banner464

YİYELİM İÇELİM GÜZELLEŞELİM !

Güzel ve sağlıklı bir cilt için yeterli ve dengeli beslenmek çok önemli. Doğru ve vücudun ihtiyaçlarına cevap verebilen bir beslenme şekli cildimizin güzelliğini de olumlu yönde etkilemektedir. Kadın erkek fark etmez, ışıldayan, gencecik ve sıkı bir cilde sahip olmak hepimizin hakkı. Bugün cilde iyi gelen 5 süper besini ele alacağız.

YİYELİM İÇELİM GÜZELLEŞELİM !

Güzel ve sağlıklı bir cilt için yeterli ve dengeli beslenmek çok önemli. Doğru ve vücudun ihtiyaçlarına cevap verebilen bir beslenme şekli cildimizin güzelliğini de olumlu yönde etkilemektedir. Kadın erkek fark etmez, ışıldayan, gencecik ve sıkı bir cilde sahip olmak hepimizin hakkı. Bugün cilde iyi gelen 5 süper besini ele alacağız.

25 Şubat 2015 Çarşamba 09:52
1932 Okunma
 YİYELİM İÇELİM GÜZELLEŞELİM !
1.BEYAZ ÇAY
Beyaz çay, siyah ve yeşil çay gibi “camellia sinensis” bitkisinden elde edilmektedir. Beyaz çay ismini, tomurcuğun etrafını saran ve kurutma işleminden sonra beyaz görüntü veren gümüş rengi tüylerden alır. Beyaz çayın yeşil ve siyah çaya göre antioksidan özelliği daha fazladır. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan bileşenlerdendir. Serbest radikaller, DNA yapısına zarar vererek ve yaşlanmayı hızlandırarak vücuda zarar veren tehlikeli yapılardır. Antioksidanlar, bu zararlı yapıları bloke edip, nötralize ederler. Beyaz çayın diğer çaylara göre daha yüksek antioksidan etkisiyle birlikte, cildin sıkılaşmasını sağlayan tazeleyici etkisi deneysel olarak ortaya konulmuştur . 
Yapılan bilimsel araştırmalar, beyaz çayın özellikle kolajen yıkımını baskılayıcı ve cilde esneklik veren elastin maddesinin yıkımını önleyen etkilerine bağlı olarak daha sıkı ve esnek cilt oluşumu sağlayabileceğini gösteriyor. Böylece yaşlanmaya karşı savaşımızda en büyük yardımcılarımızdan biri oluyor.
Beyaz çayın bolca içerdiği kateşinler, metabolizma hızında artış sağlıyor. Bu madde hem vücudun yağ üretimi üzerinde baskılayıcı etki yaratıyor hem de mevcut yağın parçalanmasını sağlayıcı etki yaratıyor. Doğru beslenme ve egzersize destek olarak içilen beyaz çay kilo vermeye ve kilonun korunmasına yardımcı oluyor.
Sizde günlük 2-3 fincan beyaz çay tüketerek  hem yaşlanmayı geciktirip daha sıkı cilde sahip olabilirsiniz hem de metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. 
2. OMEGA 3 kaynağı Balık
Cildin korunması için belirli miktar yağa da ihtiyaç vardır, zeytinyağı gibi doymamış yağ asitleri bu konuda faydalıdır ancak yapılan birçok bilimsel araştırma omega 3 yağ asidinin cildi koruma konusunda en etkili besin olduğunu savunmaktadır. Omega 3’ün ultra viole ışınlara karşı güneş koruma faktörü olarak görev yaptığı hatta omega 3 tüketiminin cilt kanseri riskini %30 oranda azalttığı bildirilmiştir. Omega 3 ün en iyi kaynağı balıkladır özellikle somon balığı ve ton balığı çok fazla omega 3 yağ asitlerini içermektedir. Fazla balık tüketemeyen bireyler için ise keten tohumu ve ceviz de iyi bir kaynak olabilir veya kapsül formu tüketilebilirsiniz.
3. Kleopatranın güzellik sırrı:  Süt

Kleopatra'nın güzelliğini süt banyolarına borçlu olduğunu hatırlarsak, vücut sağlığı için çok faydaları olan içeceğin cilt için de oldukça yararlı olduğunu düşünebiliriz. Süt cildin beslenmesi için gereken tüm proteinleri içeriyor ve cildin kurumasını önlüyor. Sütün içerisinde bulunan laktik asit, cildin yenilenmesi, ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olarak cildin daha parlak ve gergin görünmesini sağlar. Her gün en az 2 su bardağı süt ve süt ürünleri tüketmek dengeli beslenme için temel koşuldur. 
4. HAYAT KAYNAĞI:  SU 
Vücut ağırlığımızın yaklaşık yüzde 60'ı sudur. Ancak bu oran yaş ilerledikçe azalıyor ve sonuç olarak ciltte kuruma başlıyor. Kırışıklıklar ortaya çıkıyor ve cilt giderek elastikiyetini kaybedip sarkmalara yol açıyor. Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için gün içinde sabah uyandıktan akşam yatıncaya kadar 2 – 2,5 litre su içmeye özen gösterin.  Havalar soğuduğu için su içemiyorum gibi sudan bahaneler bulmayın.

5. YUMURTA 
Yumurta anne sütüne en yakın besin değerlerini içeren tek yiyeceğimizdir. Vücudumuz için elzem olan amino asitlerin bir çoğunu içermektedir yani hücrelerin kendini yenilemesinde rolü büyüktür.  Ayrıca içerisinde selenyum olduğu için cilt kanseri oluşumunu önler.  Yumurtadaki A vitamini de cildin dokularını geliştirerek ciltteki lekelerin oluşmasını engeller. Günlük 1 yumurta tüketerek hem uzun süre tokluğu sağlayabilirsiniz hem de cildinizin parlaklığını arttırabilirsiniz.

Son Güncelleme: 25.02.2015 17:24
Yorumlar