banner464

''TAŞ BİNA'' KARAMAN TURİZM MERKEZİ OLUYOR

Karaman Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan ve bir çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan ''Taş Bina'' Turizm Merkezi oluyor.

''TAŞ BİNA'' KARAMAN TURİZM MERKEZİ OLUYOR

Karaman Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan ve bir çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan ''Taş Bina'' Turizm Merkezi oluyor.

24 Haziran 2015 Çarşamba 10:01
581 Okunma
''TAŞ BİNA'' KARAMAN TURİZM MERKEZİ OLUYOR
İsmetpaşa Caddesi üzerinde bulunan ve Karaman'ın en eski yapılarından birisi olan ''Taş Bina'' Karaman Turizm Merkezi olarak hizmet vermeye başlayacak. Farklı mimarisi ve tarihi ile önemli bir yapı olan ''Taş Bina'' Karaman'da turizmin gelişmesine büyük katkı yapacak. Tarihte devlet dairelerinin içinde bulunduğu bu bina yakın tarihlerde bu amaçların dışında kullanılmıştı. Karaman Belediyesi'nin yoğun yenileme çalışmaları neticesinde artık daha estetik bir görünüm kazanan Taş Bina Karaman'a Turizm Merkezi olarak hizmet etmeye devam edecek. Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan Taş Bina'nın Karaman'ın tarihini ve kültürünü bir arada barındırdığını dile getirerek '' Tarihi ve Kültürel değerlerin yoğun olarak yer aldığı ve turizm potansiyelinin yüksek olduğu yöreleri korumak, kullanmak, sektörel kalkınmayı ve planlı gelişimi sağlamak amacıyla Belediye olarak çalışmalarımız devam ediyor. Karaman'ın en eski yapılarından biride Belediyemize ait olan Taş Bina'dır. Karaman'ın simgesi olarak kabul ediyoruz biz bu binamızı. Kültüre ve tarihe ev sahipliği yapan bu binamızı artık Turizm Merkezi yapacağız. Çünkü bu kadar tarihe ve kültüre ev sahipliği yapmış görkemli bir değerimize Turizm Merkezi olmak yakışır. Turizmin gelişmesine böyle katkı sağlamış olacağız. Taş bina merkezi bölgede bulunması nedeniyle çok avantajlı bir durumda. Burada yerli ve yabancı turistleri ağırlayacağız. Karaman'a dair ne varsa burada sergileyeceğiz. Karaman artık bir turizm kenti olacak. Karaman turizm Merkezi hayırlı uğurlu olsun'' dedi.

Taş Bina'nın kitabesinde yer alan bilgilere göre binanın müteahhidi Boynukalınzadelerden Hacı Ali Ağa, mimarı ise Molla Usta isminde bir z't. Bina, 20. yüzyılın başlarında, Osmanlı devletinin son dönemlerinde inşa edildi. Binada eskiden kaymakamlık, çiftçi bankası, maliye ve icra daireleri gibi devlet kurumları vardı. Bu kurumlar başka bir bina yapılınca buradan taşındı.

Boşalan Taş Bina, dönemin Belediye Başkanı Kemal Kaynaş tarafından belediye hizmet binası olarak kullanılmaya başlandı. 70'li yılların ortalarında, yeni belediye binası yapılınca Taş Bina boşaltıldı ve kendi haline terk edildi. Yaklaşık 10-12 yıl boş kalan bina, 80'li yıllarda çeşitli meslek gruplarından esnaflara tahsis edildi. Üst ve alt katlar kırtasiye dükkan, muayenehane, yazıhane olarak kullanıldı. Tarihi bina yaklaşık 2 yıl önce boşaltıldı ve mimari özellikleri bozulmadan yenilendi. Taş Bina şimdi ise Turizm Merkezi olarak hizmet vermeye devam edecek. ,

Necati ERMİŞ

 

 

 

 

 

Son Güncelleme: 24.06.2015 10:02
Yorumlar