1. Oy Kullanma Yeri ve Bilgileri Nasıl Öğrenilecek? Seçmenler, oy kullanacakları yeri ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK'nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması'ndan veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi'nden kontrol edebilecekler. Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu değil.

  2. Görüntü Kaydedici veya Haberleşme Sağlayıcı Cihazlarla Oy Verme Yasak mı? Oy verme yerlerinde cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazların kullanılması yasak. Bu tür cihazlar oy verme işlemi bitene kadar sandık kuruluna bırakılmalıdır.

  3. Yeni Evlenenler Kimlik Değiştirmeden Oy Kullanabilecek mi? Kimlik değiştirmeyenler, evlenme cüzdanı ile oy kullanabilecekler.

  4. Seçime Kaç Parti Katılacak ve Sıralamaları Nasıl? Seçimlere toplamda 34 siyasi parti katılacak. Partilerin oy pusulasındaki sıralaması şu şekilde olacak:

[Parti Listesi ve Sıralaması]

  1. Büyükşehir Belediyesi Sınırlarında Yaşayan Seçmenler Hangi İçin Oy Kullanacaklar? Büyükşehir belediye sınırlarında yaşayanlar, büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy kullanacaklar.

  2. Büyükşehir Olmayan İllerde ve Köylerde Oy Verilecek Konular Neler? Büyükşehir olmayan illerde, il genel meclisi üyeliği, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık ve ihtiyar meclisi için oy verilecek. Köylerde ise il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık ve ihtiyar meclisi için oy kullanılacak.

  3. Tüm Oy Pusulaları Kaç Zarfa Konulacak? Seçmenler tüm oy pusulalarını tek zarfa koyacaklar.

  4. Oy Verme İşlemi Hangi Saatler Arasında Yapılacak? Oy verme saatleri büyükşehir dışındaki illerde 08.00-17.00, büyükşehirlerde ise 07.00-16.00 olarak belirlendi.

  5. Önce Hangi Oylar Sayılacak? Büyükşehirlerde sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde ise belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulaları sayılacak.

  6. Yurt Dışındaki Seçmenler Oy Kullanabilecek mi? Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı her seçmen, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında oy kullanabilecekler. Ancak yerel seçimde oy kullanamayacaklar.