Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 2023 Yılı Faaliyet Raporu'na göre, HGS'nin avantajları arasında engelsiz geçiş, otomatik ücret tahsili, trafik akışında süreklilik ve uzun kullanım ömrü yer alıyor.

HGS'ye abone olabilen her taşıt sınıfı için otoyola giriş mümkün olup, yatırım programları kapsamında HGS'lerin otoyollarda yaygınlaştırılması devam ediyor. Geçen yıl sonunda 264 HGS giriş ve 312 HGS çıkış gişesi işletmeye açılmış durumda.

Ayrıca, otoyol ve boğaz köprülerindeki ücret toplama istasyonlarının yerli tasarım ekipmanlarla yönetilmesi amacıyla KGM ile PTT Genel Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Bu kapsamda, 2021'den itibaren OGS'nin kaldırılması ve otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin HGS üzerinden tahsilatı başladı. 2023 sonu itibarıyla HGS'yi kullanan araç sayısı 526 milyon 364 bin 972 olarak belirlendi. Bunların 159 milyon 637 bin 62'si 15 Temmuz Şehitler ile Fatih Sultan Mehmet köprülerini, 366 milyon 727 bin 910'u ise otoyolları kullandı.

Ayrıca, Serbest Geçiş Sistemi (SGS) ile ücret toplama noktalarında şerit tercihi zorunluluğu ortadan kalkarak araçların normal trafik akışında ücretlendirilmesi sağlanıyor. SGS'lerin kurulum çalışmaları başlangıçta Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde başladı ve ardından diğer istasyonlara da genişletildi.