Merhaba kıymetli okurlar, Bu hafta Ünlü Röportajları Köşemizde konuğumuz ekranların tozunu alan program ‘Temizlik Avcıları’ nın avcısı Okan Bensiz ile sizler için keyif ve hijyen dolu bir röportaj gerçekleştirdik.

ÖNCELİKLE BİRAZ KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ? NE İŞLE MEŞGULSÜNÜZ?

1991 Bartın doğumluyum. Genel olarak Safranbolu’da büyüdüm. Üniversiteyi Eskişehir’de okudum ve endüstri mühendisliği bölümünü tamamladım. Şuan Flo E-ticaret Planlama yöneticisi olarak çalışıyorum.

TEMİZLİK TAKINTINIZ NEREDEN GELİYOR? BU TEMİZLİK TAKINTINIZI NE ZAMAN TANIDINIZ?

Aslında benim yaşadığım durum takıntıdan ziyade alışkanlık gibi. Biz küçükken annem bana ve ağabeyime bez verir kendisine yardım etmemizi isterdi. Bu zamanla bizim annem söylemeden gözümüze takılan her tozu temizlemeyle başlamamızla devam etti. Bir süre sonra eve gelen misafirlerin yere döktüklerini bile gözler oldum ki evden çıktıklarında hemen temizliğe başlardım. Üniversite hayatımda da bu durum devam etti ve evime gelen arkadaşlarımın zaman zaman çoraplarını çıkarttırmaya kadar bazı önlemler alarak evimi temiz tutmaya çalıştım.

Temiz olmak elbette ki önemli, hele şuan ülkemizin ve dünyanın içerisinde bulunduğu Covid-19 salgını ile insanlar normalden daha titiz davranmaya başladılar. Peki bunun takıntı haline gelmesi beraberinde sorunlara yol açıyor mu?

Ben aşırı olmadığı sürece hiçbir temizlik alışkanlığının soruna yol açacağını düşünmüyorum. Sadece yaşanabilecek sorunun insanların temizlik malzemelerinin karışımı sonucunda çıkan gazlardan zehirlenmesi olarak görüyorum ki bu da önüne geçilebilecek bir durum.

EV ORTAMINDA AİLENİZ İLE SORUN YAŞATIYOR MU BU AŞIRI TİTİZ DAVRANIŞLAR?

Aslında bu temizlik alışkanlığım ve düzenim ağabeyimle beraber başlamış olsa da o üniversite hayatında bu alışkanlıktan biraz vazgeçebildiği ve şuan kendisiyle aynı evde kaldığımız için özellikle bulaşık ve ev düzeni konusunda yüksek sesli tartışmalar yaşayabiliyoruz

İŞ, ARKADAŞ ÇEVRENİZDE NASIL BU DURUM? İNSANLARIN TEPKİLERİ NE OLUYOR?

Beni yeni tanıyan insanlardan ilk duyduğum: Bir erkek bu kadar temiz olabilir mi?  Evet olabilir! Hem iş hayatımda hem de genel olarak vurguladığım bir nokta var ki o da “Temizlik sadece kadının görevi değildir” Bu durumumdan da asla utanıp sıkılmıyorum.

PEKİ TÜM BUNLARA KARŞI SİZİN İNSANLARA TEPKİNİZ NEDİR?

İnsanlar genel olarak beni bildikleri için benle beraberken kendilerine mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıyorlar. Özellikle benden temizlikle ilgili öneri istemeleri beni ayrıca mutlu ediyor. Kimseye karşı temizlik yapmıyorsun diye ölümcül bir tepkim yok sadece “Öğrenci evi pis olur”, “Erkek adama temizlik yakışmaz”, “Sevgilimden ayrıldım kendimi saldım” gibi kalıpların kırılması gerektiğini sık sık vurguluyorum.

GELELİM TEMİZLİK AVCILARINA ÖNCELİKLE PROGRAMDA OLMANIZ EKRANA ÇIKMANIZ GÜNLÜK HAYATINIZDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİĞE YOL AÇTI?

Aslına bakarsanız günlük hayatımda yaşadığım tek değişim çalıştığım firmalarda çok tanımadığım kişilerin beni tanımaya başlaması ve yolda yürürken fotoğraf çekinmek isteyen insanlar oldu

PROGRAMDA HER HAFTA BELKİ DE BİR BİRİ İÇERİSİNDE HER ZAMAN DAHA ZORLAYICI EVLERLE MÜCADELE EDİYORSUNUZ? EVLERE İLK GİRDİĞİNİZDE NE HİSSEDİYORSUNUZ? BIRAKIP GİTMEK AKLINIZA GELMİYOR MU?

Bırakıp gitmek değilde tam tersine o ilk başta ki seramoniyi hızlıca atlatıp temizliğe girişmek istiyorum. Çünkü bazen bizi ayakta tutmamak için koltuklara oturmaya davet ediyorlar ve o koltuklara otururken bile içim gidiyor.

