Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir'in konuşmacı olduğu konferansa Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Karaman İl Müftüsü Faruk Gürbüz, üniversite personeli, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Kuran-ı Kerim tilaveti ve şiir dinletisi ile devam etti.

Daha sonra konferansını vermek üzere sahneye gelen Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir, insanoğlunun varlığının farkında bir bilinçle hareket etmesi gerektiğini belirterek “Bu hayatta peşine düştüğümüz en büyük şey anlam. Hayat bir parantezle açılıyor ve bir gün kapanıyor. Hayatı hep buradaymışız gibi algılamayalım diye Allah bizlere gece ve gündüz gibi pek çok farklılıklar veriyor. Allah bize düşünebilme yeteneğini vermiş. Ancak bizler Allah'ın bize nasip ettiği düşünce potansiyelini kullanamıyoruz. Dünya hayatının zahirini kullanacak kadar ilim içerisindeyiz. Aslında çok daha fazlasına potansiyelimiz var. Nereden geldik, bu mükemmel hayatı neden yaşıyoruz ve nereye gideceğiz, bunu düşünmeliyiz. Varlık içerisinde sistemsel işleyişi kullanıyoruz ve sadece hazırı tüketiyoruz. Öz benliğimizin farkında değiliz. Varlığımızın ve bize verilen bunca nimetin farkında olmalıyız.” dedi.

Konferans, Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı’nın Prof. Dr. Halis Aydemir'e konuşmaları için teşekkür etmesi ve hediye takdimi ile sona erdi.