banner877

Son Dakika
banner722

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca: “Tasarruf Tedbirleri Anadolu Basınını Mağdur Etti”

Yardımcısı Levent Altun ile birlikte ZGC Başkanı Derya Akbıyık ve gazetecilerle bir araya geldi. Karaca, mesleğin sorunları ve vasıfsız kişilerin elinde olan internet siteleri hakkında önemli açıklamalar yaptı.

YEREL 14.08.2021, 17:46
291
TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca: “Tasarruf Tedbirleri Anadolu Basınını Mağdur Etti”
banner762

AKBIYIK: “YEREL BASIN AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYOR”

Ülkemizin en büyük gazetecilik örgütünün Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve Genel Sekreter yardımcısı Levent Altun’u Zonguldak’ta ağırlamaktan mutluluk duyuyorum diyen Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, şunları söyledi:

“Genel Başkanımız Türkiye’yi dolaşarak gazeteciler ve gazeteci örgütlerini ziyaret ediyor. Bugünde Zonguldak’ta bizlerle beraber oldu. Yerel basının sorunları çok ama ayakta kalma mücadeleleri devam ediyor. Özellikle mesleğimizle ilgili korsan siteler, korsan gazeteler ve haber hırsızları var. İnternet siteleri adı altında sanal dernekler kuruluyor ve gazetecileri temsil ediyormuş gibi açıklamalar yapılıyor. Bu sorunu ülke genelinde olduğu gibi Zonguldak’ta da yaşıyoruz. Mesleğimizle ilgili bu korsan siteler ve gazeteler sorunu için devletimizden yasal işlemlerin başlatılmasını talep ediyoruz.”

KARACA: “TASARRUF TEDBİRLERİ ANADOLU BASININI MAĞDUR ETTİ”

TGF için en önemli illerden bir tanesinin Zonguldak olduğunu belirten Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “İçinde bulunduğumuz zor dönem içerisinde Anadolu basınının sorunu da çok büyük. Her geçen günde Anadolu basınının sorunları maalesef katlanarak devam ediyor. Bir tasarruf tedbirleri çıkarıldı ki evlere şenlik. Ülkemizde o kadar tasarruf edilebilecek olaylar var ancak bir abone bedeli, kamu kurum ve kuruluşlarının vermiş olduğu ilanların yasaklanması gerçekten geçtiğimiz bayramda birçok Anadolu Gazetelerini mağdur etti. Bu konuda TGF olarak biz çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İletişim Dairesi ve Basın İlan Kurumuyla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Temennimiz bu tasarruf tedbirlerindeki yasaklama en kısa sürede kaldırılmasıdır. Ancak bu yasakların kaldırılması da Anadolu Basınının iyiye gidişinin bir işareti olmayacak, sorunlar yine devam edecek ama bizlerde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“SON 4 YIL İÇERİSİNDE RESMİ İLAN ALAN 900 GAZETE KAPANDI”

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca konuşmasını şöyle sürdürdü;

Ne yazık ki son 3-4 yıl içerisinde sadece Resmi İlan alan 1800 gazeteden 900 tanesi kapandı veya birleşerek yok oldu. Bugün 100 civarında olan televizyonlar 50’nin altına düştü. Diğer televizyonlar ya internetten yayın yapıyor ya da geçici süre ekranlarını karartmak zorunda kaldı. Uydu bedellerinin çok yüksek oluşu Anadolu’da yayın yapan televizyonlarımızı çok güç duruma sokuyor. Biz TGF olarak gerek iktidar gerek muhalefet partileriyle sorunlarımızın çözümü konusunda görüşmelerimizi sürdürüyoruz ve bu konuda raporumuzu hazırlayarak bütün siyasilerimize verdik. Anadolu Basınının sorunlarının çözümü için siyasilerin çabasını bekliyoruz.

“MESLEKTAŞLARIMIZ HAK ETTİĞİ ÜCRETLERİ ALSIN”

Biz hiçbir zaman işadamlarının bu mesleğe girmesine karşı değiliz. Mesleğimizi başka amaçlar için kullanmasın, mesleğimiz gelişsin, meslektaşlarımız hak ettiği ücretleri alsın. Sadece gazete veya televizyon sahiplerinin sorunları yok en büyük sorun çalışan arkadaşlarımızın. Anadolu’da asgari ücret alan gazeteci sayısı oldukça düşük. Şuanda 1000 – 2000 liraya çalışan arkadaşlarımız var. Türkiye Gazeteciler Sendikası ile sendikalaşma konusunda çalışmalar yapıyoruz ama olmayan bir mücadeleyi nasıl yapacaksınız çünkü işverenin durumu kötü işverenin durumu kötü olunca işçinin durumu daha da kötü. Allah meslektaşlarımıza kolaylık versin. Ancak bizler mücadelemizi sürdüreceğiz.

Zonguldak’ta Derya Akbıyık Başkanımız TGF ve Basın Vakfındaki görevlerinde en aktif illerimizden birisi. Zonguldak’ta görev yapan meslektaşlarımın da dayanışma içerisinde olduğunu görüyorum ve kutluyorum. Her zaman şunu söylüyorum; Zonguldak’ta ki birlik beraberlik Türkiye’de çok az ilde var. Meslektaşlarımızın sorunlarını dinlemeye gidiyorsunuz ama 10 kişiyi bir araya getiremiyorsunuz buda çok acı bir gerçek. Bu da bir nevi sorununa sahip çıkmamaktır. Herkes sorununa sahip çıkmalı, mücadele etmeli. Mesleğimize hep birlikte sahip çıkmalıyız.

“İNTERNET YASASININ MUTLAKA ÇIKMASI LAZIM”

İnternet siteleri bizim başımızın belası. Mesleğin içinde internet sitesi kurup çok iyi hizmet yapan arkadaşlarımızda var onları tenzih ediyorum. Ama bu meslekten olmayan, 300-500 liraya bir alan satın alan kişilerin yapmış olduğu internet sitesi gazeteciliği bizim mesleğimize yara veriyor. Bu nedenle mutlaka internet yasasının çıkarılması için siyasetçilerin gerekli çabayı göstermelerini beklemekteyiz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
açık
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak 05:23
Güneş 06:42
Öğle 12:39
İkindi 15:53
Akşam 18:27
Yatsı 19:41

Gelişmelerden Haberdar Olun

@