Elektronik ortamda yapılan kura çekimi sırasında bir konuşma gerçekleştiren Erdoğan, "Dünyanın en başarılı iyileştirme operasyonunu gerçekleştirdik. Her konuda 115 milyar liralık kaynakla, 2 milyon kişiye ulaştık." dedi.

Bugün gerçekleştirilen kura çekimiyle 30 bin 723 kişinin evlerine kavuştuğunu belirten Erdoğan, "İnşallah bu sayıyı yıl sonuna kadar 200 bine tamamlayacağız. Amacımız 442 bin hak sahibinin hiçbirini mağdur etmeden tamamını yuvalarına ve iş yerlerine kavuşturmaktır." şeklinde konuştu.

Erdoğan, deprem tehdidi altındaki kentlere ilişkin uyarılarda da bulunarak, "Deprem maalesef bizi beklemiyor. Şehirlerimizi depreme dayanıklı hale getirmek için acele etmeliyiz." ifadelerini kullandı ve özellikle İstanbul'a dikkat çekti.

Ayrıca, ekonomiye ilişkin mesajlar da veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bölgesindeki ve çevresindeki insani krizin her geçen gün derinleştiğine dikkat çekti ve "Seçim sonrası için felaket senaryoları yazarak bu programı sabote etmek için çalışanlar var. Onları da yakından takip ediyoruz." dedi.

Erdoğan'ın konuşmasının devamında, TOKİ'nin öncülüğünde ülkedeki konut stokunun yenilendiğini ve depremde ayakta kalmaları önem taşıyan kamu binalarının büyük kısmının tekrar inşa edildiğini vurguladı. Deprem mağdurlarının yanında olduklarını belirten Erdoğan, "Deprem maalesef bizi beklemiyor. Şehirlerimizi depreme dayanıklı hale getirmek için acele etmeliyiz." sözleriyle deprem konusundaki hassasiyetini dile getirdi.

Erdoğan'ın konuşması, deprem bölgesindeki çalışmaların önemine ve Türkiye'nin depremle mücadele stratejisine dair önemli açıklamalar içerdi