banner464

AKILLI KENT’İN KORDİNASYON MERKEZİNİ İLK BASIN MENSUPLARI GEZDİ

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Türkiye’nin ilk Akıllı Kenti Karaman olduğunu söyledi.

AKILLI KENT’İN KORDİNASYON MERKEZİNİ İLK BASIN MENSUPLARI GEZDİ

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Türkiye’nin ilk Akıllı Kenti Karaman olduğunu söyledi.

15 Nisan 2015 Çarşamba 10:24
745 Okunma
AKILLI KENT’İN KORDİNASYON MERKEZİNİ İLK BASIN MENSUPLARI GEZDİ
Başkan Çalışkan, belediye binasında bulunan Akıllı Kent’in Koordinasyon merkezini basın mensuplarına gezdirdi. Burada Akıllı Kent olmanın faydaları hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan,  “Akıllı Kent sayesinde yaşam kalitesi standardının daha yukarı çıkartmak, teknolojiyle insan yaşamını bütünleştirerek her türlü konfor ve rahata ulaşmayı hızlı bir şekilde sağlayan teknoloji çokta önemli bir teknolojidir. Burada insanlarımızın yaşam kalitesini yukarı çıkartırken kentin yönetimini de kolaylaştıran ve çok hızlı bir şekilde hareket etmeyi ve karar vermeyi öne çıkaran bir sistem uygulanmasıdır. Bu sistemle birlikte gürültüden, sesten, trafik ışıklarından, sağlık hizmetlerinden, parkların ve bahçelerin sulanmasına kadar birçok alandaki işler çok hızlı ve sağlıklı yürümesini sağlayan bir sistemdir dedi.

 SİSTEM SAYESİNDE BÜYÜK TASARRUF SAĞLANACAK
Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, sistemin çalışmaya başlamasıyla birlikte büyük tasarruf sağlanacağını vurgulayarak, “Örneğin ışık sistemi günün ve gecenin aydınlatma derecesine göre oradaki ışıklandırma derecemizi düşerek tasarruf sağlıyor. Sulama sistemlerinde toprağın nemi bitkinin su ihtiyacına göre sistem suyu sağlamış oluyor ve böylece her zaman her saatte mutlak verilen suyu ortadan kaldırmış oluyor. Bitkinin ne kadar su ihtiyacı varsa o suyu istediği an ihtiyacı olduğu an veriyor. Böylece önemli bir tasarrufu sağlamış oluyor diye konuştu.
VATANDAŞ PANİK BUTONU İLE YARDIM İSTEYECEK
Acil durumlarda vatandaşların panik butonu ile yardım isteyebileceğini belirten Çalışkan, mesela şehir içerisinde çok önemli rahatsızlıkları olan hastalarımız var. Bu diyaliz, tansiyon veya kalp hastaları olabilir. Bun hastalarımız aniden rahatsızlanmaları durumunda, telefonda arama ulaşma gibi zorluklar karşısında panik butonuna bastıkları takdirde sistem devreye girerek hızlı bir şekilde 112 komuta merkezine çağrı düşerek ambulansların adrese hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Şehir içerisinde ise istenmeyen olaylar oluştuğu zaman vatandaşlarımızın o butona basmasıyla birlikte hızlı bir şekilde oraya güvenlik güçleri sevk ediliyor ve gerekli tedbirin almasını sağlıyor” dedi. 
MOBİL UYGULAMA 
Bu uygulamanın mobil uygulaması ve aynı zamanda şehrin geniş alanında insanların yaşam alanlarının içerisinde tamamen yer alacağını da ifade eden Çalışkan, ”Bu şunu getiriyor. Vatandaşımızla teknolojiyi buluşturacak. Yaşam kalitesini ve insanların mutluluğunu yukarı doğru taşımış olacak ve böylece insanlarımız kendilerini daha emin daha güvenli hissedecek. Belediyede yapmış oldukları hizmeti daha verimli daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olacak diye konuştu.

Son Güncelleme: 15.04.2015 18:14
Yorumlar