banner877

banner919

banner928

banner990

banner957

banner722

Karaman’da “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” Kutlandı

Karaman Halk Eğitim Merkezi, “Hayat Boyu Öğrenme Haftası”nı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

EĞİTİM 01.06.2022, 12:57 01.06.2022, 13:00
358
Karaman’da “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” Kutlandı
banner762

“Hayat Boyu Öğrenme Haftası” kutlamaları Akttekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlenen yürüyüşle başladı. Mehter takımının da eşlik ettiği yürüyüş Cumhuriyet Parkında sona erdi. Daha sonra kutlamalar Karaman Halk Eğitim Merkezi binasının bahçesinde devam etti.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program açılış konuşmalarıyla devam etti.

Burada konuşan Karaman Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Serin: “Eğitim öğretim yılının sonunda her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz el emeği göz nuru el sanatları yıl sonu sergimize hoş geldiniz. Eğitim bireyin ve toplumun gelişmesini sağlayan, kültürel değerleri koruyan, gelecek kuşaklara aktaran vazgeçilmez ve ertelenemez bir süreçtir. Halk Eğitim Merkezleri toplumumuza da gerek eğitimin tabana yayılması ve gerekse becerilerin arttırılması konusunda önemli vizyon üstlenmiştir. Eğitim faaliyetlerimiz her zaman her yerde herkes için merkez binamızda, okullarımızda, kasabalarımızda iş birliği halinde protokol imzalanarak özel sektörde resmi kurum ve kuruluşlarda devam etmektedir. Müdürlüğümüzce genel mesleki teknik ve okuma yazma kursları alanlarında başta el sanatları, sportif sanat tasarımı, müzik, yabancı diller, bilişim, aşçılık gibi kurslarımız devam etmektedir. Halk Eğitim Merkezi olarak bu kapsamda Eylül 2021 tarihi itibariyle 773 dalda toplam 657 adet kurs açmış olup, kurslarımızda 8 bin 892 kadın 6 bin 92 erkek olmak üzere toplam 14 bin 984 kursiyerimizin kaydı yapılmıştır. Halk Eğitim Merkezlerinin 4 ana faaliyet alanı vardır. Merkezlerin topluma hizmetleri kurslar ve el sanatlarından ibaret değildir. Kurslar faaliyetlerimizin en yoğun çalışma alanından sadece biridir. Halk Eğitim Merkezleri bireylere başka imkanlarda sunmaktadır. Halk Eğitim Merkezi örgün eğitim dışında kalmış bireyler için dünyaya açılan bir penceredir. Açık öğretim ortaokulu ve açık öğretim lisesi iş ve işlemleri de merkezimizde yapılmaktadır. Diğer çalışmalarımızda dershanelerin kapatılması neticesinde lise mezunu öğrencilere sunulan destekleme ve yetiştirme kurslarımız vardır” ifadelerine yer verdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ise yaptığı konuşmada: “Az önce kurum müdürümüz ifade etti. İfadesinin içerisinde aslında kendi iç dünyasında bir icrası olmayan bir insanın dışarıda bir dünya inşa mümkün değildir. Eğitimin temel unsurlarından bir tanesi de insan zihnindeki bu inşayı bereketlendire bilmek ve zenginleştirebilmektir. Eğitim fiili eğitimin dışında kalan veya zamanı olmayan büyük bir çoğunluğumuzun o bahsettiğimiz algılarını pekiştirecek ve yetiştirecek yerlerin temelinde de kesinlikle bizim Halk Eğitim Merkezlerimiz vardır. Burada sadece bir alanda değil birçok alanda başta usta öğreticilerimiz olmak üzere bütün öğretim elemanlarımızla birlikte halkımızın ihtiyacı olan bütün alanlarında hizmet verme içerisindeyiz. Dolayısıyla verilen bu emeğin karşılığının burada görmek bizi bir hayli mutlu ediyor” dedi.

Konuşmaların ardından düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediye takdim edildi.

Halk Eğitim Merkezi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen yıl sonu sergisinin açılışını Karaman Valisi Tuncay Akkoyun ve protokol üyeleri yaptı.

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun kurdele kesimi sırasında yaptığı konuşmada: “El emeği göz nuru hocalarımızın da ifade ettiği gibi bu sergide bir emek var bu sergide göz nuru var, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada çok kıymetli ürünler sergileniyor burada bizim kültürümüz yaşatılıyor. Bizim değer verdiğimiz el sanatlarımız yaşatılıyor. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde çeşitli kurslarımızda verilen eğitimlerin bugün ürünleri sergileniyor. İnşallah bu sergi daha güzel faaliyetlere, daha güzel ürünlerin geliştirilmesine vesile olur” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri ile birlikte sergi alanını gezen Vali Akkoyun, kursiyerlerden çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Programa, Karaman Valisi Akkoyun, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Osman Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Hüsamettin Arslan, İl Jandarma Komutanı Mustafa Çetinkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@