Dünya Şampiyonu Judocunun Hedefi Olimpiyat Şampiyonluğu Foto Galeri: Dünya Şampiyonu Judocunun Hedefi Olimpiyat Şampiyonluğu
Ağrı'da dünyaya gelen Zeynep Çelik (27), 2014 yılında judo sporuna başlayarak Türkiye şampiyonluğunu elde etti ve milli takıma girdi.

Sonraki yıllarda Türkiye, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına katılan Çelik, önemli başarılar elde etti.

2022 yılının Kasım ayında Azerbaycan'da katıldığı Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu (IBSA) Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak başarısını sürdürdü.

Çelik, Ağustos ayında İngiltere'de düzenlenen 2023 Görme Engelliler Dünya Şampiyonası'nda finalde Özbek rakibini yenerek Dünya Şampiyonu oldu.

Başarılı sporcu Çelik, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümünde 2. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor ve Karaman İl Özel İdaresi Sporcusu olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Judo branşına 18 yaşında başladığını ve katıldığı ilk Türkiye Şampiyonasında Türkiye Şampiyonu olarak Milli Takıma katılmaya hak kazandığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"2015 yılında katıldığım Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında Gençler Dünya ikincisi olmuştum.  Avrupa'da Büyükler-Gençler Şampiyonasında Avrupa üçüncüsü oldum. 2018 yılında Türkiye tarihinde ilk Dünya Şampiyonluğunu elde ettim. Gerek olimpiklerde gerek paralimpikler de ve 2020 Tokyo Olimpiyatlarında Paralimpik üçüncüsü oldum. Önümde 2024 Paris Paralimpik Oyunları var. Oyunlara hazırlıklarım devam ediyor."

Çelik, ailesinin desteği ile okula başladığını belirterek, Doğu tarafında kız çocuklarını okutmamak gibi bir zorunluluğu varmış gibi bir görünüm vardı. Ailemin desteği ile okumaya başladım. Erzurum Görme Engelliler Okulunda 3 sene yatılı kaldım" dedi.

Okurken spora başladığını ve judo branşında başarılar elde ettiğini aktaran Çelik, "Okurken spora başladım. Judo branşıyla ise Beden Eğitimi Öğretmenim Yıldırım Güçlü sayesinde tanıştım ve onun sayesinde spora devam ettim." diye konuştu.

Çelik, ayrıca kendilerine her zaman destek olanlara teşekkürlerini ileterek, "Şuanda olimpiyata New Karaman Otel'de ve Gençlik ve Spor'un tesislerinde hazırlanıyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere, Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener Beye, Unsped A.Ş.'ye, New Karaman Otel Müdürümüz Sayın İsmail Beye ve Kulüp Başkanım Mehmet Beye teşekkür ederim. Baş Antrenör Ahmet Ömre Türe ve profesyonel bir teknik ekiple çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kondisyon Antrenörleri Murat Yurdadön, Özhan Zağlanmış, Barış Arslanyürek ve spor psikoloğu Mustafa Kılıç'a desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim" dedi.

Baş Antrenörü Ahmet Ömre Türe ise Zeynep'in dünya sıralamasında birinci sırada olduğunu aktararak, "Temmuz ayında yapılacak olan olimpiyatlar için hazırlık sürecimiz devam ediyor. Ağırlık antrenmanlarımıza çalışıyoruz bunun bitiminde teknik antrenmanlarımıza geçeceğiz." dedi.

Zeynep'in Türkiye, Avrupa ve Dünya'da birçok başarılar elde ettiğini belirten Türe, olimpiyatları da kazanarak şampiyonluklarına bir şampiyon daha eklemek istediklerini ifade etti.

Türe daha sonra kendilerine maddi ve manevi destek verenlere teşekkür ederek, şunları söyledi:

"Bu serüvende bizlere destek olan Sayın Valimiz olmak üzere İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Sayın Ali Yener Beye, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ali Osman Bebek Beye, Sponsorumuz olan Unsped A.Ş. ve New Karaman Otel’e, Servet Beye, New Karaman Otel Müdürümüz Sayın İsmail Beye ve Kulüp Başkanımız Mehmet Beye çok teşekkür ediyoruz. Bu zorlu bir serüven, bu zorlu serüvende onların bize maddi ve manevi destekleri bizlere güç veriyor. Bizde bu kadar desteğin karşılığında olimpiyat şampiyonu olarak ilimize, ülkemize ve destek verenlere karşılığını vermek istiyoruz."

New Karaman Otel Müdürü İsmail Şahin ise New Karaman Ailesi olarak sporcuların her daim yanında olduklarını belirterek, “Onların başarıları bizi mutlu ve gururlu yapıyor. Her konuda maddi ve manevi yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.