banner877

banner919

banner928

banner927

banner938

banner722

PLUSKİM HAMMADE VE KİMYASALLAR

Pluskim alışkın olmadığımız bir sektörden sesleniyor bizlere. İş yaptıkları alan onları daha da farklı kılıyor.

GÜNDEM 27.08.2021, 17:48
32
PLUSKİM HAMMADE VE KİMYASALLAR
banner762

Pluskim alışkın olmadığımız bir sektörden sesleniyor bizlere. İş yaptıkları alan onları daha da farklı kılıyor. Ürettikleri malzemeler daha çok arz talep üzerine değişiklik gösteriyor.  Günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız ürünleri ve onlara ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu bu kullandığımız malzemelerin içeriklerini hiç düşündünüz mü? Çoğu ürün birçok hammadde ve kimyasal maddelerin birleşiminden meydana gelir. Pluskim de bu maddeleri üreten firmadır.  Bu hammaddeleri ve yardımcı kimyasal maddelerin yapımda uzmanlaşmıştır. Alanında uzman kişilerle çalışmaktadırlar. İthalat ve ihracatla ilerleme sağlamaktadır.

Poliol Nedir?

Poliol çoklu hidroksil grubunda yer alan organik bileşiktir. Poliol teriminin gıda sektörü ile polimeler kimyasında kullanımları tamamen farklıdır. Bu madde daha çok gıda bilimi ve polimer kimyasında kullanılır. Poliüretan üretiminde dizosiyanatlar ile birleşerek monomer olarak kullanılır sıklıkla.  Farklı farklı anlamlara gelebilir. Poliol terimi genellikle sadece kimyasal alanlarda kullanılmaz türetilir ve çeşitlilik gösterir. Bu alanlarda farklılık gösterir ve ortak bir özellikte toplanamaz. Polioller oda sıcaklığında genel yapı olarak katı gibi dururlar. Düşük molekül yapısına sahip oldukları için yapışkandırlar. Bunun nedeni ise hidrojen bağının olmamasından kaynaklıdır.   Üç tanesi triol ve dörtlüsü petrol olarak adlandırılır.

Poliol Çeşitleri

Polioller iki grup halinde incelenmektedir bunlar şu şekilde ikiyeli gruplara ayrılır. Doymuş poliester Poliol reçineleri ve Polieter Polioller olarak ayrılır. Bu ayrılan gruplarda içlerinde ayrışmaktadır. Bunlarda doymuş ve doymamış olarak ayrılır.

Doymuş polieste poliol reçineler: ayakkabılıklar, süngerler, elastomer gibi birçok alanda kullanılır. Farklı yapılara sahiptirler. Viskozite ve fonksiyonalite değerleri bulunmaktadır.

Polieter poliol ise zemin kaplama, tüp köpük, rijid sistemler, blok yapma, sünger üretiminde kullanılan polioldur. Birçok yapıya ayrılır. Sukroz sorbitol amin mannich gliserol brom soya. Farklı yapı ve sistemleri vardır. Bunların hepsi firmamız tarafından depolanmaktadır. Poliüretan sistemler neme, aşırı sıcaklığa karşı çok duyarlıdır. Paketler halinde açılmamış şekilde korunması sağlanır, oda sıcaklığında muhafaza edilir.

Poliol Kullanımı Alanları

Kimya, tıp, veterinerlerlik alanlarında sıklıkla kullanılır. Polimerik polioller çoğunlukla yatak, yastık, dondurucu, buzdolabı, yalıtım, ev yapımı, otomotiv sektörü, otomobil koltukları, elatometrik ayakkabı tabanları, boyalarda, döküm kalıplarında yapıştırıcılar, alkıid reçineleri boyalarda ve döküm kalıplarında kullanılır çoğu ticari amaçla kullanılmaktadır. Baskın reçine veya bağlayıcı özelleri taşır. Her birini iki yüz bin ton ağırlıktadır ve elyafların üretimi için kullanılır. 

Polioller şekerleme, sakız, dondurma, tatlı yapımları, mematlalar gıda alanında da geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.  Boğaz pastili, şurup, diş macunu, ağız gargaralarının içinde de tıbbi alanda da yanımızdadır.  Yaşantımızı kolaylaştıran birçok eşya yapımının içerisinde bu kimyasallar yer alır. Pluskin firması bu maddeleri tüm incelikleriyle üretmektedir.  Bu alanda başarılı şekilde üretim yapan firmamız sektöründe tektir. Aynı zamanda firmanın diğer çalışmalarını ve Poliol ürünlerini detaylı şekilde incelemek için online web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: http://pluskim.com.tr/product/polioller/poliester-polioller/

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@