Mehmet Ali Topcu – ROTTERDAM / HOLLANDA

Hüseyin Taner: “RMS Olarak, Firmaların Beklentisinin Ötesinde Hizmet Veriyoruz”

Diğer gurbetçiler gibi kendisi de Avrupa’da kısa bir süre çalışıp, traktör parası kazandıktan sonra yine memlekete dönme hayaliyle Avrupa’nın yolunu 1967 senesinde tutan, aslen Karaman’ın Kızılyaka köyünden olan hemşerimiz, iş insanı Hüseyin Taner ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Hollanda’ya geldiği günden beri tersanelerde gemi bakımı ve onarımı alanında kendisi de bizzat yıllarca çalışarak, alın teriyle kazanmış ve bugün binlerce insana istihdam imkânı sunuyor Hüseyin Taner ve oğlu Tugay Taner…

Bugün Hollanda’nın sayılı ve saygın şirketleri arasında olan uzun yıllar gemi inşası, yol ve köprü bakımı alanlarında firmalara elaman temin eden RMS şirketi; Hüseyin ve Tugay Taner’in disiplinli ve planlı çalışmaları ile her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Şirketin omurgasını oluşturan Rijnmond Maintenance Services (RMS)’ın yanı sıra ‘Araç Hurdalığı’ ve ‘Araba Galerisi’ sahipleri baba -oğlun hayat hikâyelerini gelin hep birlikte dinleyelim.

Hüseyin Bey, sizi tanıyabilir miyiz?

Evet, öncelikle bize bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Ben Hüseyin Taner, aslen Karaman ili Kızılyaka köyündenim, 4 evladım ve 11 torunum var. Emekliyim ve halen Vlaardingen kentinde ikamet etmekteyim. Oğlum Tugay şirketimizin genel müdürü ve yetkilisidir. Öte yandan yeğenim Şevket Toker ve diğer çalışanlarımızla, insanlara faydalı olmaya çalışıyoruz.

Hollanda’ya ne zaman geldiniz, geldikten sonra neler yaptınız?

İlk olarak 1967 senesinde Fransa’ya geldim. Burada 6 ay kadar çalıştıktan sonra 1968’de Hollanda’ya geldim. Den Haag’ta bir fabrikada yaklaşık 2 sene çalıştım. 

Daha sonra 1970 senesinde Vlaardingen’de Pulman firmasında ve Hollanda Demiryolları (NS)’nda çalıştım. Öte yandan Mulhan adlı firmada, gemi boya işine başladım. Burada 1974 senesine kadar çalıştım. Aynı yıl ciddi bir karar aldım ve Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Ancak Türkiye’de yapamadım, 6 ay kadar sonra tekrar Hollanda’ya geri geldim.

Ticari hayata ne zaman nasıl başladınız?

Türkiye’den döndükten sonra tanıdığımız, iş yaptığımız Hollandalılara, farklı branşlarda personel bulma konusunda çok yardım ettik. Koppelbas adı verilen bu işi yıllarca yaptık. Şuan yapmakta olduğumuz işin temelini o yıllarda birebir öğrenmiş olduk. Gemi bakımı ve onarımı alanında tersanelerde uzun yıllar çalıştım. Boya ve stralen alanında tecrübe edindim.

RMS hakkında bilgi verir misiniz?

Şirketimizin omurgasını oluşturan Rijnmond Maintenance Services (RMS) adlı firmamızı 1995 senesinde kurduk. Oğlum Tugay gerçekten benim her şeyim oldu. 

RMS, kurulduğu yıldan beri Avrupa’da özellikle Hollanda’da kendine özgü dünya standartlarında çalışma sistemiyle adından söz ettirmeye başlamıştır. Yılların verdiği bilgi ve tecrübeyi en iyi şekilde kullanarak müşteri memnuniyetinin ilk sırada olmasını hedef seçmiştir. Yat, akaryakıt gemisi, kuru yük gemileri, rüzgâr tribünleri, kimyasal ve kimyasal olmayan havuz temizliği gibi birçok sektöre hizmet vermekteyiz.

Profesyonel ekip ve kullandığımız makineler son derece önemlidir. Bu bağlamda, firmamız sonuç odaklı çalışmaktadır. Değerli müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmek için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız. Müşterilerimizin memnuniyeti bizim memnuniyetimizdir.

RMS,  Hollandalıların gözünde nasıl bir şirket?

RMS artık bir marka oldu. Özellikle Hollanda firmalarının RMS’e güven duymaları bizleri gururlandırmaktadır. Biz hangi firmalarla çalışıyor ve çalıştıysak onlarla sürekli kontak halindeyiz. O firmaların beklentisinin ötesinde hizmet veriyoruz. Rijnmond olarak biz, her daim alandayız. 

Vlaardingen dışında başka yerde şubeleriniz var mı ya da şubeler açmayı planlıyor musunuz?

Önümüzdeki dönem içerisinde yeni bir şube açmak gibi bir planımız yok ancak geçtiğimiz yıllarda personelimizin çoğunluğu Rotterdam West bölgesinde olması nedeniyle burada bir şube açmıştık daha sonra kapattık. Şuan tek bir merkezden işlerimizi yürütüyoruz. 

Rijnmond olarak başka sektörlerde de çalışmanız var değil mi? 

Elbette, Rijnmond Maintenance Services (RMS) dışında araç hurdalığı ve yedek parça işi ile araba galerisi sektöründe de hizmet veriyoruz. Rijnmond Autodemontagebedrijf Rotterdam Alexander`da, Rijnmond Autohandel adını verdiğimiz galerimiz ise Vlaardingen kentinde. 

Buradan vermek istediğiniz mesajınız var mı?

Özellikle gençlere tavsiyem odur ki, eğitim ve mesleki diplomanızı mutlaka alın. Hangi branşta olursa olsun ama mutlaka diploma olsun. Burada eğitim için her türlü imkan var. Ayrıca nerede olursanız olun, dürüst ve güvenilir olun!