Daha yasanın ilk çıktığı 2012 yılında yayımlanan 2014 yılında yerel seçimlerde uygulanan 6360 yasanın büyük sakıncaları olacağını ileri ki yıllarda bir milli mesele haline geleceğini, toplumsal barışı bozacağını, köyleri yok edeceğini insanların mağdur olacağını dost ortamlarında ifade ediyordum ve hala ediyorum.

Bu yasa ile sadece belediyeler kapanmadı insanların duyguları kör oldu, memleket özlemleri de kapandı.

İlk önce hali vakti yerinde olanlar köylerini terk etti şehirlerde yaşamaya başladı, belediyede çalışan memur ve işçiler başka kurumlara atanarak köyden ayrıldılar bu kişilerin köyü terk etmeleri ile  nüfus azaldı nüfusun azalması, hizmetlerin azalmasına neden oldu köylerde bulunan sağlık ocağı ve okullar taşımalı sisteme geçtiğinden okullar kapanmaya başladı; Öğrencilerin kış şartlarına dayanamadığından  aileler daha iyi şartlarda çocuklarının okutabilmek için onlarda şehir merkezlerine taşınmak zorunda kaldılar maddi yetersizliklerden ve işsizlikten dolayı ne kadar iyi şartta yaşadıkları da ayrı bir tartışma konusu.

İnsanların her ne kadar yalnız yaşamayı tercih etse de benim kimseye ihtiyacım olmaz dese de birlikte olması birbirine ihtiyacı olması gereken zamanlar vardır. Bunların başında cenaze ve düğünler ilk akla gelen birlikteliklerdir.

Düğün ve cenazelerde katılan kişi sayısı ölen, düğünü olan kişilerin varlıklarına göre sayısı değişmektedir.

Yıllar önce köyünü iş bulmak hayatını sürdürebilmek için terk etmişsin ama köy özlemin içinde bir ur gibi durmaktadır, çükü köyünde doğup büyüdüğün ilk gençlik yıllarının geçtiği anne babanın mezarının bulunduğu yerdir, sende vasiyet ediyorsun beni de köyüme babamın yanına gömün diye evlatlarında hayırlı çıkmış ve cenazeni köyüne getiriyorlar.

Düşünüyorsun ki babamın köyün de kalabalık bir cemaatle   cenaze namazı kılınır, babamın vasiyetini yerine getiririm diyorsun! Bilmiyorsun ki köyler boşalmış köyde yaşayan birkaç çoban ve altmış yaş üzeri insanlar yılların yorgunluğu ile yürüyecek halleri yok eli kazma kürek tutacak mezar yerini kazacak insan bulamıyorsun üç beş cemaat ile cenaze namazın kılınıyor, diyorsun ki babam iyi ki bu halleri görmedi o hayal ettiği köyünde cenaze namazını kılacak insan kalmadığını!

Bazı kararların sonuçlarını görmek biraz zaman alıyor, gördüğün zamanda geri dönüşü olmuyor o güzelim köylerimiz boşaltıldı anılarımız, gençliğimiz, atalarımız yok edildi.

Artık mezarımızın başında Fatiha okuyacak, bir kürek toprak atacak, mezar taşımızı yerleştirecek  eş dost bulamayacağız

Köye dönüş çabaları artık boş hayal atı alan Üsküdar’ı geçti.

Yazık oldu köylerimize çok acı!