Bakan Şimşek, döviz piyasasında yaşanan son dönemdeki dalgalanmanın geçici olduğunu belirtti.

21 Şubat'ta 31 TL'yi gören dolar, değer kazanmaya devam ederek bugün 32 TL seviyesine ulaştı. Yerel seçimler öncesinde yaşanan bu kur hareketliliği dikkat çekerken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulanan ekonomik programın beklenildiği gibi işlediğini vurguladı.

Bakan Şimşek'in açıklamalarıyla birlikte piyasalardaki belirsizliklere dair bir miktar sükunet sağlanırken, doların seyri yakından takip edilmeye devam ediyor.

Dolar kurundaki yüksek seyir ve tarihi eşiklerin aşılması, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten önemli bir açıklamayı beraberinde getirdi. Doların 32 TL'yi görmesinin ardından Bakan Şimşek, döviz piyasasında yaşanan dalgalanmanın geçici olduğunu belirtti.

Sosyal medya üzerinden İngilizce bir paylaşım yapan Bakan Şimşek, "Fitch'in Türkiye'nin uzun vadeli döviz borç notunu B'den B+'ya yükseltmesi, Türkiye'nin sağlam ekonomi politikalarının gücünü yansıtıyor." dedi. Şimşek, sağlam politikaların sürdürüleceğini ve yapısal reformların uygulanacağını belirterek, "Fiyat istikrarını sağlamak birinci önceliğimiz olmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Mali sağlığın yeniden sağlanmasının önemli bir hedef olduğunu vurgulayan Şimşek, "Döviz piyasasında son dönemde yaşanan dalgalanmanın geçici olduğu değerlendirilmelidir." diyerek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyonu düşürme kararlılığını destekleyeceklerini açıkladı.

Dolar kurunun yükselişiyle birlikte fiziki olarak dolar bulmaya çalışanların Kapalıçarşı'da 35-36 TL seviyelerinde dolar bulduğu iddia edilirken, önceki tahminlerde değişiklik gözlendi. Şubat ayında açıklanan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yıl sonu dolar kuru beklentisi 40,0212 TL iken, HSBC'nin 6 Mart tarihli raporlarında 2024 yılı sonu için dolar tahmini 33 TL'den 36 TL'ye çıkarılmıştı.