Analistler, Türk Lirası'nın seçimlerin geride kalmasıyla birlikte daha olumlu bir performans sergilemesini beklediklerini belirtti. Özellikle artan sermaye akımlarının TL'nin geçmiş aylara göre daha iyi performans göstermesine katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Seçimlerin sorunsuz geçmesinin yanı sıra, mevcut ekonomi politikalarının devam edeceği mesajlarının olumlu karşılandığı vurgulandı. Goldman Sachs, önümüzdeki haftalarda sermaye girişlerinin artarak devam edeceği beklentisini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'ten Seçim Sonrası İlk Açıklama

Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de seçim sonrası ilk açıklamasında, "Mahalli seçim sonuçları milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun" ifadeleriyle başladı. Şimşek, Eylül 2023'te açıkladıkları Orta Vadeli Programı güçlendirerek kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini ve ana hedeflerinin enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürmek olduğunu belirtti. Tasarrufun ön planda tutulacağını ve yapısal reformlarla ekonomide dönüşüm sağlanacağını vurguladı. Şimşek, "Azimliyiz, kararlıyız, başaracağız" diyerek ekonomideki hedeflere ulaşma konusundaki kararlılıklarını ifade etti.