banner877

banner919

Son Dakika
banner722

İsmail Atakan Ünver; “KOP'A Yapılan Atama, Ak Parti'nin Halkla İnatlaşmasıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, basın açıklamasında bulundu.

SİYASET 01.02.2021, 12:12 01.02.2021, 13:22
164
İsmail Atakan Ünver; “KOP'A Yapılan Atama, Ak Parti'nin Halkla İnatlaşmasıdır”
banner762

Ünver, yaptığı basın açıklamasında; “Bilindiği üzere, AK Parti'nin kamuda yaptığı atamaların siyasi nitelik taşıdığı, liyakate uygun olmadığı sıklıkla dile getirilmektedir. Son zamanlarda yaşanan "Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne yapılan atama" ve "militan kamu görevlisi" tartışmaları da buradan kaynaklanmaktadır. AK Parti adayı olarak 31 Mart 2019 mahalli idareler seçiminde Karaman Belediye Başkanlığı için yarışan Sayın Mahmut Sami Şahin'in Cumhurbaşkanı kararıyla KOP İdaresi Başkanlığı'na atanması, bu manada manidar olmuştur.

Sayın Şahin adaylığı öncesinde de AK Parti Konya Meram ilçe yöneticiliği, 2014'ten itibaren AK Parti'den Meram Belediye Meclis Üyeliği, Büyükşehir Meclis Üyeliği, Meram Belediye Başkan Vekilliği, Büyükşehir Encümen Üyeliği, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği ve AK Parti Büyükşehir Meclis Grup Başkanvekilliği görevlerini yürütmüştür. Haliyle Sayın Şahin'in siyasi kimliği ortadadır.

Elbette siyaset yapıp yapmamak herkesin hakkı ve kendi tercihidir. Ancak anayasanın verdiği siyaset yapma hakkını kullanan bir kişi kamu görevine atanacaksa, kişinin atandığı göreve, çok kişinin arasından yapılan objektif bir seçmede, mesela sınavda başarılı olmak kaydıyla getirilmesi temel kriter ve birinci öncelik olmalıdır. İkinci sırada da kişinin siyaseti, üst düzeyde veya sade üye olarak yapıp yapmadığı noktasındaki durumunun değerlendirilmesi olmalıdır. Eğer kişi siyasette, gönül verdiği partiye sade üye olarak katılmaktan öteye geçmemişse ve birinci kriteri de karşılamışsa, şüphesiz üyesi bulunduğu partiden istifa ederek kamu görevine atanabilir. Ancak siyasette sade üyelikten öteye geçmişse, mesela parti yönetimlerinde görev almışsa, partinin adayı olmak istemişse ya da adayı olarak seçimlere katılmış, kazanmış veya kaybetmişse ve yanı sıra sınav kazanarak veya objektif bir kritere göre değil, sadece atamaya yetkili makamın tekil tercihiyle atanmışsa, kamu görevine yapılan bu atamanın anayasa ve kanunlarda öngörülen kamu görevinin tarafsız yürütüleceğine dair temel kuralın hilafına bir durum doğurduğu tartışmasızdır.

Üstelik Sayın Şahin'in, AK Parti Karaman Belediye Başkan Adayı olarak katıldığı seçimde kendisine yöneltilen "ithal aday" yakıştırmaları üzerine, "Onlar isterlerse Karamanoğlu Mehmet Bey'i aday olarak gösterebilirler. Ben zaten onların adayı değilim..." dediği yerel basına yansımış, bu ifade çeşitli tartışmalara ve polemiklere yol açmıştır. İfadede geçen "onlar" nitelemesi, Sayın Şahin'in daha seçilmeden ve teorik olarak seçmenin yüzde yüzünün oyuna talip olması gerektiği bir dönemde bile seçmeni "onlar", "bunlar", "şunlar" diye ayırmak eğiliminde olduğunu ortaya koymuştur. Bu tecrübe Sayın Şahin'in kamu görevini yerine getirirken objektif bir tutum ve tarafsızlık gösteremeyeceği noktasında kuvvetli şüphe oluşturmaktadır. Bazı şeylerin de şuyuu vukuundan beterdir. Belki de bu yaklaşımların da etkisiyle Sayın Şahin, AK Parti'nin Karaman'da geçmişte aldığı yüksek oy oranları sebebiyle favori olarak girdiği seçimi kaybetmiştir.

Karaman'da AK Parti tabanının bile %25'inin, yani dört AK Parti seçmeninden birinin; Karamanlı hemşerilerimin ise %60'ının yani beş seçmenden üçünün oy vermediği Sayın Mahmut Sami Şahin'in Sayın Cumhurbaşkanının tek imzası ve subjektif takdiriyle KOP İdaresi Başkanlığı gibi, Karaman da dahil, bölgedeki 8 il için önem arz eden bir kamu idaresinin başına getirilmesi, AK Parti'nin halkla, hatta kendi tabanıyla bile inatlaşmayı seçtiğini göstermektedir. Halkla inatlaşılması demek, yönetim aklının kaybedilmesi demektir. Biz gelişen bu ve benzeri olaylardan hareketle ülkenin yönetilmediğini, savrulduğunu ifade ettiğimizde zaman zaman yurttaşlarımızı buna inandıramıyorduk. Bu ve benzeri tutumlar, yönetsel anlamda içinde bulunduğumuz durumun vehametini ve yaşadığımız sıkıntıların kaynağını da en açık şekilde ortaya koymakta olup bu yanlış uygulamadan bir an evvel dönülmelidir.

Eğer AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanı, 83 milyonluk Türkiye'de KOP İdaresi Başkanlığı'na atamak için, seçim kaybetmiş bir siyasetçiden başkasını bulamıyorsa vah bu ülkenin haline ki ne vah!...” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@