banner464

KTSO BAŞKANI MUSTAFA TOKTAY'DAN ÖNEMLİ DUYURU

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Bulundurma zorunluluğu ile ilgili açıklamada bulundu.

KTSO BAŞKANI MUSTAFA TOKTAY'DAN ÖNEMLİ DUYURU

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Bulundurma zorunluluğu ile ilgili açıklamada bulundu.

10 Şubat 2016 Çarşamba 09:25
527 Okunma
KTSO BAŞKANI MUSTAFA TOKTAY'DAN ÖNEMLİ DUYURU

Toktay yaptığı açıklamada; '' Ülkemizin 30/11/2005 tarih ve 5434 Sayılı Kanun ile taraf olduğu  “Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Uluslararası Taşınmasına ilişkin Avrupa Anlaşması (ADR) çerçevesinde yürürlüğe giren 24/10/2013 tarihli ve 28801 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarn Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı başlıklı 33 üncü maddesinin birinci fıkrası kapsamında hazırlanan “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Hakkında Tebliğ” 22/07/2014 tarihli ve 29007 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği ve söz konusu tebliğ kapsamında kalan işletmeler için Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) istihdam etme veya TMGD'lerden hizmet alma zorunluluğunun 01/07/2015 tarihi itibariyle başladığı vurgulanmaktadır. Bu kapsamda;

-Geçici 2.maddenin kapsamında kalan ve perakende satış yapan işletmelerin, istasyon çıkışlı bütün akaryakıt ürün satışları perakende olarak kabul edildiğinden, bu tür işletmeler için TMGD istihdam etmesi veya TMGD'lerden hizmet alma zorunluluğu 01/01/2018 tarihinde başlayacaktır.

-'Bayilik Lisansı' ile lisanslandırılmış akaryakıt, lpg, cng, ve lng istasyonuna sahip işletmelerin; perakende satış haricinde 'Dağıtım Lisansı' na sahip işletmelerden aldıkları akaryakıt, LPG, CNG, VE LNG vb. Tehlikeli maddeleri kendi istasyonlarına ait depolara boşaltmadan üçünçü kişilere toptan satış yapmaları ve bu satış miktarının yıllık 50 ton ve üzerinde olması halinde,TMGD istihdam etme veya TMGD'lerden Hizmet alma zorunluluğu 01/07/2015 tarihi itibariyle başlamıştır.

-Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren taşımacıların, bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarlarda tehlikeli madde elleçleme tesislerinesahip olmaları halinde(perakande satış yapan akaryakıt istasyonları hariç; bu şekilde bulunan  her bir tesis için ayrı ayrı TMGD istihdam etmesi veya TMGD'lerden hizmet alma zorunluluğu 01/07/2015 tarihinde başlayacaktır.''

''İlgilenen üyelerimiz daha detaylı bilgiye 'www.tmkt.gov.tr' adresinden ulaşabilirler.'' dedi.

Son Güncelleme: 11.02.2016 11:12
Yorumlar