banner464

Yüce Meclis’in cinsiyeti var mıdır?

CHP Bülent Arınç ve Ak Partiyi protesto etti.

Yüce Meclis’in cinsiyeti var mıdır?

CHP Bülent Arınç ve Ak Partiyi protesto etti.

18 Aralık 2012 Salı 19:07
638 Okunma
Yüce Meclis’in cinsiyeti var mıdır?
 CHP İl Kadın Kolları Başkanı Meral Ünal, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Perihan Uçar'dan Bülent Arınç ve AKP zihniyetini protesto etti. Başkanlar yaptıkları ortak açıklamada;
''Bülent Arınç ve AKP zihniyetini protesto ediyoruz;Kadını sadece evde oturan, kocasına yemek yapan, itaat eden ve çocuk doğuran bir ‘nesne’ gibi gören zihniyet, Meclis çatısı altında kabul edilemez bir eyleme imza attı.
Her gün kadınların öldürüldüğü, tacizin, tecavüzün, ensestin arttığı, çocuk gelinlerin çoğaldığı AKP iktidarında, kadın milletvekilimizin hak arama ve fikrini belirtme mücadelesi Meclis çatısı altında başka bir şiddet biçimine dönüşüyor. Arınç, Genel Kurul’da konuşan milletvekilimiz için ‘evli çocuklu bir kadın böyle konuşamaz, utandım’ diyor. Buna hakkınız yok. Kadınlar ve kadın bedeni üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren zihniyet bir utanç ve yüz kızarması yaşayacaksa cinayetlerden, tecavüzlerden, kadının insan haklarını yok sayan uygulamalardan ve ortaya çıkan tablodan dolayı bunu yaşamalı. Evet utanmalısınız, evet yüzünüz de kızarmalı! Utancınız; kadını yok saydığınız için, cinsiyetçi olduğunuz için, kadını toplumsal yaşamın dışına iten zihniyetinizden dolayı olmalı. Utandığınızı ifade ederken söylediğiniz sözlerin bırakacağı etkinin bir utanç yarattığının farkında bile değilsiniz. Kullandığınız dil ve cinsiyetçi söyleminiz ile bu utancı arttırıyorsunuz.
Kadınlar evde, sokakta, işte şiddetin her türlüsü ile karşı karşıya gelirken, bu alanlara Meclis’i de ekliyorsunuz. “Yüce Meclis” çatısı altında çözüm bulunması gereken sorunlara yanıt arayacağınıza konuyu gene kadın bedenine getiriyorsunuz. Konuşulan konu bütçe ile ilgiliydi değil mi? Söyleyecek sözünüz yoksa her zaman yaptığınız gibi kadın, beden, organ, cinsiyet gibi vurgular ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine güç veriyorsunuz. Soruyoruz Yüce Meclis’in cinsiyeti var mıdır?!
Size ne milletvekilimizin ‘evli çocuklu bir kadın’ olmasından?
Tavrınızı ve bu tavra neden olan zihniyetinizi ülke kadınları adına şiddetle ret ediyor ve kınıyoruz!
CHP Kadın Kolları olarak milletvekilimiz Aylin Nazlıaka ile onur duyuyoruz. Geleceğe dair umudumuz, birbirimize duyduğumuz güven ve başaracağımıza dair inanç ile milletvekilimizin yanındayız. 
Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar diyoruz ki ...
Türkiye Cumhuriyeti tarihin en karanlık en hazin dönemini yaşıyor; Türkiye Cumhuriyeti’ni Koşulsuz savunan, Atatürk ilke ve devrimlerinin sahibi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.''dendi.
Son Güncelleme: 20.12.2012 21:37
Yorumlar