banner828

banner590

Son Dakika
banner722

Karaman’da 400 Bin Fidan Toprak İle Buluştu

Türk Ocakları Karaman Şubesi tarafından hafta sonu Ağaç dikme etkinliği düzenlendi.

banner824
YEREL 23.11.2020, 10:45 23.11.2020, 10:48
140
Karaman’da 400 Bin Fidan Toprak İle Buluştu
banner762

Ayrancı ilçesinde Tomris Hatun adı konulan Hatıra Ormanı’nda yapılan ağaç dikim etkinliğine çok sayıda kişi katıldı.

Türk Ocakları Karaman Şube Başkanı Yunus Turan’ın, Tomris Hatun Hatıra Ormanı Levhası önünde yaptığı bir konuşma sonrası ağaç dikim alanına gidildi. Ağaç dikim alanında Ereğli Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Tolga Taşönü tarafından ağacın nasıl dikileceği konusunda bilgi verildikten sonra ağaç dikimine geçildi.

Türk Ocağı Başkanı Yunus Turan konuşmasında;

Böylesi bir zamanda herkesin aileleri, eş ve çocukları ile birlikte katılarak yoğun ilgi göstermelerinden duyduğu memnuniyeti söyleyerek bütün katılanlara teşekkür etti.

“Milli Egemenliğin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yılı olması münasebetiyle ebediyete intikal etmiş Türk büyüklerinin isimlerinin yaşatılması, gelecek nesillere tanıtılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Ocakları Genel Merkezi arasında yapılan protokol ile Türkiye’nin her yerinde Hatıra Ormanları kurulması planlanmıştır.

Karaman Orman İşletme Müdürlüğü ile Türk Ocağımız arasında yapılan görüşmeler neticesi Orman İşletme Müdürlüğünün ağaçlandırma sahası olan Ayrancı bölgesinde bir alana Tomris Hatun Hatıra Ormanı ismi verilmiştir.” dedi.

Esasen 22 Mart 2020 tarihinde ağaç dikme etkinliği planlandığını ancak Pandemi nedeniyle tüm etkinlikler gibi bunu da yapamadıklarını belirtti. Fakat pandemi döneminde de olsa Ereğli Orman Şefliği tarafından bu bölgenin ağaçlandırıldığını 400 bin fidanın toprak ile buluşturulduğunu belirterek Ereğli Orman Şefliğinin ve tüm çalışanlarının alkışı hak ettiğini söyledi ve katılımcılar tarafından çalışanlar alkışlandı.

“Ayrancı bölgesi kurak, az yağış alan ve çok güneş alan bir bölgemiz. Biz yaştakiler belki göremeyecek ama çocuklarımız, torunlarımız burada piknik yapacaklar, börtü-böcek olacak, doğal hayat canlanacak, ağaçların üstlerinde kuş cıvıltılarını duyacaklar... Buraların orman haline getirilmesi, bölgenin iklimini değiştirecek...” Dedi.

“Ağaç nefestir, ağaç yaşamaktır, özgürlük ve bağımsızlıktır, ağaç Türk’tür, vatandır. Peygamberimiz bir gün sonra öleceğini bilsen dahi ağaç dikmemizi söylüyor. Hani üç kişinin amel defteri kapanmazmış; hayırlı evlat yetiştiren, çeşme, köprü, han, hamam yaptıran, bir de arkasında bir eser bırakan kitap yazan. Ağaç dikmek te aynısıdır...” diyerek dinimizin ağaca verdiği önemi vurguladı.

“İyi insanlar ağaç diker. Siz hiç, bir psikopatın, katilin yahut hırsızın, teröristin ağaç dikeceğini düşünür müsünüz? Olmaz... PKK yakar, yıkar, tahrip eder, o bir ağaç yakarsa biz bin ağaç dikeriz, bir orman yakarsa, biz bin orman yaparız... Sizler hepiniz iyi insanlarsınız...” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Tomris Hatun hakkında ve neden buraya bu ismi verdikleri konusunda bilgi verdi. Konuşmasını teşekkür ederek bitirdi:

“Tabelamızı yaptıran Hilmi Erdoğdu hocama, etkinliğe katkı sağlayan Sudurağı Eski Belediye Başkanı Celal Aslan’a, Ereğli Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Tolga Taşönü ve tüm çalışanlarına, Karaman Orman İşletme Müdürlüğüne, Karaman TEMA Başkanı Halil Başkalkan ve üyelerine teşekkür ediyorum. Ayrıca etkinliğe katılan Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, Yönetim Kurulu ve üyelerine, Karaman Belediyesi Meclis üyelerine, Türkiye Kamu Sen, Türk Sağlık Sen, Türk Eğitim Sen, Türk Tarım Orman Sen Başkan, Yönetim Kurulu ve üyelerine,

TURKAV Başkanına, Karaman Halk Eğitim Merkezi Müdürüne, Oda Başkanlarına, KMÜ Akademisyenlerine, Türkiye Sakatlar Derneği Karaman Şube Başkanımıza ve etkinliğe katılan tüm STK üyelerine, Basın Mensuplarına...

Telefon ile arayarak pandemi nedeniyle katılamayacağını söyleyen, kendileri adına da bir ağaç dikilmesini isteyenlere...

Minicik elleriyle toprağa fidan diken çocuklarımıza, ailecek fidan etkinliğine katılan bütün hanımefendi ve beyefendilere, ağaçseverlere, vatanseverlere teşekkür ediyorum.” Diyerek sözlerini bitirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:26
Güneş 07:49
Öğle 13:04
İkindi 15:45
Akşam 18:08
Yatsı 19:27

Gelişmelerden Haberdar Olun

@