banner464

Ünlülerin Korkulu Rüyası Hacker’lar

Siber alemin korkulu rüyası Hacker’ların, hedeflerinde kimi zaman ünlü sanatçılar kimi zaman vatandaşlar oluyor. Son dönemde Demet Evgar, Deniz Çakır, Özge Borak gibi ünlülerin sosyal medya hesaplarının hacklenmesi, büyük bir bankanın...

Ünlülerin Korkulu Rüyası Hacker’lar

Siber alemin korkulu rüyası Hacker’ların, hedeflerinde kimi zaman ünlü sanatçılar kimi zaman vatandaşlar oluyor. Son dönemde Demet Evgar, Deniz Çakır, Özge Borak gibi ünlülerin sosyal medya hesaplarının hacklenmesi, büyük bir bankanın...

19 Kasım 2014 Çarşamba 15:39
84 Okunma
Ünlülerin Korkulu Rüyası Hacker’lar
Siber alemin korkulu rüyası Hacker’ların, hedeflerinde kimi zaman ünlü sanatçılar kimi zaman vatandaşlar oluyor. Son dönemde Demet Evgar, Deniz Çakır, Özge Borak gibi ünlülerin sosyal medya hesaplarının hacklenmesi, büyük bir bankanın müşterilerinin kart bilgilerinin ele geçirilmesi, “sanal korsanlar nasıl oluyor da bu hesapları ele geçiriyor?” sorusunu gündeme getirdi.

Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz ve Yüksek Lisans öğrencisi Bilgisayar Mühendisi Mert Can Kılıç, çok bilinen yöntemler olan basit seçilen parolaların kırılması, virüslü mailler yöntemleriyle ele geçirmenin yanı sıra kablosuz ağlara sızılarak düzenlenen “aradaki adam saldırısı” yöntemiyle şifrelerin ele geçirilebileceğine de dikkat çekerek, kullanıcıları “kablosuz ağların güvensizliği” konusunda uyardı.

Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz ve Bilgisayar Mühendisi Mert Can Kılıç, özellikle ünlülerin müdavimi oldukları mekanları seçen sanal korsanların hedefi olmuş olabileceğini belirtti. Mert Can Kılıç, herhangi bir kafeteryada oturan bir kişinin ’güvenli’ zannedip parolasını girdiği bir kablosuz ağın bile güvensiz olabileceğini kaydederek, “Sanal korsanlar tüm internet trafiğinin kendi bilgisayarı üzerinden geçmesini sağlayabilir. Böylelikle korsanın bilgisayarından geçtikten sonra, tüm bilgilerin birer kopyasını alarak iletişimin kopmaması için asıl kablosuz ağa iletebilir. Bu şekilde kurban, hiçbir şeyin farkına varmadan online bankacılık işlemlerini yapar, sosyal medya hesaplarını kullanır, ancak genellikle kayıtlı olan kullanıcı adı ve şifreleriyle birlikte kritik tüm bilgilerinin birer kopyasını kablosuz ağa sızan saldırgana kaptırabilir” dedi.

“İLK HEDEF ÜNLÜLER”

Doç.Dr. Ahmet Koltuksuz, ünlülerin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle mesajlarını daha geniş kitlelere iletmek isteyen sanal korsanların bir numaralı hedefi olduğunun altını çizdi. Doç.Dr. Ahmet Koltuksuz, bu kişilerin normal vatandaşlara göre daha fazla güvenlik önlemi almaları gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Bu tip saldırılarda, en temel güvenlik önlemi, parola, kredi kartı numarası gibi değerli bilgileri ‘https’ gibi şifrelenmiş protokol üzerinden göndermektir. Bu durumda hesaplar, saldırganın eline geçse de içerikleri, şifreleri görüntülenemez ve değiştirilemez. Şifrelerinizi otomatik hatırlayan seçenekleri tercih etmeyin, herkesin ulaşamayacağı, rakam, harf ve sembol içeren parolaları tercih edin. Ayrıca, ortak kullanıma açık kablosuz ağları kullanırken dikkatli olun. Şifreli ya da şifresiz internetin kimin tarafından sunulduğuna emin olun ve güvenebileceğiniz kablosuz ağları kullanın. Ya da GSM operatörünüzün internet servisini tercih edin.”

“HEDEF ÜLKE TÜRKİYE”

Türkiye’nin siber saldırılar açısından hedef ülkeler arasında yer aldığını vurgulayan Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, ilköğretim 4 ya da 5. sınıftan itibaren ve 45-50 yaş üzeri kişilere internet okuryazarlığı eğitimi verilmesi gerektiğini söyledi. Avrupa’da bu alanda en fazla saldırıya uğrayan ülke olan Türkiye, dünyada ise Japonya, ABD, Hindistan, Brezilya ve Vietnam’ın ardından altıncı sırada bulunuyor.

Yorumlar