12 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, aldatıcı, yanıltıcı reklamlar ve haksız ticari uygulamalar incelendi. Toplantıda değerlendirilen 134 dosyanın 119'u mevzuata aykırı bulunarak toplamda 17 milyon 37 bin 891 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Bu ayki toplantının ana gündem maddesi ise elektronik ticarette üyelik uygulamaları, hedefli reklamcılık ve tüketicilerin kişisel verilerinin alınmasına yönelik internet sitesi tasarımları oldu. Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Dijital Tüketicinin Korunması Projesi kapsamında yapılan araştırmada, tüketicilerin kişisel verilerini paylaşma konusunda endişeli olduğu ortaya çıktı. Bu kapsamda, satın alma aşamasında tüketicilere üyelik koşulu sunan internet siteleri incelendi.

İnceleme sonucunda, tüketicilerden zorunlu ve gerekli olan bilgilerin dışında fazla kişisel veri talep edilip edilmediği, üyelikten çıkmak için öngörülen yöntemlerin ağır olup olmadığı, çerez ve ticari ileti onayının tüketici tercihine sunulup sunulmadığı gibi hususlar değerlendirildi. Reklam Kurulu, akademisyen görüşleri ve yurtdışı uygulamaları da dikkate alarak 12 dosyaya ilişkin idari para cezası ile birlikte durdurma ve düzeltme cezaları uyguladı.

Üyeliğin iptal edilmesi veya üyelikten çıkmanın zorlaştırılması, hedefli reklamcılık ve kişisel verilerin paylaşılması konusunda tüketicilere seçenek sunulmaması gibi konulara ilişkin detaylar Ticaret Bakanlığı internet sitesinden daha sonra paylaşılacak.