Bu yıl gene yağmur ve kar yağmadı kıtlık kapıda. Yağmur duasını da Allah kabul etmiyor. Acaba ne yapmamız lazım benim ve sevgili okurlarımın yapacağı tek şey gene dua etmek galiba.  Duamızı gene yapalım ama ondan önce yapacağımız öyle çok şey var ki kendi elimizle yok ettiğimiz ormanlarımız bir ağaç bile göremediğimiz uçsuz bucaksız uzayıp giden kırlar. Kırlar mı yanlış söyledim çöller diyecektim. Evet, çölleşen anayolumuz özellikle İç Anadolu bölgesi.

Bir damla suya hasret kaldığımız şu günlerde gözlerimle gördüğüm yanlışları sizinle paylaşmak istedim. Geçenlerde Polatlı’ya yolum düştü, oraya varıncaya kadar ağaç görmekte zorlandım. Hemen Karaman’ın çıkışında Yollarbaşı civarına varmıştım ki birde ne göreyim hemen ana yolun kenarında beton binaların yükseldiğini gördüm. Görmez olaydım içim yandı neden ekenek alanlarımıza bina yapıyoruz, neden geleceğimizi karartıyoruz, acaba hiç mi yer kalmadı, bayırlar ekilmeyen alanlara ne oldu, bir ben mi görüyorum bunları neden buna izin veriliyor. Sorumlusu kim? Neden karşı çıkmıyoruz, bir ağaç dikmemiz gereken yerlere neden betonları yığıyoruz, araştırdım sordum soruşturdum, TOKİ’nin ev yaptığını söylediler kim yaparsa yapsın ekilecek yeşillenecek alanlara yapılmasına karşıyım. Tarım alanları yok ediliyor,  bizler sadece seyrediyoruz bu mu vatanını sevmek.

Bizim öğretmenlerimizden öğrendiğimiz ne kadar ağaç o kadar yağış demek ama biz kendi elimizle geleceğimizi yok etme ve rant peşindeyiz. Karapınar civarındaki oluşan obrukları gören yok mu? Yav ben kime söylüyorum duyan yok mu? Bu yeşillendirme işlerini hangi bakanlık yapıyor, TEMA Vakfı sadece tema mı yapıyor. TEMA ne demek, durun ben söyleyeyim Türkiye Erozyonu Önleme ve Ağaçlandırma Vakfı. Evet neden bu betonlaşmaya karşı çıkmıyor?  İktidarı da muhalefeti de göreve davet ediyorum artık memleketime sahip çıkın. Geleceğimizi yok etmeye kimsenin hakkı yok. Daha az su gerektiren tarım bitkilerini unuttuk. Yer altı sularımız çekiliyor, yakında içecek suya hasret kalacağız. Acil önlem alınmalı.

Bir ağaç dikelim sizin de bir ağacınız olsun.  Şimdi de dua edelim Allah vatanımızı korusun. Haftaya daha vahim bir olayla karşınızda olacağım inşallah.