banner860

banner859

banner590

Son Dakika
banner722

Gazetemize Ulaşan 1 Mayıs Mesajları

Gazetemize ulaşan 1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü mesajları.

YEREL 30.04.2021, 15:44 01.05.2021, 14:24
132
Gazetemize Ulaşan 1 Mayıs Mesajları
banner762

CHP İL BAŞKANI MUSTAFA CEM KAĞNICI:

“1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür. 1 Mayıs kutlaması ülkemizde de çok zorlu dönemlerden geçmiştir. Emek dün olduğu gibi bugün de her zaman mücadele etmeye devam etmektedir.

Covid-19 virüsünün en büyük zarar verdiği kesim ne yazık ki başta doktorlar ve sağlık emekçileri olmak üzere bütün işçi sınıfıdır. Dünyanın her yerinde iktidarlar, bir yandan salgını durdurmak için önlemlere girişirken diğer yandan da “üretimin devamlılığı” adı altında işçileri, emekçileri işçi sağlığı ve iş güvenliğinin esamisi okunmayan koşullarda virüsle burun buruna çalıştırmaktan vazgeçmemiştir. 29.04.2021 tarihinde tam kapamaya geçen ülkemizde milyonlarca işçi çalışmaya devam etmek durumunda bırakılmıştır. Bu virüs işçiye-emekçiye bulaşmamakta mıdır? Yoksa işçilerin canı iktidar için önemli değil midir? Tam kapanma sebebiyle iş yerleri kapanan işçilerimize ise hiçbir destek paketi açıklanmadı. Bu mübarek ayda, bayram yaklaşmışken işçilerimiz açlığa mahkum edilmişlerdir. Bayramda çocuklarına istediklerini alamayan işçilerimizin halini, durumunu düşünmeyen bir iktidar ile karşı karşıyayız maalesef. Vatandaşımız desteksiz bırakılmış küçük esnafımız zaten zorda iken bayram önü kendilerine ciro kaybı, SGK,kira,vergi vb…sıkıntıları için hiçbir şey yapılmamıştır.Oysa ki kapanma yapıyormuş gibi olduğumuz bu dönemde özel sektör tarafından işletilen 2 köprünün şirketlerine yaklaşık 35 Milyon dolar garanti ücret ödenecekken esnafa,işçiye,yardıma muhtaç insanlarımıza 3 kuruş reva görülmüştür.Emekliye verilen bayram ikramiyesi 3 senedir sabit tutulurken bu sene 100 Tl lik sembolik bir artış getirilmiştir.2018’de brüt 59.000 TL olan Cumhurbaşkanı maaşı ise 2021 yılında 87 000 TL olmuştur, verilmesi gereken fark budur.

İşçilerin maruz kaldığı hak gasplarına, hayatlarına mal olan koşullara karşı ses yükseltmek, geleceğimize sahip çıkmak demektir. İş cinayetlerinin önüne geçilmesi için bütün gerekli önlemler alınmalı, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu tekrar gözden geçirilmeli ve yetkili kurumlarca eksiksiz denetim altında tutulmalıdır. Sendikal ve Sosyal güvenlik haklarının eksizsiz güvence altına alındığı aklın ve bilimin öncülüğünden insan onuruna yakışır bir iş ve yaşam koşulu istiyoruz. Üreten emek veren sanayimizin iş gücü olan işçimizin değerini ne zaman anlayacağız?Gelin hep birlikte hayatlarımıza kast eden, yaşamlarımızı çalanlara karşı emeğin sesini yükseltelim, haklarımızı alalım, yaşanabilir bir düzen için beraber, yan yana mücadele edelim!

İşsizliğin çözüldüğü, iş cinayetlerinin son bulduğu, yoksulluk ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin düzeltildiği, üreten, istihdam yaratan bir Türkiye'nin yeniden temellendirildiği yarınlara olan inancımla tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum. Yaşasın 1 Mayıs yaşasın emek.”

KARAMAN TSO BAŞKANLARI:

“Günümüzün zor ekonomik koşullarında alın terleriyle, hayat şartları ile mücadele ederek ekmeklerini kazanmaya çalışan tüm işçilerimiz, çalışanlarımız bizim için birer kahramandır. Emek ve dayanışmanın sembolü de olan bu günün, tüm işçi ve emekçi kardeşlerimize kutlu olmasını temenni ediyor, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz.”

ERMENEK BELEDİYE BAŞKANI ATİLA ZORLU:

“Bugün, ülkemizin kalkınması ve ekonomimizin güçlendirilmesinde önemli rol oynayan işçi ve emekçilerimizin alın terinin ne kadar değerli olduğunun ortaya konulduğu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’dür.

En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü de bu güzel temayı daha da anlamlandırmaktadır. Bizler, millet olarak, işçinin, emekçinin hakkını alın teri kurumadan vermenin hassasiyetine haiz bir kültürün mensuplarıyız.

