Marka kavramının kökeni, köylülerin hayvanları ayırt etmek amacı ile damgalanmasına dayanır, (Taşkale’de Ermenek)her yörede değişik isimler almaktadır.

Bölgesel ve küresel rekabetin arttığı günümüz dünyasında, marka değeri taşıyan şehirler gelişim ve toplumsal refah yönünden bir adım öne geçmiştir. Şehirlerin daha gelişmiş bir sosyolojik ve ekonomik konuma sahip olmak,turizm gelirlerini artırmak ve yatırımcılar için cazibe haline gelmesi yanında Şehrin doğal güzellikleri kültürel zenginlikleri bir şehrin marka değerini artıran unsurlardır.

Şehre ait her türlü değerleri anlaşılabilir kılmak (Nesilden nesle aktarılan ve biriken tüm somut ve soyut değerler, özellikler, gelenek görenekler). Şehir hüviyetini imaja dönüştürmek ve yayımını yapmak(Şehrin dokusunda yer alan, doğanın şehre bağışladığı tüm çekici olgular ve bunlara gösterilen ilgi ,geliştirme faaliyetleri) Şehir ve insanlar birbirinden ayrılmaz bir ikilidir. Şehirleri şehir yapan içindeki insanlardır. Karaman 13 çeşit üründe yöresel anlamada coğrafi işaretli belgesi bulunduğu açıklanmıştır.

(Divle obruk peyniri, Taşkale halısı, Mayalı gibi ürünler). 8000 yıllarında ilin önemli bir yerleşim yeri olduğunu ortaya koymuştur. Hititler ,Firigya, Lidya ve Bizans medeniyetlerine Karamanoğulları ‘na ev sahipliği yapmış bu medeniyetlerden günümüze kadar ayakta kalmış eserleri barındıran. Piri Reis, Yunus Emre, Şeyh Edibalı, Kazım Karabekir’i, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün soyunun Karaman olduğu bu topraklarda ,dünyada ve ülkemizde hangi konumdayız? Pek çok örneğine rastladığımız hiçbir tarihi değere sahip olmayan şehirler, yapay ve suni yapılar ile bir marka şehir görüntüsü vererek, turizm de sanayi de büyük atılımlar yapmışlar ve şehirde yaşayan halkın gelir düzeyini artırarak en önemli sorun olan göçü önleyerek şehirlerinin yok olmasını önlemişlerdir.

Sormamız gereken soru şu! Karaman medeniyetler şehri olması, uygarlıklar şehri olması, tarım şehri olması ,büyük şahsiyetler yetiştirmesine rağmen neden bir marka şehir olamıyor?

Bu konunu ilgililer tarafından masaya yatırılması gerekmektedir.