banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Başkan Yılmaz: ‘’Emeklilere sendikalı olma yolu açılmalı’’

Türkiye emekliler Derneği Karaman Şube Başkanı Abdullah Yılmaz, emeklilerin sendikalı olmasının önündeki yasal engellerin kaldırılmasına yönelik açıklama yaptı.

YEREL 06.09.2022, 11:44 06.09.2022, 11:48
341
Başkan Yılmaz: ‘’Emeklilere sendikalı olma yolu açılmalı’’
banner762

Geleceğe güvenle bakmanın emekliyi mutlu etmekle mümkün olacağını söyleyen Başkan Yılmaz, ‘’Emeklilerin sendikalaşması ve toplu sözleşme hakkının tanınması tüm siyasi partilerin dayanışma ve desteğiyle gerçekleştirilmelidir’’ dedi. Başkan Yılmaz konuyla ilgili açıklamasında;

‘’İşçiler ve memurlar ile memur emeklileri farklı sistemlere göre toplu iş sözleşme yapma özgürlüğüne sahiptir. Yalnızca SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine sendika hakkının tanınmaması, demokrasiye ve eşitliğe aykırı bir düzenlemedir. Çalışanlar ve emekliler arasında ayrım yapılması, Anayasa’nın 10. Maddesine de aykırıdır.

Anayasa kanunlar önünde herkesin eşit haklara sahip olduğunu düzenlerken SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine sendika üyesi olabilme ve toplu sözleşme yapabilme hakkının tanınmaması, emeklilere yapılan zamların hükümetlerin takdirine bırakılması, demokratik bir yaklaşım olarak tanımlanamaz. Emeklilerin haklarını 52 yıldır savunan Türkiye Emekliler Derneği’nin sendika statüsüne dönüştürülmesi ve emekli zamları belirlenirken masada yer alması sağlanmalıdır.’’ İfadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@