En Büyük Hayali Saz Çalmayı Öğrenmek

Karamanlı özel eğitimli öğrenci Berathan, küçüklüğünden beri saz çalmak istiyor. En büyük engeli ise ona yardımcı olacak kimsenin bulunmaması.

banner491
En Büyük Hayali Saz Çalmayı Öğrenmek
banner567

Karaman’da yaşayan görme engelli 11 yaşındaki Berathan Kardaş’in küçüklüğünden itibaren en büyük hayali saz çalmak oldu. Son 3 yıldır her başvuru yaptığı yerde görme engelliye saz öğretecek eğitimcinin olmamasından dolayı Berathan hayalini gerçekleştiremedi.

Berathan’ı 3 aylıktan itibaren büyüten anneannesi Dursune Yaşar, Berathan’ın annesi ile babasının ayrı olduğunu, tüm ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığını dile getirdi.

2 haftadır bir eğitmen tarafından 1 saatlik ders aldığını fakat yeterli kalmadığı ve Berathan’ın karşılaştığı engellerden dolayı hevesinin düştüğünü ifade eden anneanne Yaşar, şöyle konuştu;

“Kalabalığı sevmiyor o yüzden evden pek çıkmıyoruz. Sabah okuluna gidip geliyor. Haftada iki kez rehabilitasyona gönderiyorum. Bazen çarşıda geziyoruz. Ama küçüklüğünden beri en çok istediği saz öğrenmek. Bu zamana kadar öğretebilen çıkmadı, görme engelli olduğu için. Geçen sene çok uğraştık ama netice alamadım. Kendi imkanlarımda olmadığı için özel hocalara götüremedim. Bu sene bir fırsat çıktı, kendisi oyalanıyor, böyle olunca çok seviyor. Fakat karşılaştığı engellerden dolayı hevesi düştü.”

Saz çalma eğitimi almaya başladığı için mutlu olduğunu aktaran Berathan’da, “Saz çalmayı seviyorum. Daha yeni başladım öğrenmeye. Eğitimci nota öğretiyor, telleri öğretiyor. Çok iyi saz çalmak istiyorum.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 07:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
byalperen
byalperen - 10 ay Önce

3 gün önce bir arkadaşım telefonla aradı. Görme engelli bir kardeşimizin bağlama öğrenmek istediğini ve kimselerin yardımcı olmadığını dile getirdi. Karaman'da müzik market sahibiyim. Ben yardımcı olmak isterdim fakat, fotoğraf çekip sosyal medya haber sitelerinin birinde teşekkür niteliğinde bir paylaşım yapılacağı söylendi. Yıllardır ders verilen müzik marketler daha önceleri şikayetler almadığı için herkes eğitim verebiliyordu. Birbirini çekemeyen bir toplum ve şehir olduğumuz için şikayet ve denetlemeler başlatılacaktı. Yardımcı olmak istemeyenler yardımcı olacak kişileri de şikayet edeceklerdi. Bu sebepten dolayı bende yardımcı olamadım. Bence bu hepimizin ayıbıdır. Yardımcı olamadığım için özür dilerim.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner618

banner625

banner612

banner590