Onlar rahmanın sessiz kulları. Onların perde yok rableriyle aralarında. Onların dualarına talip olmak; beddualarını almaktan da ölümüne kaçınmak gerekir. Onlar yalan bilmez! Haram yemez! Entrika bilmez! Onların; Kuyu kazmaya, kötülük yapmaya, türlü desiselerle kardeşlerinin altını oymaya akılları ermez. Onların bir ahı Fırat nehrini kurutmaya yeter. Onlarda bilirler kendilerine haksızlık edenleri! Kalplerini incitenleri! Onları sevenleri! Sevmeyenleri.

Onlar aslında; Bulundukları şehirlerin, köylerin, bulundukları muhitlerin koruma kalkanıdır. Bir bakarsınız otogarın oralardadır onlar! Bir bakarsınız hastanede! Kimi öyle namazını kılar Kabe’de! İkindiyi Aktekke’de. Onlar bir efsanedir! Kimin veli kimin deli olduğunu da Allah bilir.

Ben geçen yıl tanıdım İsa’yı bir Cuma namazında Hazreti Ebubekir Camiinde sadece amin diyordu defaatle. Yahu! dedim! Keşke şu İsa gibi ihlasla, samimiyetle bir cuma namazı kılabilseydim. O günden sonra; Onunla iletişim kurmaya çabaladım. Herkes onun sevimliliğine, sempatikliğine bakarken ben onun ihlasına hayran oldum. Kendisiyle göz teması kuramadığımdan olacak; Benimle baştan hiç iletişim kurmadı. Ben hiç yılmadım amma! Her gördüğüm yerde konuştum onunla. Sonunda başardım ve benimle rahat konuşmasını sağladım. Artık özellikle otobüs durağında otobüs beklerken bana içini döker olduydu. Kırgınlıklarını, dargınlıklarını, her şeyini anlatır olduydu. İsa’nın da arkasında çileli bir ana vardı, her engelli kardeşimde olduğu gibi. Engellilerin her dertleriyle anaları ilgilenir. Çok nadir babası arkasından koşan engellilerde vardır ama sayıları parmakla bile gösterilemeyecek kadar azdır ne yazık ki.

Karaman Belediye Başkanımız Sayın Savaş Kalaycı beyler, İsa’yı ve Karaman’ın sevilen ve tanınan simalarından olan engelli kardeşlerimi Ongun A.Ş. çatısı altında istihdam etmiş ve onları topluma kazandırmış. Bu konuda Sayın Savaş Kalaycı başkanıma vefamız sonsuz ve namütenahidir.

İsa kardeşim İnstagram’dan canlı yayınlarda yaparmış zaman zaman; İsa Gürkan Alemdar adı altında. Tam anlamıyla dünyalar tatlısı bir kardeşimiz. Başına gelen talihsiz kaza onunla birlikte beni de yıktı, yaraladı. Aldığımız haberlere göre hayati tehlikeyi atlatmış ama vücudunda ve çenesinde kırıklar olduğu için Konya’ya sevk edilmiş.

Bundan sonra İsa kardeşimi ve özellikle anasını biraz daha zorlu bir süreç bekliyor. Bu noktada İsa kardeşimin daha çok desteğe ihtiyacı var. İsa kardeşimin şahsında bütün engelliler kıymetlidir. Sadece belirli günlerde değil, her zaman önemsenmemiz gerekir. Toplumun her noktasında karşınıza bir engelli kardeşim çıkabilir. Sıcacık bir selamı eksik etmeyin bizden. Unutmayın ki; Biz engelliler doğarken form vermedik engelli doğalım diye. Belki sizde olabilirdiniz bizim yerimizde. Bundan bir ay önce İsa’nın aşırı bozuktu morali! Sorduk: Hayırdır İsa, Neden bozuk moralin? Diye. Meğer filan kişi İsa’ya kafası kırık demiş. İsa’da duymuş bunu haliyle. Ondan bozulmuş morali.

Dedim ya efendiler! İsa’nın da bir kalbi var! Belki Kabe’den bile değerli. Onun bir ahı titretir gökleri. Esasında hiçbir engelli kabullenmez; Dışlanıp hor görülmeyi. Hani ne demiş şair; Harabat ehlini hor görme zakir! Defineye malik nice viraneler var?