CHP KEPENK KAPATTI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu siyasi partiler, meslek kuruluşları ve çeşitli sivil toplum örgütleriyle yaptığı istişareler sonucu yalnızca MHP Genel Başkanı Bahçeliyi yanına alarak, çatı aday diye ifade ettikleri Cumhurbaşkanı adaylarını açıkladı. Açıkladıkları isim eski ismi İslam Konferans Örgütü (İslam İşbirliği Teşkilatı) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu. İsim iki lider tarafından açıklandı. Yanlarında diğer siyasi partilerden ve sivil toplum örgütlerinden kimse yoktu. Nasıl çatıysa yarısı var yarısı yok kabilinden bir çatı. Yani ha var ha yok gibi bir şey. Hasılı çatı formülü tutmadı.

İsme gelince. Ekmeleddin İhsanoğlu CHP’nin ideolojisine ters bir isim. Laisizmi ve Kemalizmi varlık sebebi sayan, kendisini öyle ya da böyle sol cephede konumlandıran CHP’nin İhsanoğlu’nu aday göstermesi gerçekten enteresan. Kuruluşu neredeyse yüzyıla yaklaşan bir siyasi partinin, ‘bu devleti biz kurduk’ cümlesini ağızlarına pelesenk eden bir siyasi partinin kendi ideolojisi içerisinde bir aday telaffuz edememesi, CHP’nin geldiği durum açısından son derece önemlidir. CHP ideolojisi iflas etmiş ve bu tutumuyla CHP kepenk kapatmıştır. Ben artık bu ülkenin geleceği ile ilgili söz söyleme, fikir üretme noktasında değilim demektedir. CHP havlu atmış ve çekilmiştir.

CHP tabanı açıklanan isme oy verir mi? CHP elbette ki homojen bir yapıya sahip değil. İçerisinde ulusalcılar, Kemalistler, sosyal demokratlar, laikler, laikçiler, aleviler, alisiz aleviler, yasadışı birtakım örgütlere sempati duyanlar, geziciler, darbe severler ve hatta birtakım dindarlarda var. Bu yönüyle İhsanoğlu isminin CHP tabanında ciddi bir karşılığının olduğunu söylemek mümkün görünmemektedir. Sırf Erdoğan Cumhurbaşkanı olmasın diye CHP tabanının anılan isme gidip gönül rahatlığıyla oy vereceğini hiç zannetmiyorum. En azından sandığa gitmeyerek tavrını ortaya koyacaktır CHP tabanının bir kısmı.

Ekmeleddin İhsanoğlu gerçekten CHP’nin ortaya çıkardığı bir isim mi yoksa CHP’ye dayatılan bir isim mi? Olup bitenlere bakılacak olursa bu isim CHP’ye dayatılmış gibi görünüyor. CHP tabanı ve dahi MHP tabanı işte aradığımız adam bu deme durumunda olmadılar. Bence şu an bu ismin şaşkınlığı içerisindedirler. CHP’de de MHP’de de bir heyecan oluşturacağa benzemiyor ortaya atılan isim.

Yine bir toplum mühendisliği ile karşı karşıyayız. Yine bir dayatmayla toplum karşı karşıya. Bu anlayışla Türkiye’de demokratik bir gelenek oluşacak görünmüyor. Ve bu demokratik geleneği oluşturmamak için ana muhalefet ve yavru muhalefet el ele vermiş durumdalar. Halbuki su akar mecrasını bulur mukabilinden hareket edilse, dayatmalar olmasa Türkiye kendisini daha rahat konumlandıracak ve yapması gerekenleri daha hızlı bir şekilde yapacak ve demokratik bir geleneği kurumsallaştırarak ülkenin önünü açacaktır. Ama nerde bunu akıl edecek muhalefet.

Açıklanan isim CHP ve MHP tabanında bir heyecan uyandırmamış olsa da, paralel yapı medyasına bakılacak olursa burada bir karşılık bulduğu aşikar. Paralel medyanın ağızları kulaklarında. Bu durum da bu yapının, ismi, birtakım kulaklara fısıldadığı kuşkusunu ortaya çıkartıyor. Aday bence bal gibi paralel yapının adayıdır. Neticede aday Suudi sever, darbe sever ve Yahudi sever bir nitelik arz ediyor. Bu kadar sevinmesinin başka bir izahı varsa beri gelsin.

Türkiye Cumhuriyeti Devletine Cumhurbaşkanı olacak birinin hele hele halkın doğrudan seçeceği bir cumhurbaşkanının halkta bir karşılığının olması gerekir. Ekmeleddin İhsanoğlu meclis tarafından seçilecek olmuş olsaydı bunun bir karşılığı Ahmet Necdet Sezer’de olduğu gibi olabilirdi. Fakat artık halkımız kül yutmuyor. Halkın karşısına Kemal Kılıçdaroğlu çıksaydı ya da Bahçeli çıksaydı bunun halkta bir karşılığı olurdu. Saydıkları nitelikleri kendilerinde göremeyenler, kendi ideolojilerinde göremeyenler, kendi duygu dünyalarının insanında göremeyenlerin sırf Erdoğan olmasın mantığıyla başka bir ideolojiye, başka bir duygu dünyasına sahip ve üstelik siyasi hiçbir bekraundu olmayan birisinin arkasına sığınmaları ne kadar acı bir gerçektir. E tabi gerçekler de acıdır. CHP ve MHP seçmeni bu acıyı nasıl hazmedecek doğrusu çok merak ediyorum.

Şayet Erdoğan aday olacaksa Şimdiden hayırlı olsun derim. CHP ve MHP daha yarışa girmeden kaybetti.

Ve CHP kepenkleri kapattı. Hayırlı olsun.

 

M. Abdulkadir YUSUFOĞLU