ARK KALESİ

Buhara‘da bulunan bu güzelim Ark Kalesi içerisinde camileri, medreseleri, kaleleri, tören salonları, çok kıymetli müzeleri ile görülebilecek en güzel mekanlardan birisi. 3 bin yıllık tarihiyle dimdik ayakta duran muhteşem Ark Kalesi, 4 hektar genişliğe, 20 metre yüksekliğe sahip bu devasa kale Özbekistan’ın en eski yapılarından biri.

Ark Kalesi içerisinde yapılan kazılarda çok değerli sayılamayacak kadar kıymetli tarihi eserler çıkıyor. Bu çıkarılan tarihi eserlerin çokluğunu gören UNESCO yetkilileri kazaları durduruyor ve burada kazı yapılmasını yasaklıyor. Akabinde burası tarihi miraslar listesine alınıyor ve kimse burada izinsiz bir çalışma yapamıyor.

İçinde Emirlerin yaşadığı ve devleti yönettiği sarayda mescitler ve dinlenme yerleri var. Kalenin içinde üç tarafı revakla çevrili bir mescit yer alıyor.  Mescit; iç süslemeleri, tavanı ve mihrabı ile dikkat çekmekte.

Türk İslam medeniyetinin görkemli şehirlerinden biri olan Buhara’daki Ark Kalesi, asırlarca hem Emir Sarayı hem de karargâh olarak kullanılmış. 1920 yılında Ruslar bu kaleden yaklaşık 60 ton altını alıp götürdükleri söylenmektedir.

BOLOHOVUZ CAMİİ

Buhara’da gezilecek yerlerden birisi de Bolohovuz Camii medresesidir.

Bolo Haouz Camii, Özbekistan'ın Buhara kentinde bulunan tarihi bir camidir. 1712 yılında Registan Semtindeki Ark Kalesi'nin karşı tarafında inşa edilmiş olup, tarihi şehrin diğer bölümleriyle birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

MİRİ ARAP MEDRESESİ

Özbekistan'ın Buhara şehrinde 1530-1536 yıllarında Şeyh Abdullah Yemeni adına yaptırılan Mir-i Arab Medresesinde yaklaşık beş asırdır Orta Asya'nın din alimlerini yetiştiriyor.

Rus işgali de dâhil günümüze kadar eğitimine devam eden tek medresedir. Külliyenin girişinin sol tarafı medrese, sağ tarafı mescit olarak kullanılmaktadır.

BÜYÜK CAMİ (poy kalon)BÜYÜK MİNARE (poy minare)

Minareyi kalon, minareyi mescit, yani büyük cami büyük minare. 1127 yılında Karahanlı Sultanı Arslan Han tarafından yaptırılmıştır. Özbekistan’da yapılan ilk tarihi eserlerden birisidir Buhara’daki bu büyük minare 47 metre yükseklikte olup yerin altında 10 metre temeli bulunmaktadır.

Bu minareyi yapan usta yer altında 10 metreyi temeli attıktan sonra 2:30 yıl ortadan kayboluyor. Sultan her yere haber bırakıyor bulanın öldürülmesi için. Daha sonra çıkıp gelen usta hesaba çekiliyor, cevaben buranın temelinin tamamen oturması için ortadan kayboldum. Siz Sultanlar bir şeyin çabucak gitmesini istersiniz ama biz ustalar sağlam olmasını isteriz.

Bugün 26 Mayıs 2023 aynı zamanda anamın adı kızım Fatma Asena’mın doğum günü. Kızım Asena’ya mesaj yazacağım derken büyük kızıma yanlışlıkla Gülistan’a doğum günü mesajı yazıyorum ve beni uyarıyor. Baba yanlış kızına mesaj yazıyorsun diye tabi bende çaktırmadan olayı düzeltmeye çalışıyorum.