banner877

banner919

banner928

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Karamanlı Yunus Türk Sanat Müziği Beste Yarışması Düzenlendi

Karaman Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı (KAREV) tarafından “Karamanlı Yunus Türk Sanat Müziği Beste Yarışması” düzenlendi.

YEREL 19.10.2021, 23:09 19.10.2021, 23:18
106
Karamanlı Yunus Türk Sanat Müziği Beste Yarışması Düzenlendi
banner762

Türk Dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı hasebiyle 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştı.  Cumhurbaşkanlığı’nın 29 Ocak 2021 tarih ve 2021/1 sayılı genelgesiyle, Yunus Emre’nin hem dünya beşeriyetine ortak bir değer olarak takdim edilmesi hem de, ülkemize bir kez daha hatırlatılması maksadıyla 2021 yılının “BİZİM YUNUS” olarak anılması, Yunus Emre’nin mirası olan Türkçe’nin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanımının sağlanması amacıyla “DÜNYA DİLİ TÜRKÇE” adıyla yurt genelinde ve yurt dışında bir kampanyanın tertiplenmesine karar verilmişti.

"Yunus Emre'yi genç nesillere tanıtmak, şiirlerini müzik yoluyla geniş kesimlerle buluşturmak", “Şair ve söz yazarlarının Yunus Emre ile ilgili yazdıkları ve yazacakları şiirlerin bestelenmesini sağlamak”, Türk Müziği Repertuvarını geliştirmek, bestecileri nitelikli, yeni eserler vermeye teşvik etmek, eserlerinin tanıtılmasına katkıda bulunmak ve yeni bestecilerin yetişmesini sağlamak amacıyla Karaman Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı (KAREV) tarafından “Karamanlı Yunus Türk Sanat Müziği Beste Yarışması-2021” adıyla bir yarışma düzenlendi.

Uluslararası düzeyde organize edilen beste yarışmasına 70 bestekâr 182 eserle katılım sağladı.

Konuyla ilgili olarak KAREV tarafından yapılan açıklamada:

“TRT'nin büyük usta sanatçılarından oluşan eleme jürisi Ali Şenozan, Kadri Şarman, Özgen Gürbüz, Hilal Çelebi ve Şentürk Deveci tarafından bir haftalık teknik incelemenin ardında bugün TRT UD sanatçısı Sedat Oytun'unda iştirakiyle vakfımızda bir araya gelindi.

Jüri üyeleri besteleri çalıp okuyarak ikinci tur değerlendirme çalışmasına başladı. Yunus Emre ve Karaman’ımıza yakışır güzellikte ve güvenle yarışmanın sonuçlanması için çalışıyoruz. Eleme jürisinin çalışmalarını tamamlamasının ardından finale kalan 10 eser ve Karamanoğlu Mehmet Bey özel ödülü alacak eserin güftekar ve bestekarları heyet huzurunda açılarak kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Final yarışmasının tarihi yeri ve zamanı KAREV vakfımız tarafından duyurulacaktır” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 17 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@