Daha önce tarihinde başkentlik yapmış kadim şehir Karaman’ın turizmine katkıda bulunacak projesini açıklayan AK Parti Karaman Milletvekili Osman Sağlam, ilimizin ekonomisine can katacak bir diğer projesini daha kamuoyuna açıkladı.

Doğru adımlarla ilerleyerek Karaman’ın ihracat rakamlarının 1 milyar dolara çıkacağını dile getiren Sağlam, projesiyle ilgili olarak yapmış olduğu yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 “Türkiye yüzyılı hedefi doğrultusunda, Karaman ilimiz için ekonomide, sanayide, ulaştırma ve lojistikte yapacağımız yatırımlarla; yatırımcılarımızı, müteşebbislerimizi ve üretime destek veren bütün paydaşlarımızla, ilgili bakanlık ve genel müdürlüklerimiz arasında SAĞLAM bir köprü kuracağız. Karamanımız için 1 milyar dolar ihracat hedefine orta vadede ulaşmak için devletin tüm imkânlarını seferber edeceğiz.

Sevgili Hemşehrilerim; Dünya’da ve ülkemizde son yıllarda meydana gelen, salgın, ülkeler arası savaş, deprem ve doğal felaketlere rağmen, AK Parti iktidarımız ekonomik kalkınma ve büyüme hamlelerine devam etmiş ve yatırımlarından taviz vermemiştir. Nasıl ki AK Parti iktidarı olarak milletimize vermiş olduğumuz sözlerin tamamını yerine getirdiysek, bundan sonra verdiğimiz sözleri de yerine getireceğiz ve projelerimizi sağlam bir irade ile uygulamaya koyacağız.

Kalkınmanın yüzyılı ekseninde, Karaman’a son 20 yılda AK Parti İktidarımız döneminde 38 milyar 770 milyon TL yatırım ve destek sağlanmıştır. Karaman ilinde yapılan ihracat, 2002 yılına göre 2021 yılında % 671,18 oranında artmıştır. AK Partimizin, üretimin yüzyılı hedefleri çerçevesinde, Yaklaşık 300 milyon dolar olan ihracatımızın en az üç kat artırarak orta vadede 1 milyar dolarlık hedefi yakalamak istiyoruz. Bunun için;

-Kalkınma planları hedefleri doğrultusunda, Karaman ilimiz için lojistik ve ulaştırma altyapısı geliştirilerek yurt içi ve yurt dışı üretim ve tüketim merkezlerinin birbirine bağlanmasına yönelik ortaya konulan girişimler hızlandırılarak SAĞLAM adımlarla devam ettirilecektir.

-Mevcut Organize Sanayi Bölgemize ve 2. Organize Sanayi Bölgemize ilave olarak, Karaman-Ayrancı ilçemiz arasındaki tarım dışı arazilerde “Çorlu ve İzmit Sanayi Bölgeleri gibi” farklı sektörler üzerinde devasa organize bölgeleri oluşturacağız.

-AK Parti iktidarımız döneminde, yaklaşık 2 milyon m2 ’lik Karaman Serbest Bölge alanı planlaması yapılmış ve gerekli imar düzenlemeleri gerçekleştirilmiştir. Serbest Bölge’yi öncelikli gündem maddeleri arasına alarak, süratle hayata geçmesini sağlayacağız.

-Sürdürülebilirliğin yüzyılı hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir kalkınmayı devam ettireceğiz ve Türkiye yüzyılı ekseninde hedeflediğimiz Karaman Lojistik Merkezi Projesinin takipçisi olacağız ve en kısa zamanda hayata geçmesini sağlayacağız. Demiryolu ağlarıyla, Mersin Limanına bağlayacağımız hızlı tren hattı ile entegre lojistik üssü oluşturup, Karaman Organize Sanayi Bölgelerimizi, liman bağlantısı ile bütün dünyaya açmış olacağız.

-Karaman Organize Sanayi Bölgelerimizin, hammaddeye ve üretilen ürünlerin pazarlara ulaşımının sağlanmasının en önemli faktörlerinden birisi olarak ulaşım altyapısını güçlendirerek, demiryolu ve karayoluna yönelik yatırımlar artarak devam edecektir. Bu kapsamda, Konya-Karaman-Mersin yolu Sertavul Tüneli ve Medreselik Viyadüğü çalışmalarının hızlıca tamamlanması için sürecin takipçisi olacağız. AK Parti döneminde karayolları ağına alınan Karaman-Mara yolunun daha konforlu hale getirilerek, yapılacak olan Erdemli-Silifke otobanına bağlantı kurulacaktır. Böylece ulaşım ağları ile Mersin ve Taşucu Limanlarına daha güvenli, daha hızlı ve daha az maliyetle ulaşım sağlanmış olacaktır.

Kalkınmanın, istikrarın, verimliliğin, üretimin ve sürdürülebilirliğin yüzyılında başlasın şimdi Karaman’ın şahlanışı! Yarın değil hemşehrilerim Karaman için hemen şimdi. SAĞLAM adımlarla Türkiye’nin yüzyılı hedefleri doğrultusunda, “yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” diyor sizleri saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum”.