banner464

Türkiye Kamu-sen Ve Türk Eğitim-sen’den Öğretmenler Günü Anketi

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptıkları anket sonuçlarına ilişkin, “Bakanlığın bu anket sonuçlarından bir ders çıkarması zorunluluktur. Biz eğitimciler; herkesi...

Türkiye Kamu-sen Ve Türk Eğitim-sen’den Öğretmenler Günü Anketi

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptıkları anket sonuçlarına ilişkin, “Bakanlığın bu anket sonuçlarından bir ders çıkarması zorunluluktur. Biz eğitimciler; herkesi...

22 Kasım 2014 Cumartesi 11:17
110 Okunma
Türkiye Kamu-sen Ve Türk Eğitim-sen’den Öğretmenler Günü Anketi
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptıkları anket sonuçlarına ilişkin, “Bakanlığın bu anket sonuçlarından bir ders çıkarması zorunluluktur. Biz eğitimciler; herkesi kucaklayan, öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının dertleriyle dertlenen, onların sıkıntılarına çözüm bulan, hakkaniyete, adalete uygun bir yapıyı tesis eden, hukuka saygılı bir Bakanlık anlayışına hasretiz” dedi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sendikanın yaptığı 24 Kasım Öğretmenler Günü anketinin sonuçlarını açıkladı. Türk Eğitim-Sen’in, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde öğretmenlerin ekonomik, sosyal ve mesleki sorunlarını tespit edebilmek amacıyla bir anket çalışması düzenlediğini belirten Koncuk, “Türk Eğitim-Sen internet sitesi üzerinden 5-19 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenen ankete 23 bin 562 kişi katıldı. Anket sonuçları öğretmenlerimizin Türkiye’deki hal-i pür mealini görmek açısından son derece önemlidir. Ankete katılanların; yüzde 78.5’i erkek, yüzde 21.5’i kadın. Yüzde 79.8’i evli, yüzde 20.2’si bekar. Yüzde 66.6’sının çocuğu var, yüzde 33.4’ünün çocuğu yok. Yüzde 36’sının 1, yüzde 48.6’sının 2, yüzde 12.7’sinin 3, yüzde 2.7’sinin de 4 ve üzerinde çocuğu var. Yüzde 85.2’si öğretmen, yüzde 8.6’sı müdür yardımcısı, yüzde 1’i müdür baş yardımcısı, yüzde 5.2’si müdür olarak görev yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

Ankete katılanların yüzde 49.7’si 2 bin 140-2 bin 300 TL arasında ücret aldığını bildiren Koncuk, “Ankete katılanların yüzde 49.7’si 2 bin 140-2 bin 300 TL, yüzde 30.3’ü 2.301-2500 TL, yüzde 18.8’i 2 bin 501-3 bin TL, yüzde 1.2’si de 3 bin 001 TL’den fazla kazandığını ifade etmiştir. “Genel olarak ekonomik durumunuzu nasıl tanımlarsınız?” sorusuna ankete katılanların yüzde 0.5’i çok iyi, yüzde 15.3’ü iyi, yüzde 63.6’sı orta, yüzde 20.6’sı da zayıf cevabını vermiştir. Ankete katılanların yüzde 35.3’ü hanesinde işsiz birisi ya da birileri olduğunu belirtirken, yüzde 64.7’si hanesinde işsiz birisi ya da birileri olmadığını ifade etmiştir. Ankete katılanların yüzde 93.9’unun kredi kartı var iken, yüzde 6.1’inin kredi kartı bulunmamaktadır. Kredi kartı olanların yüzde 50.1’i her ay kredi kartı borcunun tamamını ödeyebildiğini belirtirken, yüzde 49.9’u ödeyemediğini ifade etmektedir. Ankete katılanların yüzde 81.4’ü son 5 yıl içinde bankalardan kredi çektiğini belirtirken, yüzde 18.6’sı çekmediğini söylemiştir. Son 5 yıl içinde bankalardan kredi kartı çektiğini belirtenlerin yüzde 21.2’si 1 kez, yüzde 30.2’si 2 kez, yüzde 23’ü 3 kez yüzde 10.4’ü 4 kez, yüzde 15.2’si de 5 ve üzeri kez kredi çektiğini belirtmiştir. “Kredi ödemelerinizi aksattığınızdan dolayı bankaların kara listesinde misiniz?” sorusuna yüzde 14.8’i evet, yüzde 85.2’si hayır cevabını vermiştir” dedi.

Anket sonuçları ile ilgili açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, MEB’in birçok konuda sınıfta kaldığını, özellikle yönetici atamalarında çok başarısız bir sınav verdiğini belirtti. Öğretmenlerin adam kayırma, kadrolaşma ile ilgili yaşadığı endişelerin çok haklı olduğunu bildiren Koncuk, şunları kaydetti:

“Biz uzun süredir kadrolaşma tehlikesine dikkat çekiyorduk. Türkiye genelinde eylemler yaptık. Bugün ne yazık ki okulların yandaşlara emanet edilmesi, kul hakkı yenilerek makamların doldurulması ibretlik bir tablodur. Artık okulların büyük kısmı ehil insanlar tarafından değil, elinde ‘hamili kart yakınımdır’ olanlar, sırdaşlar, candaşlar, kapı kulları tarafından yönetilecektir. Milli Eğitimin tek sorunu kadrolaşmada değildir. Türkiye’deki ekonomik şartlar artık öylesine ağırlaşmaktadır ki, ücretlere yapılan zamlar çok yetersiz kalmakta, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise bunu sadece seyretmekle yetinmektedir. Öyle ki öğretmenler AB ülkelerinde mesleklerini yapmak isteyecek noktaya gelmişlerdir. Tefeciye borçlu bir öğretmen profili oluşmuştur. Öğretmenlerin okullarında yaşadığı sorunlar görmezden gelinmekte, öğretmenler can güvenliklerine yönelik derin kaygılar yaşamaktadır. Hele hele öğretmenlerin giderek itibarlarının azalması, öğretmenlerin pasifleştirilmesi, öğretmenlik mesleğinin un ufak edilmesi son derece tehlikelidir. Hal böyleyken Nabi Avcı, olumsuz uygulamalarının neticesi olarak öğretmenler nazarında başarısız bir Milli Eğitim Bakanı olarak addedilmektedir. Bakanlığın bu anket sonuçlarından bir ders çıkarması zorunluluktur. Biz eğitimciler; herkesi kucaklayan, öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının dertleriyle dertlenen, onların sıkıntılarına çözüm bulan, hakkaniyete, adalete uygun bir yapıyı tesis eden, hukuka saygılı bir Bakanlık anlayışına hasretiz. Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, Başöğretmenimiz Atatürk’ü minnet ve rahmetle anıyoruz.”

Yorumlar