BAŞKASINA AİT PİS BİR ORTAMI TEMİZLEMEK, SİZDE NASIL BİR HİS UYANDIRIYOR?

Ben pis ortama başkasının diye bakmıyorum. Orası benim için pis ve temizlenmeli. Ama bunu yaptığımda tabi ki evde yaşayan insanlara psikolojik olarak destek verebiliyor olmak her insanı olacağı gibi beni de son derece mutlu ediyor. Tanımadığım o insanlara belki hiç ulaşamayacakken bir anda hayatlarına dokunabilmek güzel bir his.

PEKİ, SİZLERDE TEMİZLİK TAKINTISI OLMASINA KARŞI, GİTTİĞİNİZ EVLERDE YAŞAYAN İNSANLARIN TAMAMEN TERSİ BİR DURUM SÖZ KONUSU OLUYOR? İZLERKEN BİZ BİLE DİYORUZ NASIL BU EVDE YAŞIYORLAR DİYE? SİZCE BUNUN SEBEPLERİ NELER OLABİLİR? GEÇERLİ SEBEPLER OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Genelde gittiğimiz evlerde ev sahiplerinin hep kendilerine göre geçerli sebepleri var; sevgilisinden ayrılanlar, eşi evi terk edenler, sağlık sorunları yaşayanlar, aileden biri vefat eden vs vs. Hepsi bu konularda üzülme konusunda haklı bunların bir çoğunu bende yaşıyorum ama kendimi saldığım zaman bu hiçbir işe yaramayacak. Bu tam tersine kendime olan saygımın azalmasını sağlayacak ki bunu düşünmek bile beni sinir ediyor.

İNSANLAR İZLERKEN TİKSİNİP İĞRENİYORLAR, AMA YİNE DE TİKSİNDİĞİ GÖRÜNTÜLERİ İZLEMEYE DEVAM EDİYORLAR, ÖYLE Kİ GÜZEL BİR ETKİ VE SİNERJİ YAPTI TEMİZLİK AVCILARI NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ BU KONU DA?

Aslına bakarsanız izleyenlerin çoğu bizim o evlere girdiğimizde hissettiklerimizi hissediyor ve aldığımız mesajlardan gördüğümüz kadarıyla bir çok kişi o evler temizlendikçe rahatlıyor ve bizle beraber temizlik yapmaya başlıyor. Bizi izleyen bir kişiye bile temizliği sevdirebilmek, aslında temizliğin çokta zor olmadığını herkese göstermiş olmak aslında Temizlik Avcısı olarak yapmak istediğim önemli detaylardan biriydi ve bunu gerçekleştirdiğim için mutluyum.

YAŞADIĞIMIZ BU SALGIN YENİ TEMİZLİK TAKINTILILARINI DA BERABERİNDE GETİRİR Mİ DERSİNİZ?

Benim eski videolarımda ben alışveriş yaptığımda buzdolabına ürün koymadan yıkayıp sildiğimi belirttiğimde bir çok insan yok artık abartma derken şuan herkes bana marketten aldıklarını neyle siliyorsun Okan diye soruyor Benim açımdan ek bir alışkanlık çıkmayacaktır ama bir çok insan bu salgın sonrasında da bu temizlik alışkanlığını sürdürecektir diye düşünüyorum.

EKİP ARKADAŞLARINIZ FULYA VE BURAK İLE UYUMUNUZ NASIL? BİRBİRİNİZİ MOTİVE ETMEYE İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ ZAMANLAR OLUYOR MU?

Normal şartlarda bu üçlü inanılmaz zıt karakterler ama sanırım bu yüzden çok iyi anlaştık. Zaman zaman tabi ki motiveye ihtiyaç duyduk. Çünkü bazı evlerde sinirden ağlayan, evi terk etmek isteyen arkadaşları orda tutmaya çalışmak zor olabiliyor

YAŞADIĞINIZ İLGİNÇ DENEYİMLERİNİZ MEVCUT MU?

Sanırım Temizlik Avcıları kapsamında yaşadığım en değişik deneyimim evinde asla böcek olmadığını söyleyen Kürşat Bey’in salonda bulduğumuz pantolonunda güvelerin oluşmasıydı. Hayatımda ilk kez bir kıyafette oluşmuş güve görmek beni çok şaşırtmıştı.

ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM, KONUĞUMUZ OLDUĞUNUZ İÇİN, SON OLARAK BURADAN OKUYUCULARIMIZA İLETMEK İSTEDİĞİNİZ MESAJINIZ VAR MIDIR?

Ben teşekkür ederim öncelikle benimle böyle bir röportaja gazetenizde yer verdiğiniz için. Benim temizlik avcılarına başlarken duyurmak ve şuan söylemek istediğim tek şeyde “Temizlik Sadece Kadının Görevi Değildir”.

Ahmet Selim Kartal

[email protected]