Yerel seçimler bitti, artık vaatlerin yerine getirme zamanı geldi, hayal edilenlerin, cilalı  sözlerin gerçekleşmesini halk beklemeye başladı. Ayakları yere basmayacak vaatlerin mazeretleri ilerleyen günlerde gün yüzüne çıkar bekleyip göreceğiz!

Konumuz belediyelerin hizmetleri değildir,konumuz milletin efendisi olan köylerde yaşayan köylülerimiz ve muhtarları bekleyen zorlu süreçlerdir.

Belediyelikleri düşürülerek mahalle olan yerleşim yerlerine muhtar olarak seçilen yerel yöneticilere büyük sorumluluk düşmektedir.

Yapacakları hizmetler ,performansları sadece kendi  mahallelerine değil,ülke insanlarının  huzurlu yaşamasına, büyükşehirlerin rahat nefes almasına, nüfus sayısına, trafiğine, hava kirliliğine,ekonomisine, doğasına büyük katkılar sağlar,muhtarın yapacağı girişimler sonucunda tarım alanlarının bilinçli bir şekilde ürün yetiştirilmesi neticesinde  verimlilik atar.

Muhtarlar öncelikle çalışkan ,kendine güvenen,şeffaf ,vizyon sahibi ,girişken,azimli, deyim yerindeyse tuttuğunu koparan ,bütün çalışmalarını kayıt altına alan , olması gerekir ,muhtarın siyası görüşü yoktur.

Muhtarlık makamı kutsal bir makamdır,bir köyün her şeyi konumundadır,Avukat,Doktor,Hemşire,Marangoz,Mühendis, güvenlik görevlisi Şoför ,Arkadaş,Ana Baba ,iş adamı  psikolog adaletli olmalı köyünün terk edilmemesi için yatırımcı davet ederek üretim yaptırmalı ,işsizliği önlemek için  iş olanakları yaratmalıdır ,ve insan üstü bir varlık olması gerekir. Bir ülkeyi idare etmekten daha fazla bir sorumluluğa sahiptir.

Muhtar  yukarıdaki sıraladığım faaliyetleri yapmak için yetkilerinin ve ekipmanlarının artırılması ,bir ekibinin olması gerekmektedir.

Genellikle köyler şehir merkezinden en az On veya Elli kilometre uzaklıkta bulunmaktadır ,bir acil durumda ulaşımdan kaynaklanan büyük hizmet aksamaları meydana gelmektedir. Hemen ambülans ve itfaye aracı  muhtarın hizmetine verilmelidir . Bu nedenle muhtarlık müessesinin yetkilerini ve olanaklarını karar alma süreçlerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Öncelikle muhtarlığın hizmetinde   sürekli Elektrik,Sağlık ,Teknik alanlarında eleman bulundurulmalı . Köylerin imar durumları ile ilgili konularda,gelir getirici konularda muhtarlara yetki verilmeli idare sadece bunların takibini yapmalı.