banner464

Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı Kalemiyle Değil; Yüreğiyle Yazmıştır

Eğitim-Bir-Sen Karaman Şubesi Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un Ölüm Yıldönümü Münasebetiyle Bir Mesaj Yayınladı

Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı Kalemiyle Değil; Yüreğiyle Yazmıştır

Eğitim-Bir-Sen Karaman Şubesi Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un Ölüm Yıldönümü Münasebetiyle Bir Mesaj Yayınladı

27 Aralık 2011 Salı 12:03
505 Okunma
Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı Kalemiyle Değil; Yüreğiyle Yazmıştır
Eğitim-Bir-Sen Karaman Şubesi yaptığı açıklamada;''Aziz milletimizin ruh dünyasını en güzel biçimde yansıtan, var olma mücadelesindeki çelikleşmiş imanını sinesinde taşıyan bir mücadele adamı  olan Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 75. yıldönümünde şükran ve dua ile anıyoruz.
Mehmet Akif Ersoy, milletimiz gibi düşünen, milletimiz gibi yaşayan, milletimiz gibi hisseden bir şairdir. Yaşamıyla gençliğimize önerilebilecek en önemli bir model olan Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı kalemiyle değil; yüreğiyle yazmıştır. Sipariş olarak yazdırılması düşünülen İstiklal Marşı’nın yazılışının özü sözü bir olan Mehmet Akif Ersoy’a nasip olması manidardır.

Mehmet Akif Ersoy, bütünüyle milletimizin karakterini yansıtmaktadır. Bayrak, sancak, ezan, hak, şahadet, din gibi kelime ve kavramlar milletimizi var eden kodlardır. Milletimize istiklâl azmini veren gazilik ve şehitlik gibi manevi mertebelerdir. Manevi duygulardan arındırılmış bir mücadelenin sürdürülmesi imkânsızdır. Mehmet Akif, “Doğduğumdan beridir âşığım istiklâle”, “Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal.” diyerek, istiklâl mücadelesinde Türk Milletinin değerlerinin ayaklar altına alınmamasının mücadelesini bir ömür boyunca vermiştir.

 Milletimizin İslâm Dini’nin bayraktarlığını yaptığı bin yıllık devrede kendisine yer bulamayan kimi kişi veya çevrelerin din karşıtı oluşlarının bir yansıması olarak referansını İslam Dini olarak gördükleri İstiklâl Marşı’na ve şairi Mehmet Akif Ersoy’a zaman zaman saldırdıkları görülmektedir. İstiklâl Harbi’nin motivasyon unsurlarından habersiz, ‘çelik zırhlı duvar’a karşı ortaya konulan ‘iman dolu göğs’ü kavrayamamış bu çevreler, düşman çizmelerinden arındırılmış vatanda milletimizin gözünün içine baka baka şehitlerimizin ruhunu inciten tavırlar ortaya koyabilmektedir. Unutulmamalıdır ki; vatan ‘toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranların’ kanları pahasına kazanılmıştır, hissiz, ruhsuz ve köksüz bakışların süfli yaklaşımlarına terk edilecek kadar ucuz değildir.
Eğitim-Bir-Sen, Mehmet Akif Ersoy’un mücadeleci kimliğini model, İstiklâl Marşı’nın mana derinliğini referans olarak kabul eden bir sendikadır. Eğitim-Bir-Sen, sendikacılığı yavan kavgaların arenası değil; insanı insan oluşundan kaynaklanan bir önemseme ile kucaklama vasıtası ve değerlerimizi de toplumsal geleceğin teminatı olarak görmektedir.
Yaşamı ve mücadelesiyle örnek bir kişilik olan Mehmet Akif Ersoy’u, milli mücadele şehitlerimizi, vatanımıza ve milletimize hizmeti geçenleri rahmetle anıyor, Büyük Türk şairine Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz.''dendi
Yorumlar