Yaklaşan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ile mini bir röportaj gerçekleştirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamda gerçekleştirilen ziyarette miniklerin ziyaretinden duyduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Çalışkan “Karaman’da ilk kez bir okuldan bize böyle bir talep geldi. Bu talebi bizlerde kırmayarak çocuklarımızı misafir ediyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle gerçekleştireceğimiz röportajın kurgulanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Görkem Tülü tarafından sorulan “Bugünün çocukları yarının büyükleriyiz. Bizlere hayatınızda olmalı dediğiniz üç şeyi söyle misiniz” sorusunu cevaplandıran İl Milli Eğitim Müdürü Çalışkan “Geleceği şekillendirecek olan sizlerin yaşadığınız hayatı doldurmanız gerekiyor. Bir hayaliniz olsun ve bu hayali gerçekleştirmek için çok çalışmanız gerektiğini unutmayın. Hayal kurarken hayalinizin ötesine bakın. Hayalin ötesine bakmak hayalin bir çeşididir. Bu günümüzde hem bakmak hem de baktığını görmek demektir. Büyürken bu yolda bazı şeyleri tam manasıyla yapmanız gerekir. Bir anne babanın sözünü dinlemek, iki okulda öğretmenin sözünü dinlemek ve okulda ders çalışırken aynı zamanda oldukça fazla çalışmamız gerek. Yani kısaca hayal kurmak, aile ve öğretmenlerin sözünü dinlemek ve kendinizi yetiştirmek ve devamlı araştırıp geliştirmek hayatınızın yol göstericisi olsun.”

Zümra Ovalı tarafından sorulan “Büyüyünce şu meslekte olmalıyım dediğiniz bir hayaliniz var mıydı ve bu hayalinizi gerçekleştirdiniz mi?” sorusunu cevaplandıran İl Milli Eğitim Müdürü Çalışkan “Bizim hayallerimizin nasıl olması gerektiği konusunda bize yardım eden öğretmenlerimiz, anne babamız vardı. Elbette bizimde hayallerimiz vardı. Şimdi dönüp geriye baktığımda hayallerimi gerçekleştirdiğimi görüyorum. Ben çocuklarla konuşmayı, onlarla bir şeyler paylaşmayı kısaca onlara hayatta bir şeyler öğretmeyi çok istiyordum. Ve bu hayalimi de gerçekleştirdim.”

Görkem Tülü tarafından sorulan bir diğer soru olan “Unutamadığınız bir okul anınız var mı? Nasıl bir öğrenci idiniz? Sorusunu cevaplandıran Çalışkan “Hayalleri olan bir öğrenciydim. Ben Karadağ’ın kuzeyinde büyüdüm. Öğrenci iken Karadağ’a bakıp ötesini merak ederdim. Karadağ’ın tepesinde melekler olduğunu düşünürdüm. Dalgınlığımı gören öğretmenim bir gün bana Karadağ’ın tepesine bakma, ötesine bak demişti. O anı hiç unutmam. O güne kadar Karaman’la ilgili hiçbir fikrim yoktu. Ortaokula geçtiğimde hayallerini kurduğum Karadağ’ın benim için ötesi Karaman ile tanıştım. O zaman öğretmenimin dediği aklıma geldi. Hayallerimizin ötesi bizim yol göstericimiz olmalı.”

Son olarak “Bizi izleyen arkadaşlarımıza 23 Nisan Ulusal Çocuk Bayramı mesajınız ne olurdu?” diyen Zümra Ovalı’nın sorusunu cevaplandıran Çalışkan “Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece ülkemiz çocuklarına değil dünya çocuklarına armağan ettiği bu bayramı gönlünüzce doyasıya yaşayın. Geçen zamanların telafisi yok. Sizler bizim geleceğimizin teminatısınız. Hayalleri olan, anı yaşayan bir nesil olun. Türkiye’nin bundan sonraki 100 yılına sizler şekil vereceksiniz. Sizler şahsında bu videoyu izleyen miniklerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.”