Yeme zevki, pek çok insan için nefsi hazların en başta gelenidir. Yeme tutkusu, zamanla kontrolü kaybettirecek ölçüde gıda alımlarına ve sonuçta bir gıda bağımlılığına kadar ilerleyebilir.

 İnsan fizyolojisine göre, vücuda ihtiyaç fazlası alınan kaloriler, aktif spor veya yüksek eforlu işlerle yakılamaz ise yağ stoğu olarak depolanır. Yağ kitlesinin artışı bir taraftan kilo alımını sürdürürken diğer yandan spor yapmayı da zorlaştırır. Sonuçta zamanla kas kitlesi kaybı hızlanır. Bu süreçte metabolizma yavaşlarken kilo artışı daha da hızlanır. Bu olumsuz gelişmeler halsizlik, çabuk yorulma, uykuya eğilimi artırarak zamanla yaşam kalitesini düşürür.

Metabolizma denilen olgu, kan dolaşımının ve hücresel faaliyetlerin aktif döngüsünü tanımlar.

İdeal kilonun üzerinde ki her bir kilo fazlalık; bilimsel verilere göre dizler, bel, kalça ve ayak topuğuna yürürken altı, koşarken de on iki kiloluk basınç uygular. Bu gerçeği düşünürsek kilo arttıkça insanların neden spor yapmaktan mahrum kaldıkları net olarak ortaya çıkıyor.

Spor, yürüyüş haricinde ki bir üst sınıf aktiviteler bütünüdür. Kilo fazlası olmayan bir kimsenin 15 km/h saatlik bir hızla yaptığı 5 dakikalık koşu, fazla kilolu bir kimsenin bir saatlik yürüyüşüne nazaran metabolizmaya daha fazla canlılık kazandırır. Hem de gereksiz vakit kaybını önler.

Spor, yaşlanmayı geciktiren, yaşam kalitesini hem de çok artıran en büyük kazanımdır. Amansız hastalıklara karşı sağlıklı yaşamın sigortası olan spor egzersizler yaşam tarzı olursa zamanla  vücut direncini çok yükseltecektir. Esasında ecdadımız, beden  terbiyesi ifadesiyle konuya daha fazla derinlik kazandırmıştır.

Şahsen, benim ideal kilodan dört kilo fazlam var. Bazen biriki kiloluk artış bizde de oluyor. Bu durumda egzersiz yaparken biraz zorlanma hissediyorum.

Hocam, siz niçin kilo almaya karşı bu kadar duyarlısınız? diye sorulursa cevabım; Dinçlik ve canlılık kazandıran, fazla gıda alımıma rağmen kilo aldırmayan, vücudun kas ve kemik yapısını, kalp ve akciğer kapasitesini artıran spor egzersiz kültüründen mahrum kalmamak için diyebilirim.