Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih dönemi de başladı. Adaylar 27 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden tercihlerini yapabilecekler.

Tercih yaparken öğrenciler üniversite mi bölüm mü sorusunu yoğun olarak sormaktadırlar. Burada yalnızca üniversite ya da bölüm önemlidir demek yanlış olacaktır. Tercih edilecek bölüm kadar üniversite de önemlidir. Üniversitenin bulunduğu şehir, kampüs, şehrin ekonomik, kültürel ve sosyal yapısı da önemli. Ulaşım nasıl, barınma olanakları nasıl, akademik kadro yeterli mi, kendinizi geliştirebileceğiniz imkanlar sunuluyor mu?

Yapmak istediğiniz şey ne, bunu yapabilir misiniz ve üniversite eğitimi bittiğinde hayatınızın geri kalanını o işi yaparak geçirebilir misiniz? İlgi ve yetenekleriniz neler?

Tercih etmek istediğiniz bölümü araştırın. Bu dönemde herkesin özelikle ailenizin ve yakınlarınızın bir fikri olacaktır ancak önemli olan siz ne istiyorsunuz?

Yapacağınız tercih elbette çok önemli ama kariyer planlamanız bu tercihle bitmiyor. Kariyer yolculuğu devam ediyor. Bu yolculuğun ilk adımı olan üniversite tercihi ise çok önemli bir yere sahip.

Tercih süreciyle ilgili soru sormak ve bilgi almak için sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz.

İyi haftalar diliyorum.