Çalışma hayatımızda birlik, beraberlik, dayanışma ve yardımlaşma inancımızı daha da güçlendirmeye vesile olması dileğiyle, hayatını alın teri ve emeğiyle çalışarak kazanmaya adayan tüm hemşerilerimizin 1Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ nü kutluyor, bütün emekçilerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

AK PARTİ İL BAŞKANI ABİDİN ÇAĞLAYAN:

“Batının yeni literatürüne giren işçi hakları, bizim kadim medeniyetimizde İslam Peygamberi Muhammed Mustafa (sav) efendimiz , işçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz , yine ,Kainatın Sultanı Kimin elinin altında bir kardeşi bulunuyorsa, ona yediğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin. Onlara kaldıramayacakları işleri yüklemesin, eğer yüklerseniz kendilerine yardım ediniz. Buyurmuşlardır. Sözü söyleyenin güzelliğinden de anlaşılacağı üzere bizim medeniyetimiz işçiyi ve çalışanı işveren ve çalıştıranı kardeşi kılmakta, aralarındaki karşılıklı ilişkinin kardeşçe olmasını istemektedir. Ayrıca yiyecek ve giyecek bakımından, işverenden daha aşağı bir seviyede tutulmaması hedefini göstermektedir.”

“AKTİF SİGORTALI SAYISINDA ARTIŞ SAĞLADIK”

Başkan Çağlayan, “AK Parti iktidarı ile 18 yılda istihdamın yanı sıra hem işçi hakları, işçinin yaşam standartları bakımından önemli iyileştirmeler yapıldığını belirterek, SGK kapsamında büyük önem taşıyan aktif sigortalı sayısında artış sağlandığını ifade ederek, böylece hem istihdam oranları yükseldi hemde ekonomi canlandı diyerek. Bir taraftan işsizlikle büyük mücadele ederken, diğer taraftan işsiz kalan vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal şartlarını iyileştirdik . Pandemi dönemi boyunca Sosyal koruma kalkanı altında hayata geçirdiğimiz programlarla salgının çalışanlarımızın hayatında yol açtığı sıkıntıları en aza indirmeye çalışarak işçi çıkarmaların önüne geçerek kısa çalışma ödeneği ile işçilerimizin hep yanında olduk”dedi.

“2002- 2020 YILLARI ARASINDA ASGARİ ÜCRET % 1163 ARTARKEN ENFLASYON AYNI DÖNEMDE % 409 ARTMIŞ ASGARİ ÜCRETLİYE VERİLEN ZAMLAR ENFLASYONUN ÇOK ÇOK ÜZERİNDE OLMUŞTUR”

Başkan Çağlayan, “Çalışana ve emeğe saygıyı esas alan AK Parti iktidarı, çalışma hayatına ilişkin yasalarda AB ve ILO normlarına uygun olarak önemli düzenlemeler yapmıştır.30 yıldır tartışılan ama sonuca ulaştırılamayan İş Kanununu çıkararak bir yandan esnek çalışma biçimlerini getirdik, diğer yandan işçilerimizin iş güvenliğini sağladık. Bu Kanunla ayrıca, çalışma sürelerini 45 saatle sınırlandırdık, işçilerimize haftada 24 saat izin hakkı getirdik, milli bayram ve tatil günlerinde çalışmayı işçimizin onayına tabi kıldık. 218 bini aşan geçici statüdeki kamu işçisine kadroyu biz verdik. Böylece, kamuda geçici istihdam konusunu yasal bir çerçeveye kavuşturmuş olduk. 1 Mayıs’ı Emek ve Dayanışma bayramı olarak ilan ettik .Resmi verilere göre 2002- 2020 yılları arasında asgari ücret % 1163 artarken enflasyon aynı dönemde % 409 artmış asgari ücretliye verilen zamlar enflasyonun çok, çok üzerinde olduğunun kanıtıdır, biz her zaman işçinin, üretenin alın terinin yanında olduk. Karamanlı işçi kardeşlerimin, Ülkemizdeki işçi kardeşlerimizin ve tüm dünyada işçilerin birlik ve dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs işçi bayramlarını yürekten kutluyorum.”

YENİDEN REFAH PARTİSİ İL BAŞKANI AHMET TAŞKIRAN:

 “Adaletsizlik duygusunun hâkim olduğu sistemlerde, mahrumiyet içerisinde bırakılan ve hak hukukları çiğnenen işçilerin, sömürü prangasından kurtulabilmeleri ve sorunlarının çözülebilmesi 1 Mayıs Bayramı kutlamaları ile mümkün olmasa gerek. Asıl işçi hak ve hukukunun korunması ve intacı vicdanlara kazınması mümkün olabilir.

Bu vesileyle, fiyat artışıyla birlikte ücretlerin de aynı şekilde artırılmasını öngören ve bu şekilde işçilerin alım gücünün korunması, enflasyona ezdirilmemesini sağlamayı amaçlayan eşel mobil modelini sürekli gündeme getiren Fehim ADAK, işçi ve memur çalışanlara hak ettikleri artışları sağlayan 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı rahmetle yâd ediyoruz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
16°
az bulutlu
Namaz Vakti 09 Mayıs 2021
İmsak 04:03
Güneş 05:37
Öğle 12:49
İkindi 16:36
Akşam 19:50
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@