banner464

KANSERE SAVAŞ AÇAN 7 SÜPER BESİN

Kanser; kontrolsüz çoğalan hücrelerin normal işlevi olan hücreleri öldürmeleri sonucu ortaya çıkan, birçok türü tanımlanan bir hastalık grubudur.

KANSERE SAVAŞ AÇAN 7 SÜPER BESİN

Kanser; kontrolsüz çoğalan hücrelerin normal işlevi olan hücreleri öldürmeleri sonucu ortaya çıkan, birçok türü tanımlanan bir hastalık grubudur.

02 Nisan 2015 Perşembe 10:32
1793 Okunma
KANSERE SAVAŞ AÇAN 7 SÜPER BESİN

Genetik faktörler, çevresel faktörler kadar yanlış beslenme de kansere yol açan nedenler arasındadır. Yapılan çalışmalar; beslenmenin, çoğu kanserlerde % 10 ile % 70 arasında etkili olduğunu göstermektedir. Henüz genlerimizde bulunan şifreleri değiştiremesek de, beslenmemizi düzenleyerek kanserden korunabiliriz. 

1 – 7 Nisan Kanserle Savaş Haftasında Kansere Savaş açmaya hazır mısınız? İşte Kansere savaş açan 7 süper besin…

1.KETEN TOHUMU

Keten tohumunda omega-3 yağ asitleri, alfa-linolenik asit, protein, yüksek oranda çözünür ve çözünmez posa ve lignanlar bulunur. Son yıllarda yapılan çalışmaların keten tohumunda bulunan lifli bileşiklerden lignan üzerine yoğunlaştığı görülür. Günde 10 gram keten tohumunun meme kanseri riskini azalttığı belirtiliyor. Ayrıca keten tohumu tüketiminin toplam ve LDL kolesterolü düşürdüğü ve damarlardaki birikimi azalttığı dikkat çekiyor. Keten tohumunu ister tek başına isterseniz yoğurtla birlikte yiyebilirsiniz.

2. ZERDEÇAL

Kökeni Hindistana dayanmaktadır. Hintlilerdeki kanser oranlarına baktığınızda Amerikalılara oranla meme kanserinin 4 kat daha az, prostat kanserinin 20 kat daha az olduğu görülmektedir. Ne fark var diye baktığınızda karşınıza zerdeçal çıkmakta olup araştırmalar bu yönde ilerlemiştir. Hemen hemen tüm kanser çalışmalarına konu olmuştur. Zerdeçal hem kanserin tedavisinde hem de kanserin önlenmesinde çok önemlidir ve ayrıca da  Alzheimerde de çok yararlıdır. Toz haline getirilip her türlü yemeğe eklenerek hayatınıza dahil edebilirsiniz.

3. KİNOA

Fiziksel yapısı itibariyle biraz bulgura ama daha çok, küçük bir mercimek tanesine benzeyen Kinoa (Quinoa), et kadar proteinli ve vücutta sütten daha iyi kullanılabilen yüksek miktarda kalsiyum içeren bir bitkidir. Nasa'nın uzay uçuşlarında mürettebatın beslenmesi için yetiştirilmesi uygun görülen tahıl yine kinoadır. Kinoa içerdiği süper oksit dismutaz enzimi ile yaşlanmayı geciktiriyor, cildi yıpranmaya karşı koruyor. Doku yenilenmesini sağlarken, serbest radikallerin verdiği zarardan  vücudu koruyor yani kanseri önlemiş oluyor. Meme kanserini önleyici özelliğe sahip; kalbi de kuvvetlendiriyor.

4. YULAF EZMESİ

Yulaf, çözünebilir bir posa olan beta-glukan içerir. Beta-glukan kandaki kolestrol seviyesini düşürerek, kalp damar hastalıkları riskini azaltır. Yulaf ezmes içerdiği posa ve antioksidan bileşikler sayesinde kanserle mücadelede büyük önem taşır. Günde 2-3 çorba kaşığı yulaf ezmesinin yoğurtla birlikte tüketilmesi hem sindirim sistemine yardımcı olur hem de kansere karşı koruyucu özellik taşır.

5. YABAN MERSİNİ

Yaban mersininde bulunan flavonoid bileşikler ve proantosiyanidinler güçlü antiaksidan etkileriyle kansere karşı korur. Yaban mersinindeki güçlü antioksidanlar kanser dışında da sağlığınıza çok çeşitli faydalar sunar. Antioksidanlar, kanserle serbest radikalleri hücrelere zarar vermeden önce vücuttan atarak savaşırlar. Yaban mersini tüketemeyenler için de, çilek, böğürtlen ve ahududu iyi birer alternatiftir. 

6. DOMATES

Yapılan birçok bilimsel çalışma domates içerisinde bulunan likopen prostat kanserine karşı önleyici etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Mevsiminde tüketilen domates antioksidan etkisiyle prostat, meme, sindirim sistemi, mesane, deri kanseri riskini azaltıyor. Özellikle pişmiş domatesteki likopen kullanılabilirliği çiğ domatestekine göre daha fazla olduğu unutulmamalıdır. Araştırmalar ayrıca domates suyu, salçası veya sosunun da kanserle savaşma potansiyeli olduğunu bulgulamışlardır.

7. BİTTER ÇİKOLATA

% 70 kakao içeren çikolatada, polifenol ve içeriğindeki prosiyanidin, epikateşin, kateşin gibi antioksidan bileşimler bulunur. Çikolatada bulunan flavonoidler (flavanoller ve prosiyanidinler) antioksidan savunma gücüne büyük katkı sağlamaktadır. Bu antioksidanlar kanser hücrelerinin gelişmesini sağlayan damarların beslenmesini engeller. Birçok faydası yanında çikolatanın yağ, şeker içeriği de yüksek olduğu unutulmamalıdır ve günlük beslenme içerisinde porsiyon kontrolüyle, kakao içeriği yüksek olan çikolata çeşitleri tercih edilmelidir.

Son Güncelleme: 03.04.2015 10:41
Yorumlar