Kıymetli Hemşehrilerim,

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını ve huzur içinde bayrama kavuşmamızı Rabb-i Teâlâ’dan dilerim.

Sözlerime, Allah'a hamd, âlemlere rahmet olarak gönderilen Resulüne salatu selam ile başlar; sizlere de en kalbi sevgi ve saygılarımı sunarım. Karamanımızı, ülkemizi selamlıyor; gazilerimizi minnetle, şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum.

Yükseköğretim Kurulunun belirlediği seçim takvimine göre 26 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak üniversitemiz rektörlük seçimlerinin hayırlı olmasını temenni eder, en layık adayın üniversitemiz öğretim üyeleri ve YÖK tarafından tercih edilerek Cumhurbaşkanımızca atanmasını dilerim. 

Kim rektör olmalı sorusunu: Milli ve manevi değerlerimizi canından aziz bilen, vefakâr, fedakâr, hoşgörülü, affedici, bağışlayıcı, cömert, akıllı, mütevazı, adaletli ve merhametli; hizmetlisinden genel sekreterine, öğrencisinden hocasına bütün KMÜ ailesinin hukukunu büyük bir özenle koruyacak, üniversite-şehir işbirliğini geliştirecek, akdine ve ahdine sadık bir şahsiyet ve karakter diye cevaplamak isterim.

Bendeniz, ülkesini ve milletini seven, sahip olduğumuz bütün kutsal değerlerimizi emanet bilen ve bu emanetlere sahip çıkabilmenin şuurunda bir hemşehriniz olarak, istişarelerim sonucunda, sevgili ailem ve çalışma arkadaşlarımın da müspet görüşleri ışığında vicdanî sorumluluk gereği rektör adaylığı kararı aldım.

Eğer rektörlük emaneti bizim omuzlarımıza yüklenirse gücüm yettiğince büyük bir onurla taşıyacağımı, bütün Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ailesi mensuplarının birlik ve beraberliğini özenle koruyacağımı ve üniversite-şehir kaynaşmasını geliştireceğimi ilan etmek isterim.

Üniversitemizde birliğin ve bütünlüğün muhafazası ve devamını gözetmek ana gaye olmalıdır. Maksat, kamplara ayırmak bölmek değil; bütünlemek olmalıdır. Kırıcı değil, yapıcı olmalıdır.

Nasip olursa inşallah, başarıya bütün KMÜ ailesi ve şehir ile birlikte yürüyeceğiz.

Rektörlüğümüzün başlattığı bütün projeler sürdürülecek ve yeni, özgün projelerle üniversitemiz daha da zenginleştirilip güzelleştirilecektir. Hizmet bize devrolursa, aşkla, şevkle ve heyecanla üniversitemizi mamur etme gayretinde olacağız. 

Üniversitemizin yöneticiliğine değil, liderliğine talibim; emaneti ehline vererek, elbirliğiyle bir yönetişim gerçekleştirmek hedefimdir.

Çok şükür bugün kamuoyu karşısına Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürdüğümüz Sağlık Yüksekokulunda ne yaptımsa yönetimde yardımcım olan mesai arkadaşlarımla gerçekleştirdiğimiz başarılarla çıkmış bulunuyor ve bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yüz akıyla sürdürdüğümüz yedi yıllık hizmetin akabinde huzurlarınıza hep birlikte başarmak için çıkmış bulunuyorum. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. 

Üniversitemizdeki yedi yıllık mensubiyetim süresince Sağlık Yüksekokul Müdürlüğü, bölüm başkanlığı, anabilim dalı başkanlığı, birçok fakültede kurul üyelikleri, BEK üyeliği, BAP komisyon üyeliği, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekilliği, senato üyeliği, üniversite yönetim kurulu üyeliği yaptım ve halen bu görevlerin hepsini onur ve şerefle yürütmekteyim. Kamuoyu destek verir, öğretim üyesi arkadaşlarım teveccüh gösterir ve seçim sonucunda atanırsam rektörlük görevini de onur ve haysiyetle taşıyacağımı temin ederim.

Değerli hemşehrilerim, üniversitemizi muhabbet içinde disiplin ve disiplin içinde muhabbet anlayışıyla yönetmek istiyoruz. Bütün halkımızın dua ve desteklerini bekliyorum. Hedefimiz Yunus Emre’nin asırlar öncesinden söylediği gibi “Ben gelmedim dava için/ Benim işim sevi için/ Dost’un evi gönüllerdir/ Gönüller yapmağa geldim” anlayışı içinde bir yönetime ulaşmak olacaktır. Allah gönlümüzdeki sevgiyi, yüreğimizdeki coşkuyu, geleneksel değerlerimizle herc ü merc ederek bütün insanlığa faydalı olmayı hepimize elbirliğiyle nasip etsin.

Gönül selamlarımı arz ederim. 13 Haziran 2016

Prof. Dr. Ali ŞAHİN
KMÜ Rektör Adayı

0505 768 8041
alisahin@kmu.edu.tr


Prof. Dr. Ali ŞAHİN kimdir?
13 Nisan 1966’da Karaman’da doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Ayşe’dir. 
İlköğretimi İstiklâl İlköğretim Okulunda, ortaöğretimi Karaman İmam-Hatip Lisesinde bitirdi. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun oldu. 2009’da YYÜ Eğitim Fakültesinden İngilizce Öğretmenlik Sertifikası aldı. 2016’da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programından mezun oldu. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalında doktora öğrencisidir.
1991’de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı’nda asistanlık görevine başladı. Doktorasını 1993-97 yılları arasında, İsviçre Zürih Üniversitesi Farmakoloji ve Toksikoloji Enstitüsünde bilimsel kalitesi yüksek bir tez ile tamamladı. 1997’de Van’a geri döndü ve 2009 yılına kadar görevini orada sürdürdü. Çalıştığı konulardan elde ettiği sonuçları alanındaki en üstün dergilerde yayınladığı çok sayıda makalesi bulunmaktadır. 1998 yılında yardımcı doçent, 2004 yılında doçent ve 2010 yılında profesör olmuştur. Eylül 2009-Nisan 2016 tarihleri arasında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yürütmüştür. 
Nisan 2016 tarihinden bu yana Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı görevini vekâleten yürütmektedir. 
Evli ve altı çocuk babasıdır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.