip milletimizin hakikat mücadelesine ses ve nefes olacaksınız. Buna yürekten inanıyoruz.

Bilginin yayılma hızının arttığı günümüzde, dürüst ve hakkaniyetli gazetecilik anlayışı, tüm zamanlardan daha da çok ihtiyaç duyduğumuz bir konudur. İlerleyen teknoloji ile birlikte geleneksel haberciliğin yanı sıra internet haberciliği ve sosyal medya gibi yeni mecralarda da bu ilkeli duruşun muhafaza edilmesi çok önemlidir. Yalan ve dezenformasyonun artış gösterdiği günümüzde, vazifelerini gayret ve özveri ile yürüten her bir gazetecimiz, yalan haber ve bilgi kirliğinin önlenmesinde kritik bir rol üstlenmektedir. Asırlık vizyonumuz Türkiye Yüzyılı, teknoloji, kültür, sanat ve daha birçok alanda olduğu gibi Gazetecilik ve İletişimin de Yüzyılı olacak, inşallah ülkemiz medyası daha da güçlenecek hakikatin ve doğrunun sesi olmaya kararlılıkla ve gururla devam edecektir. Buna yürekten inanıyoruz

Kamu kurum ve kuruluşlarımız, vatandaşlarımızın haber alma hakkının gerekliliğine mutabık olarak şeffaf, açık ve erişebilir bir şekilde faaliyet göstermektedir. Sizlerin fikirleri, önerileri ve eleştirileri bizler için çok kıymetlidir. Kadim şehrimiz Karaman’ın kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleri, sizlerin gayretleri ve özverili çalışmaları ile daha geniş kitlelerce tanınmaktadır ve tanınacaktır. İlimizde tarım, sanayi ve teknoloji alanlarındaki ilerlemeler ve istihdam artışı kadar mühim olan bir diğer husus: tarihî ve kültürel varlıklarımız ile doğal güzelliklerimiz gibi tüm değerlerimizin tanıtımı ve turizme kazandırılmasıdır. Bütün bunların bir bütün olarak ele alınması ve kamu, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımızın birlikteliği ile Karaman’ın tanıtımı çok büyük önem arz etmektedir. Bu itibarla ilimizin olumlu tanıtımına zarar verecek her türlü tutum ve davranıştan uzak durmak ve sorumluluk bilinciyle hareket etmek, her birimizin aslî görevlerindendir. Gelecek nesillere kalkınmış, gelişmiş ve aynı zamanda yurt içinde ve yurt dışında olumlu bir imaja sahip “Şehir İdeali” hepimizin ortak sorumluluğudur.  Bu konularda siz kıymetli basın mensuplarımız, gerekli hassasiyeti göstermektesiniz bundan sonra da göstereceğinize yürekten inanıyorum.

Bu duygularla Karaman’da ve ülkemizin dört bir yanında özveri ve fedakârlık timsali, dürüst ve hakkaniyetli gazetecilik anlayışı ile çalışan bütün gazetecilerimize en derin şükranlarımı iletiyorum. Siz kıymetli basın mensuplarımıza meslek hayatlarınızda ve çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diliyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler temenni ediyorum. Görevleri başında vefat eden tüm gazetecilerimizi ve basın mensuplarımızı bu vesileyle rahmetle yâd ediyorum” dedi” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından Başkan Demirkollu, 10 Ocak İdareciler günü dolayısıyla ve geceye hamilik yapan Vali Akkoyun’a hediye takdiminde bulundu.

Program çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.